دلیل باخت ایران برابر آمریکا چه بود؟

شرایط گروه ایران در هفته سوم لیگ جهانی شرایط خاصی است. از لحاظ اسم و رسم و نام تیم ها دشوار ترین ......

شرایط گروه ایران در هفته سوم لیگ جهانی شرایط خاصی است. از لحاظ اسم و رسم و نام تیم ها دشوار ترین گروه هم هست اما شرایط تیم ها در جدول اصلا خوب نیست.

به گزارش مدال به نقل از ایران ورزشی: شرایط گروه ایران در هفته سوم لیگ جهانی شرایط خاصی است. از لحاظ اسم و رسم و نام تیم ها دشوار ترین گروه هم هست اما شرایط تیم ها در جدول اصلا خوب نیست. بهترین شرایط را در میان این چهار تیم لهستان داشت که با سه برد و 9 امتیاز در رده پنجم ایستاده بود. پس از آنها ایران بود که با همین تعداد برد هفت امتیازی بود. دو تیم دیگر هم یعنی آمریکا و روسیه با دو برد، نهم و دهم بودند! یعنی آخرین تیم هایی که روی کاغذ اندک شانسی برای صعود به مرحله بعد را داشتند. بازی های اول هفته سوم در این گروه اما همه شرایط را عوض کرد و تمام تیم های گروه را در شرایطی تقریبا برابر قرار داد.
روز پنج شنبه تنها دیدارهای گروه H بود که از سطح یک برگزار شد. جایی که تیم های جوان شده آمریکا و روسیه برابر ایران و لهستان میزبان قرار گرفتند. تیم های جوانی که در جدول هم شرایط نامساعدی داشتند و بعد از شروع بدشان در جام، کم کم سر و شکل بهتری پیدا می کردند. دقیقا با همین روند هم بود که تیم های با تجربه و میدان دیده ای مثل ایران و لهستان را با تمام ستاره های شان به راحتی شکست دادند.

آمریکایی ها در دیدار برابر ایران ستاره های زیادی از جمله دیوید لی و مت اندرسون پرآوازه را در اختیار نداشتند با این حال جوان هایی را آماده کرده بودند که چیزی از آن ستاره ها کم نداشتند. بنجامین پچ 23 ساله با آن موهای طلایی و بورش حالا حالاها در یاد ما خواهد ماند که هرچه زد به امتیاز تبدیل شد و به تنهایی 21 امتیاز از تیم ایران گرفت. آنطرف هم روس ها با تیمی که پر است از چهره های جدید و جوان، لهستان را در خانه و با تمام ستاره هایش از جمله کورک و کوبیاک و کونارسکی شکست داد تا به جدول باز گردد.

حالا هردو این تیم ها هم سه برده شده اند و در شرایطی مشابه با دو تیم دیگر قرار گرفتند. ایران هم البته در شرایطی که از لحاظ برد و امتیاز تیم دوم گروه بود، به رده چهارم رفت. این گروه حالا چهار تیم سه برده دارد که به ترتیب 10 (آمریکا)، 9 (لهستان و روسیه) و 7 (ایران) امتیاز دارند.
انگیزه

چیزی که آمریکایی ها داشتند و ما نداشتیم. آنها با اینکه چند چهره با تجربه شان مثل کریستین سون و ساندر را در ترکیب داشتند، جوان هایی مانند پچ را هم به تیم تزریق کرده بودند که بمب انرژی و انگیزه بودند.

 آنها به بهترین شکل ممکن این انگیزه را جایگزین بازیکنان غایب خودشان کردند.

 انگیزه ای که به اندازه سر سوزن هم در رفتار و عملکرد بازیکنان ایران دیده نمی شد و فرسنگ ها با آن فاصله داشتیم و بزرگترین نداشته مان در این بازی انگیزه بود.

