درگیری عجیب علی کریمی با سردار لیگ!

یکی از درگیری‌های عجیب فوتبالی علی کریمی در پایان دربی سه بر صفر که با شکست پرسپولیس همراه بود، رقم خورد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، استقلال با پرویز مظلومی روی دور بردهای پیاپی قرار داشت و آنها طبق برنامه سازمان لیگ باید در جام حذفی مقابل پرسپولیس قرار می‌گرفتند. دیداری که پرسپولیسی‌ها با توجه به کمبود بازیکن و تعدد مصدومان بارها درخواست خود از این سازمان را برای تعویق بازی را اراده داده بودند. سردار عزیزمحمدی که در آن مقطع ریاست سازمان لیگ را برعهده داشت قویا با این درخواست مخالفت خود را اعلام کرد تا تیم نیم بند سرخ مقابل استقلال حاضر شود و البته در نهایت با سه گل شکست خورد؛ دیداری که هنوز ماجراهای زیادی از آن منتشر می‌شود اما سوژه امروز ما از فریم‌هایی که امیرحسین خیرخواه به عنوان عکاس ورزش در اختیارتان قرار داده مربوط به درگیری تند علی کریمی با سردار عزیزمحمدی است.

حمید استیلی که کاملا روی لبه تیغ قرار داشت باید برابر پرویز مظلومی و ستاره‌هایی همچون مهدی رحمتی، مجتبی جباری، حنیف عمران زاده، پژمان منتظری، آندرانیک تیموریان، کیانوش رحمتی، آرش برهانی، میثم حسینی، فرهاد مجیدی، مهدی امیرآبادی و میلاد میداوودی قرار می‌گرفت و البته بزرگترین دردسر سرخ‌ها نداشتن نیروی انسانی لازم روی نیمکت بود. حمید استیلی برای این دیدار با این نفرات کار را استارت زد: علیرضا حقیقی،مجتبی شیری،علی کریمی،مازیار زارع،غلامرضا رضایی،حسین بادامکی، محمد نوری،علیرضا نورمحمدی،امیرحسین فشنگچی،مامادوتال ومهرداد اولادی . با این حال همانطور که گفته شد بزرگترین مشکل استیلی روی نیمکت بود و او میثاق معمارزاده، مسعود داستانی، مهدی الهایی، محمد منصوری، سامان آقازمانی، روح الله سیف الهی و رضا حمزه پور را در اختیار داشت. دو دروازه‌بان در کنار نفراتی جوان و کمتر شناخته شده و غیرقابل اعتنا!

این بازی یکی از پرحاشیه‌ترین دیدارهای تاریخ دربی برای پرسپولیس محسوب می‌شود. از جایی که حمید استیلی روز قبل از بازی با حضور روی جلد یکی از روزنامه‌های مشهور علیرغم تمام مشکلاتی که تیمش را داد دست خطی از خود به یادگار گذاشت که نوشته بود "دربی را می‌بریم". اختلاف میان بازیکنان دو تیم و خصوصا در درون دروازه بین حقیقی و میثاق معمارزاده هم در آن مقطع اظهرمن الشمس بود و تا جایی پیش رفت که در زمان گرم کردن دو تیم معمارزاده در چمن حاضر نشد و در آخر بازی نیز ری اکشن او به سوژه جالبی تبدیل شد.

علی کریمی در عصبی‌‎ترین حالت ممکن


کاپیتان پرسپولیس از قبل از بازی بارها اعتراض خود را نسبت به تصمیم کمیته برگزاری اعلام کرده بود و البته به نتیجه‌ای نرسید تا به زعم او علیرغم اینکه سازمان لیگ می‌توانست برنامه دیگری برای این بازی ترتیب ببیند با آن مخالفت کرده تا سرخ‌ها در بدترین وضعیت پا به دربی ۷۳ بگذارند. کریمی در جریان بازی هم بارها عصبانی بودن خود را نمایش داد تا جایی که خطای او روی کیانوش رحمتی بعد از اعتراض هافبک آبی‌ها با حرکت عجیبی از سوی او همراه شد. ممبینی که اکنون در چارت فدراسیون نیز صاحب جایگاهی شده، در آن دربی اولین تجربه قضاوت خود را پشت سر می‌گذاشت و البته روز سختی را طی ۱۲۰ دقیقه دنبال کرد.

