دستمزد مسی بیشتر از مجموع تمام فوتبالیست‌های دنیا؛ مصائب زن بودن!

نهاد زنان سازمان ملل در گزارشی تحقیقی اعلام کرده دستمزد یکسال لیونل مسی دو برابر دستمزد تمام فوتبالیست‌های زن هفت لیگ معتبر دنیاست....

مدتی قبل نهاد زنان سازمان ملل متحد UN Women در اعتراض به تفاوت شدید دستمزد فوتبالیست‌‌های حرفه‌ای زن و مرد به دستمزد لیونل مسی، ابرستاره آرژانتینی بارسلونا اشاره کرد و گفت دستمزد مسی تقریبا دو برابر مجموع دستمزد همه فوتبالیست‌‌های زنی است که در هفت لیگ بزرگ فوتبال زنان دنیا مشغول بازی هستند. این نهاد سازمان ملل در صفحه فیس‌بوک خود دستمزد سالانه لیونل مسی را که از دستمزد اصلی، پاداش، قراردادهای تبلیغاتی و دیگر درآمدها تشکیل می‌شود چیزی حدود 84 میلیون دلار اعلام کرده و می‌‌گوید این تقریبا دو برابر مجموع درآمد 1693 فوتبالیست زنی است که به صورت حرفه‌‌ای در هفت لیگ بزرگ فوتبال زنان دنیا بازی می‌کنند. حالا و در حالی‌که این دوره از رقابت‌های جام جهانی بانوان بیش از همیشه مورد توجه قرار گرفت و رکورد تعداد تماشاگر و علاقمندان تلویزیونی در آن شکست، به نظر می رسد دورنمای مثبتی از افزایش دستمزد و درآمد بازیکنان وجود داشته باشد. تیم ملی آمریکا ساعتی قبل با غلبه بر هلند موفق شد جام جهانی 2019 را فتح کند اما پاداش بازیکنان تیم قهرمان به شکل قابل توجهی با فوتبال مردان تفاوت دارد.

هر  کدام از بازیکنان تیم ملی آمریکا با کسب این قهرمانی مبلغ 250 هزار دلار پاداش دریافت خواهند کرد که البته مجموع آن با رقم پاداش 38میلیون دلاری ملی فرانسه بعد از فتح جام جهانی 2018 در عرصه مردان تفاوت فاحشی داشته و همین تفاوت فراوان در پرداخت جایزه و دستمزد یکی از موارد مهم اعتراض زنان به نابرابری با فوتبال مردان بوده است. هر یک از بازیکنان تیم ایالت متحده که در لیست اولیه حضور داشتند مبلغ 37 هزار و 500 دلار دستمزد گرفتند و همین رقم برای آنهایی که به لیست نهایی هم راه یافتند در نظر گرفته شد تا قبل از شروع مسابقات، رقم 75هزار دلار به حساب آنها واریز شود. فیفا به تیم قهرمان 4 میلیون دلار و به تیم نایب قهرمان 2.6 میلیون دلار پاداش می دهد که این پول همانند فوتبال مردان تحویل فدراسیون فوتبال آن کشور می‌شود و بخش زیادی از آن (چیزی در بین 110 تا 120 هزار دلار) به هر بازیکن تعلق می‌گیرد و همان‌طور که گفته شد در مجموع هر بازیکن حدود 250 هزار دلار دستمزد می‌گیرد.

البته نباید فراموش کرد بسیاری از بازیکنانی که عملکرد درخشانی داشته‌اند می توانند راهی تیم های بزرگ دنیا شده و دستمزدهای خوبی دریافت کنند. باشگاه های اروپایی مانند منچسترسیتی، بارسلونا و بایرن مونیخ در دهه گذشته سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در فوتبال زنان انجام داده‌اند و قدرتهایی مانند یوونتوس، منچستریونایتد و رئال مادرید هم در دو سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. اخیرا اسپانسرهای فراوانی برای همکاری با بازیکنان زن ابراز علاقه کرده‌اند و با توجه به پیشرفت روزافزون فوتبال زنان، جانی اینفانتینو در آخرین کنفرانس خود گفت امید دارد که دوره بعدی در سال 2023، پاداش قهرمانی تا دو برابر افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: 

شاهکار زنان آمریکا؛ برای ثبت در تاریخ

 

 

تگ ها


فینال جام جهانی زنان لیونل مسی یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی UEFA Champions League فوتبال