دغدغه های بانوی ورزشکاری که یک ولوو را جابجا کرد

سیرجان - در حالی چند روز پیش بانوی بدنساز سیرجانی اقدام به جابه‌جایی ولووی ۱۸ تنی کرد که تاکنون هیچ گونه واکنش مثبتی از سوی مسئولان در این خصوص انجام نشده است....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، چند روزی است کلیپی در فضای مجازی پخش شده که در آن نشان می‌دهد یکی از بانوان ورزشکار سیرجانی با استفاده طناب ولوو ۱۸ تنی را حدود ۱۰ متر جابه جا می‌کند.

مریم همتی همان بانویی است که بدون استفاده از مواد نیروزا و مکمل‌ها دست به این کار حیرت انگیز زده است. او که شیفته رشته بدنسازی است و از دل خانواده‌ای ورزشکار برخاسته است؛ بدون هیچ برنامه از پیش تعیین شده‌ای و در محله زندگی اش اقدام به این رکوردزنی کرده است.

این بانوی بدنساز سیرجانی، متأهل و متولد ۶۱ است و دست به کار بزرگی زد و با جابجایی یک دستگاه ولوو تعجب همه را بر انگیخت.

همتی ورزشکار رشته تربیت بدنی و علوم ورزش و دارای مدرک کارشناسی این رشته بوده و به گفته خودش اولین پاورکار استان کرمان است. به منظور آشنایی بیشتر با این بانوی ورزشکار با او به گفتگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

ورزش را از چه رشته و سنی شروع کردید؟

با رشته تکواندو شروع کردم تقریباً هشت سال این رشته را ادامه دادم، ۱۲ سال است که بدنسازی و پنج سال پاورلیفتینگ کار می‌کنم.

چه عناوینی در مسابقات رسمی کسب کرده‌اید؟

چندین دوره در مسابقات تکواندو جوانان استان عناوین قهرمانی، نایب قهرمانی و سومی را داشتم. در مسابقات مچ اندازی شهرستان هم سال ۹۶ در رده وزنی خودم قهرمان شدم؛ در این دوره مسئول برگزاری مسابقات هم بودم.

دو مقام قهرمانی پرس سینه در سالهای ۹۷ و ۹۸ در مسابقات کشوری تهران (زیر نظر وزارت کشور) دو مقام قهرمانی در مسابقات ددلیفت در سالهای ۹۷ و ۹۸ (زیر نظر وزارت کشور) کسب کردم.

چرا از رشته تکواندو به سمت رشته بدنسازی روی آوردید؟

علاقه زیادی به رشته بدنسازی دارم، در واقع عشق و علاقه بیش از حد و استایل بدنی مناسب برای رشته بدنسازی، از اصلی‌ترین دلایلی است که مرا به این رشته سوق داد.

لطفاً در خصوص اقدام اخیرتان، کشیدن ماشین ولوو با طناب توضیح دهید

پنج شنبه ۹ مرداد در محله‌ای که زندگی می‌کنم یک دستگاه «اتوبوس ولوو رانیران ۱۸ تنی» را با طناب ۱۰ متری تقریباً ۱۰ متر جابه‌جا کردم.

تحمل و کشش وزن زیاد دستگاه آسیب و مصدومیتی برای‌تان نداشت؟

آسیب و مصدومیت نداشتم؛ اما تا یک ساعت عرق می‌ریختم، بعد هم لرزش عضله کتف و پا داشتم، ضمن اینکه فشار زیادی به سر و چشم وارد شد.

چقدر برای این کار تمرین کردید؟ آیا در گذشته تجربه دیگری در این زمینه هم داشتید؟

همیشه در لحظه زندگی می‌کنم و این کار را بر اساس یک تصمیم آنی انجام دادم. ۱۰ روز قبل از کشیدن ماشین، به ذهنم آمد که این حرکت را انجام دهم.

تمرین خاصی از قبیل کشیدن هیچ گونه خودرویی حتی از نوع سبکش هم هیچ وقت نداشتم تا اینکه این ۱۸ تنی را جابه‌جا کردم. عقیده دارم تصمیم را باید عملی کرد، حتی خودروی سبک هم جابجا نکرده بودم، فقط تمرینات لاستیک سنگین و حمل چمدان داشتم.

چگونه برخی‌ها به این قدرت می‌رسند و کاری غیر باور را انجام می‌دهند؟

من خودم را عرض می‌کنم، برای رسیدن به این قدرت سال‌های سال تمرین نیاز داشت، حتی کشیدگی و پارگی عضله مرا از این رشته دوست داشتنی جدا نکرد، تمرینات مداوم باعث قوی شدن تاندون‌ها، عضله‌ها و میزان آمادگی‌ام شده است. ضمن اینکه قسمت اعظم کارم بر می‌گردد به ژن قوی که از پدرم به ارث بردم.

همتی از مواد نیروزا و مکمل‌ها استفاده می‌کند؟

به هیچ وجه، هیچ زمان استفاده نکردم، حتی به شاگردانم اجازه مصرف استروئید نمی‌دهم. فقط از مکمل پروتئین استفاده می‌کنیم چرا که در کنار رژیم غذایی باید مصرف پروتئین وجود داشته باشد تا کمبودها جبران شود.

چرا از مواد نیروزا و مکمل‌ها استفاده نمی‌کنید؟

استفاده از این مواد عوارض زیادی به همراه دارد که از جمله آنها می‌توان به طاسی سر، پرخاشگری، مردانه شدن صدا، آکنه و… اشاره کرد.