کادر فنی منفعل

رفتار منفعلانه کولاکوویچ و کادرفنی ایران در بازی برابر آمریکا هم ادامه داشت. بعد از بازی شل و وا رفته و نا امیدانه تیم در ست اول، هیچ تعویضی را از سرمربی ندیدیم. در عمل هیچ کدام از بازیکنان ایران نبود که در سطح و شرایطی بهتر از سایرین رفتار کند. تنها این سعید معروف بود که کار معمول خود را البته در شرایطی دشوار با نرسیدن دریافت ها انجام می داد.

در چنین شرایطی بازهم خبری از تعویض نبود! فرهاد نظری افشار سی و چند ساله را هزاران کیلومتر می بریم و می آوریم اما حاضر نیستیم یک ست کامل یا حتی تا نیمه اش به این بازیکن بازی بدهیم. رضا قرا را در تیم نگه داشته ایم برای سرویس های موجی که خیلی هم دردی را دوا نکرده و نمی کند! وقتی امیر غفور اصلا قابل اتکا و آماده نیست، وقتی هر بیننده ای از بیرون می بیند که این تیم برای بردن به میدان نیامده، چرا نباید ترکیب را دگرگون کرد.

تیم ایران در هفته اول و دو بازی نخست آن هم شرایطی داشت شبیه همین بازی. با این حال انگیزه و اشتیاق نیمکت نشینان ایران در بازی سوم کاری کرد که معادلات بازی را به هم بزند و تیمی را ببریم که با اختلاف زیاد از ما بهتر بود. درست مثل بازی با آمریکا که به طور قطع ما بهتر و با تجربه تر از آنها بودیم اما دستمان نرسید به حتی یک ست و نتوانستیم یک امتیاز از آنها بگیریم.
معروف بهترین پاسور جهان!

در شب نا امید کننده ایران، سعید معروف پس از سه ستی که برابر آمریکا بازی کرد، امتیاز را به 39/5 در هر ست رساند و با گذر از برونو رزنده برزیلی به جایگاه اول پاسورهای سطح یک رفت. این اتفاق البته در شرایطی افتاد که رزنده هنوز بازی هفتم خودش را برگزار نکرده بود و به هیچ وجه بعید نیست که او پس از دیدار تیمش برابر بلغارستان جایگاه خودش را پس بگیرد.
پچ امتیازآورترین بازیکن

بنجامین پچ پس از 21 امتیازی که برابر ایران به دست اورد، به صدر جدول بازیکنان امتیازآور سطح یک صعود کرد. او در مجموع با 99 امتیاز از اسپک، 12 امتیاز از دفاع و یک امتیاز سرویس، 112 امتیاز کسب کرده و در صدرجدول امتیاز آورترین ها قرار دارد. آمریکا در این رده بندی یک نماینده دیگر هم دارد. تیلور ساندر هم با 101 امتیاز، پنجمین امتیاز آور این جدول است. به جز آمریکا، ایران تنها کشوری است که دو نماینده در میان 10 امتیاز آور برتر دارد که البته به برگزاری دیدار هفتم تیممان هم بی ربط نیست. امیر غفور و میلاد عبادی پور با 96 و 93 امتیاز، هشتمین و نهمین امتیازآوران این رقابت ها به حساب می آیند.
دیدار مرگ و زندگی با میزبان

باخت ایران به آمریکا به خودی خود شانس صعود ایران را تا حدود زیادی پایین آورد اما هنوز هم روی کاغذ شانس صعود داریم. دیدار امروز تیم ایران با لهستان میزبان برای هردو تیم تعیین کننده و حیاتی است. باخت در این دیدار برای هر دو تیم به معنای از دست دادن شانس صعود است و دیگر بازی پایانی شان هیچ اهمیتی برایشان نخواهد داشت. شرایط ایران و لهستان تا حدود زیادی به هم شباهت دارد اما حالا آنها میزبان اند و تیم ایران اگر مثل بازی با آمریکا و آن شرایط روحی به میدان برود، شانسی برای پیروزی در زمین حریف نخواهد داشت.

 

 

تگ ها


اخبار روز لیگ جهانی والیبال والیبال