دستاورد لیگ‌ملت‌های والیبال؛ ستاره‌هایی برای آینده

هیچ کس باور نمی‌کرد تیم دوم ایران متشکل از جواد کریمی، پوریا یلی، مسعود غلامی و... بلغارستان را با چنین اقتداری شکست دهد...

سعید معروف 33ساله، محمد موسوی 31ساله و امیرغفور 28ساله تا شب گذشته تنها سرمایه‌های والیبال ایران بودند. اسم‌هایی که خاطرات والیبالی تمام ایرانی‌ها با آنها ساخته شده بود. اسم‌هایی که والیبال ایران را از تیمی درجه دو در آسیا، به لیگ جهانی بردند و در همین هفته‌ها با اقتدار در صدر جدول لیگ ملتهای والیبال نگه داشته‌اند. اما بزرگترین دلیلی که باعث می‌شد نتوانیم از این بردها و صعود به دور بعد لیگ ملتها لذت ببریم، میانگین بالای سنی تیم ایران بود. تیمی که ستاره‌هایش پابه سن گذاشته‌اند و نتوانسته‌ایم برایشان جایگزین‌های خوبی پیدا کنیم. آن هم در حالی که بیشتر تیمهای حاضر در تورنمنت امسال – روسیه، لهستان، صربستان، آمریکا و ایتالیا- به ستاره‌های اصلی‌شان استراحت دادند و از جوانان استفاده کردند تا همزمان دوتیم آماده برای مسابقات در اختیار داشته باشند.

شب گذشته اما شاگردان کولاکوویچ ثابت کردند می‌توانیم روی جوانان والیبال ایران حساب باز کنیم. تا دیشب ایران دوتیم در مسابقات داشت؛ تیم اصلی و تیم ذخیره‌ها. اما خرد شدن بلغارها در زمین خودشان ثابت کرد تیم ذخیره‌ها دیگر وجود خارجی ندارند و پوریا یلی 20ساله، علی‌اصغر مجرد 22ساله و جواد کریمی 21ساله که دیشب نمایش خوبی در نقش پاسور داشت، ستاره‌های آینده والیبال ایران خواهند بود. ستاره‌هایی که شاید بد نباشد آنها را بیشتر بشناسیم.

 

جواد کریمی: پسر 22ساله اهل روستای سوچلما در استان گلستان دیشب با پاس‌هایش ثابت کرد والیبال ایران بعد از مدت‌ها سردرگمی جانشین سعید معروف را پیدا کرده است؛ پاسور 202سانتی‌متری که محدودیتهای قد سعید معروف – 189سانتی متر- را برای دفاع روی تور هم ندارد و همین چندروز پیش قراردادش را با پیکان تمدید کرد.

 

علی‌اصغر مجرد: سال 2015 به عنوان بهترین مدافع رقابت‌های قهرمانی جهان نوجوانان انتخاب شد اما رسیدنش به سطح اول والیبال دنیا، چندسالی زمان برد. مجرد 22ساله، که با قد 205سانتی‌متری‌اش میانگین قدی تیم ایران را هم بالا برده، ذره‌ذره خودش را به ترکیب ایران رساند و در دیدار دیشب برابر بلغارها نمایش فوق‌العاده‌ای در دفاع داشت.

 

پوریا یلی: برای اینکه بدانید پوریا یلی چه پیشرفت سریع و برق‌آسایی داشته، این را فراموش نکنید؛ او دوسال پیش در ترکیب تیم نوجوانان والیبال ایران بازی می‌کرد و حالا عضوی از تیم بزرگسالان ایران در لیگ ملتهای امسال است. هرچند بازی‌های جسته‌وگریخته او در تورنمنت امسال معمولا با کیفیت خوبی همراه نبوده، اما شب گذشته برای اولین بار در ترکیب ثابت ایران بازی کرد و نشان داد اعتماد کردن به او پشیمانی به بار نمی‌آورد و کاری کرد تا جای خالی امیر غفور را احساس نکنیم.

 

بیشتر بخوانید: 

والیبال ایران در فینال لیگ ملت‌ها با چه تیم‌هایی هم گروه می‌شود؟

تگ ها


والیبال برنامه کامل لیگ ملت های والیبال 2019 لیگ ملت های والیبال 2019 یادداشت‌های اختصاصی یادداشت اختصاصی والیبال