در ایران به غیر از شما بانوی دیگری موفق به انجام کشیدن ماشین سنگین شده است؟

آمار دقیقی ندارم، اما به نظرم یک خانم قبلاً این کار را انجام داده است.

انگیزه و هدف شما در رشته بدنسازی و قوی‌ترین‌ها چیست؟

علاقه به ورزش‌های قدرتی دارم و این جاب‌جایی و کشیدن ماشین در حد یک تمرین برایم بود، آینده هم هر آنچه خدا خواهد پیش می‌آید.

تغذیه شما به عنوان ورزشکار قدرتی متفاوت است؟

دوست دارم تغذیه متفاوتی داشته باشم ولی در شرایط کنونی از پس هزینه‌های «تغذیه متفاوت مد نظر» بر نمی‌آیم؛ تغذیه‌ام در متوسط افراد جامعه است.

از این رکورد و کشیدن ماشین ۱۸ تنی بانوی سیرجانی، مسئولان ورزشی تقدیر به عمل آوردند؟

با یک مکث جواب می‌دهد؛ نه ما هنوز کسی را ندیدیم، فقط در رسانه‌های مجازی ناصر گل‌محمدی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان سیرجان، زکیه رضایی مسئول ورزش بانوان سیرجان و محمد شهسواری رئیس هیئت بدنسازی سیرجان تشکر و قدرانی داشتند.

از کرمان چطور؟

یک خانم به نمایندگی از هیئت بدنسازی کرمان در کانال این هیئت ضمن عرض تشکر و قدردانی «فیلم کشیدن ولوو» هم ارائه کرد.

مشوق ورزشی شما چیست؟

بچه که بودم مشوق ورزشی‌ام پدرم بود، الان هم همسرم مشوقم است. ما خانوادگی ورزشکار هستیم، مرجان تنها خواهرم که از من هم کوچک‌تر است، تنها داور استان در لیگ برتر فوتسال کشور است. رضا برادر بزرگترم در زورخانه پوریا ولی سیرجان مربی بدنساز بود. جواد برادر کوچکترم مربی درجه یک وزنه برداری است و قهرمانی استان را هم در کارنامه اش دارد.

ورزش را تا چه سنی ادامه خواهید داد؟

اول این را بگویم من پیر نخواهم شد و ورزش را تا سن ۸۰ - ۹۰ سالگی ادامه خواهم داد.

آیا ورزش حرفه‌ای زمان‌بر به تربیت فرزند آسیبی نمی‌رساند؟

نه، هر چیزی جای خودش را دارد. همسر لایق و مادر مهربانی برای بچه‌هایم هستم و ورزش هم جای خودش هست، حتی اگر هزینه از جیب خودم باشد و مسئولان هزینه‌ای برایم در نظر نگیرند ورزش را رها نخواهم کرد.

اتفاقاً هر دو دخترم ورزشکارند و در مسابقات بدمینتون عنوان قهرمانی استان دارند. حتی دختر بزرگم را وارد رشته پاورلیفتینگ کردم به امید قهرمانی کشور.

برای کار به عنوان مربی و بازیکن از شهرهای دیگری هم پیشنهاد داشته‌اید؟

از کرمان، اصفهان و حتی تهران پیشنهاد داشتم ولی به خاطر شرایط زندگی در سیرجان، برایم مقدور نیست که به شهر دیگر بروم.

همتی چه رشته ورزشی را آموزش می‌دهد و چند شاگرد دارد؟

رشته بدنسازی، پاورلیفتینگ و فیتنس. تقریباً ۵۰ شاگرد دارم، با شیوع ویروس کرونا شاگردانم کاهش داشتند و در حال حاضر ۱۵ شاگرد دارم.

شاگردهای‌تان عنوان و مقامی هم داشته‌اند؟

یکی از شاگردانم در مسابقات کشوری لیفت (پاپر زیر نظر وزارت کشور)، یک عنوان قهرمانی و یک عنوان سومی در کارنامه دارد.

مشکل و محدودیتی در رشته ورزشی‌تان دارید؟

مشکلات زیادی داریم، هزینه‌های تیم‌ها برای اعزام به مسابقات کشوری زیاد است، این هزینه‌ها توسط خود بچه‌ها پرداخت می‌شود، اعزامی ما برای مسابقات کشوری با ولوو انجام می‌شود که موجب خستگی بچه‌ها در روز مسابقه می‌شود، اعزام زمینی روز مسابقه از میزان آمادگی ورزشکاران می‌کاهد.

از مسئولان می‌خواهم که مسابقات رشته مچ اندازی بیشتری در شهرستان سیرجان برگزار کنند.

بانوی بدنساز سیرجانی به غیر از ورزش و مربیگری چه کار دیگری در حیطه ورزش انجام می‌دهد؟

مسئول کمیته مچ اندازی بانوان هیئت بدنسازی پرورش اندام، رئیس کل جشنواره‌ها و مسابقات هیئت ورزش‌های روستایی و بومی محلی و داور رسمی انجمن پاورلیفتینگ بانوان کشور هستم.

بیشتر بخوانید:

خوب شد توکلی به تیم ملی بازگشت/ پاداش بانوان سر جای خودش است

رضایی: از حریف قدرتمندی عبور کردیم

 

 

تگ ها


مریم همتی سیرجان بدنسازی ثبت رکورد