در وصف بهترین مدافع لیگ برتر امسال: پژمان اروپایی!

پژمان منتظری با عملکرد فوق‌العاده خودش ستاره اصلی استقلال است و به موفقیت این تیم کمک شایانی کرده است....

پژمان منتظری با عملکرد فوق‌العاده خودش ستاره اصلی استقلال است و به موفقیت این تیم کمک شایانی کرده است.

در حالی که همگان پاتوسی و خلاقیت خط هافبک را یکی از دلایل موفقیت استقلال می‌دانند اما ستاره آبی‌پوشان تهران کس دیگریست.
تابستان سال ۸۶ و در آستانه شروع فصل، در حالی که همه هواداران استقلال خوشحال از بازگشت اسطوره خود ناصر حجازی به تیم بودند، تیم آبی پوش در حال پوست اندازی و خرید بازیکنان جدید بود. هیاهوی ورود مهاجمان پرتعدادی چون شفیعی، بیاتی‌نیا، برهانی و ... تیتر اصلی رسانه‌ها بود اما بعدها مشخص شد جوان اهوازی ۲۴ ساله‌ای که بیش از ۸۰ بازی برای فولاد انجام داده بود ستاره اصلی استقلال است. اگرچه منتظری در اولین بازی استقلال مقابل استقلال اهواز به عنوان هافبک دفاعی به بازی آمد اما تا سال‌ها بعد لیدر اصلی خط دفاعی استقلال بود تا جزو محبوب‌ترین‌های استقلال باشد.
پژمان منتظری مدافع زیر توپ‌زنی نیست و در فوتبال فیزیکی ایران که بازی مستقیم و زیر توپ‌زنی جزو خصلت‌های مهم بازیکنان به شمار می‌رود منتظری مانند جواهری درخشان است. اگر به او لقب باهوش‌ترین مدافع تاریخ ایران را به دلیل توانایی حمل توپ بسیار بالا و عدم گرفتن اخطار بدهیم سخنی به گزاف نگفته‌ایم. این توانایی‌هایی فوق‌العاده او باعث شده تا جزو معدود مدافعان لژیونر ایرانی به شمار بیاید و ۳ سال خارج از ایران بازی کرده باشد. او از ارکان موفقیت استقلال در لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۳ بود و توانست با این تیم در نیمه‌نهایی این رقابت‌ها بازی کند.
یکی از مهم‌ترین خصلت‌های منتظری عدم حضور در حواشی است و این مسئله باعث شده تا با تمام مربیان استقلال اعم از مظلومی، قلعه‌نویی مرفاوی، منصوریان و شفر به راحتی کار کند و هیچ‌گاه حتی لحظه‌ای به دنبال بازوبند کاپیتانی نباشد. تمامی این خصلت‌ها او را محبوب هواداران استقلال کرده است.
امسال اما روی دیگری از منتظری را شاهد هستیم. استقلال ۹۶/۹۷ در فاز هجومی فوق‌العاده و در فاز دفاعی متوسط بود. با توجه به خروج مجید حسینی هواداران استقلال به باشگاه فشار می‌آوردند تا با خرید مدافعی جدید، خط دفاعی استقلال را تقویت کنند. محمد دانشگر با همین دلیل استدلال به استقلال آمد. سهرابیان به دفاع وسط منتقل شد تا همان‌طور که چشمی دیگر خود را به عنوان یک مدافع وسط اثبات کرده خیال هواداران از بابت تعدد مدافعان راحت باشد اما در واقعیت اتفاق جالبی افتاد. استقلال تا اینجای فصل در ۲۵ مسابقه تنها ۹ گل خورده و در حال شکستن رکورد بهترین خط دفاع تاریخ لیگ برتر است و این مسئله به دلیل خرید بازیکنان جدید نیست بلکه به دلیل آمادگی فوق‌العاده منتظری است زیرا هر بازیکنی در کنار او قرار گرفته زوج مناسبی تشکیل داده و حتی دانشگر ضعیف اول فصل به بازیکنی تبدیل شده که در بازی با الهلال در محوطه جریمه دریبل می‌زند و بازیسازی می‌کند.
به نظر می‌رسد با توجه به شروع بازیسازی از خط دفاعی، فوتبال ایران به مدافعانی نظیر پژمان نیاز دارد زیرا ماحصل عملکرد او حضور در جام جهانی، رتبه عالی استقلال و رکوردشکنی‌های متعدد است و این در حالیست که منتظری ۳۶ سال دارد!

علی رضایی