پرسپولیس علیرغم نمایش خوبی که در طول ۹۰ دقیقه داشت و فرصت‌های دیدنی که در ۹۰ دقیقه توسط غلامرضا رضایی و فشنگچی از دست داد در نهایت در وقت‌های اضافه شکست تلخی را تجربه کرد. علی کریمی که در وقت‌های اضافه راهی نیمکت شده بود، بعد از اینکه زوم دوربین‌ها روی صورت او نشان از فروکش نکردن عصبانیت او می‌داد در ادامه با سوت پایان عصیان خود را به نمایش گذاشت و حتی مرحوم خانبان که نفر نزدیک و قابل اعتماد او به حساب می‌آمد نیز نتوانست او را آرام کند و با گرفتن جلوی دهانش سعی در پایان ماجرا داشت. علی کریمی اما با انگشت اشاره خود سردار عزیزمحمدی را سیبل قرار داده بود و او را دلیل این شکست می‌دانست.

از اشک‌های میثاق روی نیمکت تا بازوبند فرهاد روی بازوی مسی!

دیگر اتفاق عجیب آن دیدار در صحنه بعد از گل دوم استقلال شکل گرفت؛ میثاق معمارزاده در حالیکه آبی‌ها به گل دوم خود رسیده بودند به پهنای صورت اشک می‌ریخت و نیمکت نشینان این تیم نیز قادر به آرام کردن او نبودند و این در حالی بود که کمی آنطرف‌تر علی کریمی بی اختیار با پتویی که در اختیار داشت و برای فرار از سوز به خود پیچیده بود حرف‌هایی نیز به زبان می‌آورد.

صحنه گل سوم اما جالب‌تر بود؛ اسماعیل شریفات، بازیکن جنوبی و جوان استقلال بعد از حضور کوتاه مدت خود در زمین موفق شد از اشتباه مرگبار خط دفاعی به خوبی سود برده و تیر نهایی را به شقیقه سرخ‌ها شلیک کند.  این پایان ماجرا نبود و فرهاد مجیدی با حضور در حلقه شادی گل آبی‌ها بازوبند خود را به اسی مسی این تیم هدیه داد تا یکی از خاطره‌انگیزترین اتفاقات برای این بازیکن رخ دهد.


درگذشت خانبان و اولادی

از آن دربی دو چهره اکنون عمرشان به دنیا نیست. دکتر مهدی خانبان در آن مقطع با توجه به مشکلات روحی بالای سرخ‌ها با آشنایی علی کریمی توانسته بود در اردوی این تیم حضور یابد. این چهره قابل احترام چند سال قبل درگذشت. خانبان که دچار تصادف و ضایعه نخاعی شده بود چندی بعد درگذشت و دیگر نفر غایب از قاب دربی ۷۳ هم مهرداد اولادی است. مهاجم شمالی و پراستعداد آن روزها نیز علیرغم تمام تلاشی که در آن بازی داشت نتوانست موفق به باز کردن دروازه استقلال شود. او نیز سه سال قبل درگذشت و فوتبال ایران را با شوک بزرگی مواجه کرد.

راز سر به مهر تهدید عزیزمحمدی توسط علی کریمی

اکنون بعد از سال‌ها از آن دربی پرماجرا هنوز هیچکس نتوانسته متوجه ماجرای تهدید سردار عزیزمحمدی توسط علی کریمی شود. کاپیتان عصیانگر سرخ‌ها بعد از حمله کلامی به رییس وقت سازمان لیگ مدعی شد بود پی همه چیز را به تنش مالیده و ناگفتنی‌ها را خواهد گفت و فوتبال را کنار می‌گذارد اما چندی بعد از مواضع خود به شکلی عجیب کوتاه آمد و از خیر این افشاگری بزرگ گذشت.

هنوز بعد از سال‌ها که همین چند روز قبل نیز اتفاقات این دربی به موضع بزرگی بین هواداران دو تیم تبدیل شده بود، این راز سر به مهر باقی مانده و کسی نتوانسته متوجه این موضوع شود که علی کریمی چه چیزی از سردار عزیزمحمدی اطلاع داشته که او را تهدید به افشاگری و بعد از آن کوتاه آمدن از ماجرا کرده است.

بیشتر بخوانید:
عادل در روزهای بدون فوتبال چه می‌کند؟
قوانین تازه هَند دردسر جدید داوری می‌شود؟ 
تلاش AFC برای شروع لیگ قهرمانان 

تگ ها


استقلال تهران دربی پرسپولیس تهران فوتبال ایران علی کریمی علی کریمی فوتبال