درس تیام و پاتوسی برای استقلال ؛خرید و فروش بازیکن زیر نظر باشگاه

کمیته نقل‌وانتقالات قرار است تا با کمک و مشاوره‌ای که از پسشکسوتان و اهالی فن می‌گیرد روی خرید و فروش استقلال نظارت داشته باشد...

به گزارش مدال،ایلنا نوشت:وینفرد شفر در 2 مقطع لیست خرید استقلال را در اختیار مدیران باشگاه قرارداده است. در این دوره 8 بازیکن خارجی در سبد خرید آبی‌ها گنجانده شده است که‌امروز فقط نیمی از آن‌ها یعنی 4 نفرشان فعلا و همچنان در استقلال حضور دارند. مامه بابا تیام و بویان نایدیف در تیم فصل اول لیگ هفدهم با نظر شفر جذب شدند تا در کنار سرور جباروف و لئوناردو پادووانی 4 بازیکن خارجی استقلال را تشکیل دهند.

از این جمع مهاجم سنگالی و هافبک مقدونیه ای خرید‌های شفر بودند، اما بعد از درخشش مامه تیام، مدیران استقلال و در راس آن‌ها رضا افتخاری ادعا کردند که خرید این ماشین گلزنی آفریقایی انتخاب و حاصل مدیریت آن‌ها بود و پیرمرد آلمانی روی گزینه‌های دیگری از جنله الحاجی گرو نظر مثبت داشت. هرچند به این صحبت و ادعا‌ها نقد زیادی وارد شد و منتقدان حضور بازیکنی چون تیام را بیشتر نتیجه خوش اقبالی آبی‌ها می‌دانستند تا هوش شفر یا قدرت مدیریت مدریان باشگاه، اما اصل موضوع تغییر چندانی نمی‌کند.

بهترین خرید چند فصل اخیر آبی‌ها اگر نگوییم صدرصد برای باشگاه بود، دست کم نتیجه مداخله و تاثیر آن‌ها بود.در نقطه مقابل بویان که صدر صد انتخاب شفر بود خرید نو زردی از آب درآمد! این موضوع به نوعی در نقل‌وانتقالات تابستانی اثبات و محرز شد. الحاجی گرو و مارکوس نومایر با انتخاب شخص شفر به استقلال آمدند و بعد از پشت سر گذاشتن یک نیم‌فصل بد و پر انتقاد با فسخ قرارداد از جمع آبی پوشان جدا شدند و از 3 خرید خارجی نیم‌فصل فقط طارق همام عراقی که به عنواتن سهمیه زیر 23 سال خریداری شده بود در تیم ماند.

در نقل‌وانتقالات زمستانی یا نیم‌فصل بازهم آبی‌ها سراغ خرید‌های خارجی رفتند. اسماعیل گونکالوس ملقب به ایسما، گادوین منشا و آیاندا پاتوسی به استقلال آمدند. از این جمع پاتوسی ماجرایی شبیه به نیام داشت. این‌هافبک اهل آفریقای جنوبی نه با نظر شفر که به انتخاب علی خطیر به استقلال آمد و ستاره آبی‌ها شد. رابطه سرمربی و معاون اجرایی باشگاه به خاطر این ماجرا و مذاکره خطیر با بازیکنانی که در لیست پیرمرد آلمانی نبود همچنان شکر آب است.

کمیته ای برای نظارت

درخشش تیام در فصل قبل و پاتوسی در فصل جدید که با دخالت، نظارت یا انتخاب باشگاه به استقلال آمدند باعث شده تا مدیران استقلال از گذشته درس بگیرند. همان طور که‌امیر حسین فتحی هم اعلام کرده در نقل‌وانتقالات تابستانی گروهی متشکل از علی خطیر، هادی مباشری و امین نوروزی به عنوان کمیته نقل‌وانتقالات انتخاب و منصوب شده‌اند تا بر لیست خروجی و بازیکنان ورودی نظارت کنند و کارهای مربوط مذاکرات و بستن قرارداد را انجام دهند.

در دوفصل اخیر استقلالی‌ها خرید بد که بازیکنان مصدوم و بی کیفیت را شامل می‌شود کم نداشته است. در ابتدای لیگ هجدهم مرتضی آقاخان، میثم تیموری وعلی کریمی به عنوان بازیکنان مصدوم با باشگاه قرارداد بستند و جابر انصاری در شرایطی ماندگار شد که کمترین بازی را برای این تیم انجام داد. از آن طرف هم الحاجی گرو و نومایر عملکرد فوق العاده ضعیفی داشتند.

کمیته نقل‌وانتقالات قرار است تا با کمک و مشالوره ای که از پسشکسوتان و اهالی فن می‌گیرد روی خرید و فروش استقلال نظارت داشته باشد تا دیگر نه تنها بازیکن مصدوم و بی کیفیت به این تیم نیاید که پای ستاره‌هایی مانند تیام و پاتوسی را به استقلال باز کنند.

تگ ها


فوتبال استقلال استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال