در ستایش قطر، فینالیست شایسته جام ملت‌ها

تیم ملی قطر با پیروزی مقتدرانه مقابل امارات و ثبت رکوردهای مختلف به فینال جام ملت‌های آسیا رسید....

تیم ملی قطر با پیروزی مقتدرانه مقابل امارات و ثبت رکوردهای مختلف به فینال جام ملت‌های آسیا رسید.

به گزارش خبرنگار مدال، تیم ملی قطر در پنجاهمین بازی جام ملت‌های آسیا مقابل امارات میزبان به فینال این بازی‌ها رسید تا نخستین حضور خود در بازی این رقابت‌ها را تجربه کند. قطر تا بدین‌جا مقتدرترین تیم جام بوده چرا که هر 6 بازی خود را با پیروزی پشت سرگذاشته، 16 گل زده و در هر 6 بازی دروازه خود را بسته نگه داشته است. سرمایه‌گذاری‌های کلان با برنامه‌ریزی دقیق نهایتا تاثیر خود را در فوتبال ملی قطر نشان داده و حال تیم ملی جوان این کشور حدود 4 سال مانده تا جام جهانی 2022 خود را در حد یکی از قدرت‌های فوتبال آسیا معرفی کرده است. در ادامه دلایل موفقیت قطری‌ها را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار خواهیم داد.

رسیدن به فینال با تیم 25 ساله
قطر با تیمی جوان راهی جام ملت‌های آسیا شده است. تنها دو بازین قطر در این بازی‌ها 31 و 32 ساله هستند و این دو بازیکن نیز در مجموع 32 دقیقه برای قطر در این بازی‌ها بازی کرده‌اند. 10 بازیکن این تیم بین 25 تا 29 سال دارند و 11 بازیکن دیگر قطر در رده سنی زیر 23 سال جای می‌گیرند. با میانگین سنی 25 سال و یک ماه، قطر یکی از جوان‌ترین تیم‌های جام ملت‌های 2019 بوده و میانگین سنی این تیم برای 11 بازیکنی که بیش از سایر نفرات این تیم در این بازی‌ها به میدان رفته‌اند نیز 25 سال و یک ماه است.

سرمایه‌ای به نام اسپایر
یکی از بزرگ‌ترین آکادمی‌های فوتبال جهان در اختیار قطری‌‎ها است. آکادمی اسپایر با در اختیار داشتن امکانات بسیار و در اختیار داشتن مربیان باکیفیت در سطوح پایه طی سال‌های اخیر بازیکنان زیادی به فوتبال قطر معرفی کرده است. 13 بازیکن فعلی تیم ملی قطر خروجی آکادمی اسپایر هستند و فلیکس سانچز سرمربی اسپانیایی این تیم نیز سال‌ها در این آکادمی فعالیت کرده است.

حضور بازیکنان جوان در اروپا
آکادمی اسپایر با در اختیار داشتن باشگاه یوپن در سطح اول فوتبال بلژیک و لئونزا در سطح سوم فوتبال اسپانیا و همچنین قراردادهای همکاری با باشگاه‌هایی چون لیدز یونایتد انگلستان و چند باشگاه دیگر در آمریکای لاتین، آفریقا و کشورهای اروپایی، این آکادمی بازیکنان جوان خود را در سنین پایین راهی تیم‌های اروپایی می‌کند تا تجربه کسب کنند. 8 بازیکن فعلی تیم ملی قطر سابقه بازی در باشگاه‌هایی چون ویارئال، لئونزا و حتی تیم‌های پایه رئال مادرید در اسپانیا، یوپن بلژیک، اوسر فرانسه و لینز اتریش را داشته‌اند و یک بازیکن فعلی این تیم نیز در حال حاضر در باشگاه اسپانیایی لئونزا در حال بازی کردن است.

کسب تجربه در حضور ستارگان جهانی
حضور ژاوی، گابی، وسلی اشنایدر، ادمیسلون، بن‌عطیه و ... در لیگ ستارگان قطر سبب شده تا بازیکنانی چون اکرم عفیف، عاصم مادیبو، المعز علی، سالم الهاجری، طارق سلمان و بسام الراوی که جز بازیکنان کلیدی تیم ملی قطر هستند از تجربه بین‌المللی این بازیکنان بهره‌مند شوند و در 23 سالگی با پختگی کامل در میادین حاضر شوند.

آرزوهای بزرگ برای 2022
قهرمانی در بازی‌های زیر 19 سال آسیا در سال 2014 و حضور در جام جهانی زیر 20 سال در سال 2015، چهارمی در بازی‌های زیر 23 سال آسیا در سال 2016 همگی با حضور حداقل 8 بازیکن از تیم فعلی و در حضور سرمربی فعلی این تیم حاصل شده است. با تیمی جوان و البته باتجربه و ساختاری مثال‌زدنی، تیم ملی قطر در تلاش است تا در جام جهانی 2022 که با میزبانی این کشور برگزار خواهد شد نتایج خوبی کسب کنند. با کنار گذاشتن چند بازیکن مسن تیم فعلی، بازیکنان این تیم در جام جهانی 2022 میانگین سنی در حدود 28 سال در اوج دوران فوتبالی خود خواهند بود.