در دفاع ازحریم والیبال هیچ‌کس ایمن نیست/آسیب شناسی در دستورکاراست

دبیرکل فدراسیون والیبال در واکنش به اتفاقات هفته بیست و هفتم رقابت‌های باشگاهی این رشته گفت: در دفاع از حریم والیبال هیچ کس ایمن نخواهد بود....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، هفته بیست و هفتم رقابت‌های لیگ برتر والیبال در حالی روز جمعه به پایان رسید که بی اخلاقی‌ها به اوج خود رسید و شاهد خشونت از سوی کادر فنی و بازیکنان تیم شهرداری ارومیه بودیم. پیش از آغاز دور برگشت مسابقات، نبود ویدئو چک دغدغه اصلی تیم‌های شرکت کننده به شمار می‌رفت که در نهایت با توجه به حساسیت رقابت‌ها، کمیته رویدادها و مسابقات تصمیم به استفاده از ویدئو چک گرفت.

با وجود رفع این نقیصه نیم فصل اول برای ادامه مسابقات، هفته بیست و هفتم هم نشان داد که ویدئو چک هم تاثیری در کاهش حاشیه‌ها و درگیری‌ها نشد و حتی اعتراض‌های بیشتر  منجر به خشونت شد.

* نزدیکی مسابقات حساسیت را افزایش داده است
میلاد تقوی دبیر کل فدراسیون والیبال در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره دلایل افزایش حواشی و خشونت در لیگ برتر والیبال گفت: بخشی از آن به نزدیکی رقابت تیم‌ها باز می گردد. برای نخستین بار است که فدراسیون چنین مسابقاتی را پشت سر می‌گذارد. به دلیل نزدیکی مسابقات کم‌تر کارشناسی می تواند به طور قاطع قهرمان مسابقات را پیش بینی کند چرا که سطح بازی‌ها نزدیک است. روند برگزاری مسابقات باعث شده تیم ها از تمام توان خود استفاده کنند و همین موضوع باعث افزایش حساسیت شده است. این بخشی از دلیل است.

*افزایش دانش افزایی مربیان و داوران در ککار با ویدئو چک
دبیر کل فدراسیون والیبال تاکید کرد: اما به شخصه نظرم این است مربیان و داوران درباره ویدئو چک باید بهتر عمل کنند. هنوز شاهد هستیم برخی از مربیان از رای ویدئو چک هم تمکین نمی کنند. این نیازمند دانش افزایشی است تا مربیان قوانین ویدئو چک را درک کنند. داوران هم از این موضوع مستثنی نیستند. باید آسیب شناسی شود. نخستین بار است که در ایران تمام مسابقات با ویدئو چک برگزار می شود.

* قاطیت در برخورد
وی ادامه داد: قاطعیت و برخورد جدی نیز بخش دیگر موضوع است. باید قاطعیت بیش تری در برخورد با بازیکنان خاطی صورت گیرد و کسی تصور نکند چون عضو تیم ملی است یا پیشکسوت است در حاشیه امنیت قرار دارد.

تقوی در پاسخ به این سوال که شاید  فشردگی مسابقات و دوری از خانواده بار روانی را افزایش و باعث بروز خشونت شده است؟ گفت: بازیکنان تیم ملی سال‌های گذشته ۵-۴ هفته در مسابقات لیگ جهانی مسیرهای سخت و طولانی را پشت سر گذاشته اند. در لیگ برتر تیم‌ها یک هفته در میان در کنار خانواده هستند. در نتیجه فشار روانی در مقایسه با لیگ جهانی بسیار کم تر است. ملی پوشان از قاره به قاره در سفر بودند و سپس در مسابقات حضور داشتند.

* آغاز کار فرهنگ سازی در رده های پایه
دبیر کل فدراسیون در پاسخ به این سوال که بهتر نیست کار فرهنگی و روانشناسی در تیم‌های باشگاهی مانند تیم ملی انجام شود؟ گفت: باید کار فرهنگی بیش تر انجام شود. از وضعیت موجود خوشحال نیستم  و حتما کار آسیب شناسی در دستور کار قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که کار فرهنگی در فدراسیون والیبال زیرمجموعه کدام بخش است؟ گفت: کار کمیته فرهنگی را روابط عمومی انجام می دهد. با داورزنی باید جلساتی درباره کار فرهنگی برگزار کنیم. همانطور که به تازگی در بخش نوجوانان کار فرهنگ سازی و روانشاسی را آغاز کرده ایم. هنوز هم دیر نیست و فرهنگ سازی در رده های پایه باید مورد توجه قرار گیرد.

* با یک اشتباه عملکرد تمام داوران را زیر سوال نبریم

تقوی در پاسخ به این سوال که حضور داوران جوان و کم تجربه در مسابقات حساس را چطور ارزیابی می کنید؟ گفت: افراد حرفه ای و کارشناس در کمیته داوران حضور دارند و تشخیص آنها در انتخاب داوران اشتباه نیست. نبود هیچ ایرادی غیر منطقی است و با یک اشتباه هم نباید عملکرد کل کمیته داوران را زیر سوال برد.

دبیر کل فدراسیون والیبال در پایان درباره واکنش فدراسیون به رفتار زشت ملی پوش والیبال در مسابقات هفته بیست و هفتم گفت: اگر گزارش و مستندات دقیق و منظم باشد در دفاع از حریم والیبال قاطعیت داریم و هیچ کس حریم ایمن نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

ارتباط مستقیم بامربیان ایرانی برایم مهم است/درهای تیم ملی باز است

تشکیل تیم والیبال بانوان مهاجر افغانستانی مقیم ایران

 

 

تگ ها


والیبال میلاد تقوی والیبال لیگ برتر والیبال والیبال