دلیریان: بنا عاشق کشتی است اما یک ایراد دارد

مدیر سابق تیم های ملی کشتی فرنگی گفت: هرچند وضعیت کشتی فرنگی مان را خوب و امیدوارکننده می بینم اما تیم ملی به افراد خاصی محدود شده است و این به کشتی ما ضربه می‌زند....

به گزارش "ورزش سه" به نقل از فارس، محمد دلیریان با انتقاد از روش گلخانه ای حاکم بر تیم ملی اظهارداشت: من روند کشتی فرنگی را امیدوارکننده و رو به جلو می‌بینم. خیلی از مربیان فعال در شهرستان ها و هیئت ها زحمت می‌کشند که حاصلش در اختیار مربیان تیم ملی قرار گرفته که آنها را برای حضور در مسابقات جهانی ارتقا دهند. هرچند وضعیت کشتی فرنگی مان را خوب و امیدوارکننده می بینم اما دلیل نمی شود به آینده کشتی امیدوار باشم چون تیم ملی به افراد خاصی محدود شده است و با انتخاب گلخانه ای نتیجه حاصل می شود اما زیرساخت از بین می رود. این به کشتی فرنگی ما ضربه می زند.

وی ادامه داد: گاهی شاید در یکی دو وزن ضرورت ایجاب به انتصاب کند ولی اینکه یک تیم کامل را گلخانه ای انتخاب کنیم، کار خوبی نیست. البته آقایان دلائل خود را دارند ولی اگر می‌خواهیم کشتی را زنده نگه داریم بایستی مسابقه انتخابی در زمان و مراحل مشخص برگزار شود تا تماشاگر جذب شده و برای دیدن کشتی سر و دست بشکنند. به این شکل آن کشتی گیر که در گوشه استانش کار می کند همیشه امید دارد که شاید خودش را در انتخابی تیم ملی نشان دهد.

این پیشکسوت کشتی فرنگی البته اذعان داشت که صحبتش مربوط به مقطع کنونی که کرونا برگزاری مسابقه را با مشکل مواجه کرده، نیست: در این زمان محدودیت‌هایی وجود دارد. من حتی به برگزاری مسابقات المپیک هم خوشبین نیستم. تا جایی که اخبار را دنبال می کنم ۸۰ درصد مردم ژاپن مخالف برگزاری مسابقات هست و سروصدایی هم از برگزاری المپیک شنیده نمی‌شود. بوی المپیک را خیلی حس نمی‌کنم. حرف من به صورت کلی است و در این مقطع زمانی ناگزیر هستیم که به همین شکل ادامه دهیم. خصوصا اینکه در سه وزن هم سهمیه المپیک نگرفتیم.

دلیریان نسبت به کسب سه سهمیه باقی مانده ابراز خوشبینی کرد و افزود: در همین گزینشی آسیایی فکر می کنم سهمیه دو وزن را حتما بگیریم. در ۶۷ کیلوگرم کار یک مقدار سخت است چون آسیایی ها سهمیه نگرفتند و بهترین های این وزن هم آسیایی هستند.

من امیدوارم با سهمیه کامل در المپیک شرکت کنیم. وی تاکید کرد: من به آینده کشتی خوشبین نیستم، چون ۵۰ سال پیش جامعه به کشتی، فوتبال و کمی هم والیبال اقبال نشان می‌داد اما با گسترش رشته های ورزشی، حالا کمتر خانواده ها بچه های شان را به رشته سنگینی چون کشتی، بوکس و وزنه برداری می فرستند. آن محل هایی که مرکز توسعه و تمرین ورزش کشتی بود از بین رفته و در استان ها هم شاهد همین وضعیت هستیم. خوزستان که سمبل کشتی فرنگی است را می‌بینیم که تا به مرحله موفقیت نزدیک می شود رئیس هیئتش استعفا می‌دهد.

در حالیکه کشتی ورزش ملی ما است اما توجه لازم به آن نمی شود. کشور ژاپن رشته ورزشی سومو را دارد، افراد باید وزن بدن شان بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ برسانند و در دایره کوچک همدیگر را هل بدهند. این رشته ملی آنهاست، تلویزیون رقابت‌هایش را نشان می دهد و حتی کانال مخصوص هم دارند و اسپاسرهای زیادی در آن فعال هستند.

مدیر سابق تیم های ملی کشتی فرنگی افزود: کاری هم به این ندارند که دنیا این ورزش آنها را دوست ندارد، به عنوان یک ورزش سنتی کشورشان از آن حمایت می کنند. اما ما برای ورزش ملی مان چه کرده ایم؟ مربی عاشقی چون روح الله میکائیلی در قم فعال است که این استان هنوز در کشتی فرنگی حرف برای گفتن دارد، اما خراسان، ایلام، لرستان و اردبیل اکنون کجای کشتی فرنگی هستند؟

ضمن اینکه دلیلی هم ندارد همه جای ایران را به لحاظ کشتی فرنگی یکسان نگاه کنیم، باید در استان هایی که استعداد دارند، سرمایه گذاری کنیم. دلیریان با بیان این جمله که خوب بود تیم ملی فرنگی هم در جام پلیکونه ایتالیا شرکت می‌کرد، گفت: با توجه به دوری طولانی مدت کشتی گیران از شرکت در مسابقات به خاطر کرونا، خوب بود تیم ملی فرنگی هم در جام ایتالیا شرکت می کرد اما آنطور که شنیدم کادرفنی فرنگی معتقد بود سطح مسابقات ایتالیا پایین است درحالیکه بعید می دانم اینطور باشد و کشتی گیران خوبی در آن شرکت کردند.

عضو پیشین تیم ملی فرنگی در توصیف محمد بنا تصریح کرد: به لحاظ فنی نمی گویم مثل او وجود ندارد خیلی ها هستند که خوب کار می کنند اما کسی مثل بنا که عاشق کارش باشد کمتر سراغ دارم. او در المپیک قبلی شبانه روز در خانه کشتی حضور داشت و از جیب خودش برای بچه ها هزینه می‌کرد. او عاشق کشتی و یک جنتلمن است که یک ایراد دارد و کسی را بالا سر خودش نمی‌تواند ببیند. دلیریان در پاسخ به این سوال که اگر محمد بنا طبق گفته خودش از بعد از المپیک نخواهد مربیگری کند، چه کسی می تواند جایگزین او شود، خاطرنشان کرد: هستند کسانی که این خلا را به صورت نسبی پر کنند.

من امیدوار بودم سوریان به جای نایب رئیسی کنار بنا قرار گرفته و از تجربه او استفاده کند که بعد از او ادامه دهند این راه باشد. وی که با برنامه دایره طلایی گفت و گو می‌کرد، در خاتمه گفت: امیدوارم وزارت و کمیته شعار «کشتی، ورزش ملی ما است» را به عمل تبدیل کرده و بیشتر به کشتی توجه نشان دهند.

تگ ها


کشتی محمد بنا فرنگی