دنیزلی؛ دربی باز معروفی که در ایران جام ها را از دستش ربودند

مصطفی دنیزلی، سرمربی سابق پرسپولیس و پاس سرمربی تراکتور سازی شد...

به گزارش مدال، دنیزلی 69 ساله تنها مربی ترک است که با 3 تیم مطرح ترکیه  قهرمانی لیگ را تجربه کرده است. 

او با گالاتاسرای در سال 1998، فنرباغچه در سال 2001 و بشیکتاش در سال 2013 قهرمان لیگ ترکیه شد و سابقه  قهرمانی در جام حذفی ترکیه را هم دارد

دنیزلی که مربیگری در ایران را با  سرمربیگری در  پاس با مدیریت اجورلو تجربه کرده بود در 2 مقطع  سرمربی پرسپولیس شد و هم در لیگ و هم جام حذفی با اشتباهات داوری تایید شده از سوی عنایت رییس وقت کمیته داوران  و بدشانسی های مسلم از سه  قهرمانی با پرسپولیس بازماند اما در دربی ها پیروزی هایی غیرمنتظره داشت. 

دنیزلی  در پی  نادیده گرفته شدن پنالتی مسلم تیمش روی احسان خرسندی و  از سوی مسعود مرادی در دقیقه 118و قبول شکست در ضیافت پنالتی ها از قهرمانی در  جام حذفی محروم شد و جام را در دست سپاهانی ها دید  و یک فصل بعد هم در شرایطی که شاگردانش فقط  چهار دقیقه تا  صعود به فینال فاصله داشتند با پنالتی ناباورانه و بحث برانگیزی که محسن  قهرمانی برای سپاهان گرفت شیرازه تیمش را هم از پاشیده دید و دریافت سه گل در وقت اضافه منجر به آن شد که تیم دنیزلی از صعود به فینال و قهرمانی دیگری محروم شود و  سپاهان دو فصل متوالی به جای پرسپولیس مدل دنیزلی قهرمانی را جشن بگیرد. 

در لیگ هم تغییرات مدیریتی مدنظر محمود احمدی نژاد که منجر به استعفای جنجالی  محمد حسن انصاری فرد در هفته های پایانی و عدم تزریق پول به پرسپولیس از سوی سازمان تربیت بدنی شده بود مانع از قهرمانی تیم دنیزلی با دو امتیاز کمتر  شد. 

دنیزلی در زمان مدیریت رویانیان هم سرمربی پرسپولیسی شد که بحران های زیادی داشت اما با این مربی به نتایج خوبی رسید و بردی حماسی در دربی را جشن گرفت. 

دنیزلی که همواره گفته بود فقط برای مربیگری پرسپولیس به ایران برمی‌گردد و دو فصل قبل هم حاضر پذیرش سرمربیگری تراکتور و پیشنهاد اجورلو نشده بود این بار در پی رایزنی های مکرر زنوزی هدایت تراکتور را پذیرفت

 دنیزلی در سال 84با قراردادی ششصد و پنجاه هزار دلاری  و در مقطع دوم با قراردادی هشتصد هزار دلاری سرمربی پرسپولیس شد و یک مربی دربی باز محسوب می شود که تحولات زیادی را در تیم ملی ترکیه بوجود آورد و در لیگ قهرمانان اروپا هم مقابل تیم های نامدار جهان نتایج غیر منتظره ای گرفت. 

او که ارتباطی نزدیک و صمیمانه با اردوغان دارد  سه فصل قبل تیم شهر زادگاه اردوغان را به مقام قهرمانی لیگ یک ترکیه رساند و جالب اینکه مدتی هم  در لیگ آذربایجان  به  واسطه پیشنهاد پنج میلیون یورویی یک تاجر ترکیه ای هدایت تیمی را برعهده گرفت. 

دنیزلی از سال 1380تا کنون در مقاطع مختلف به عنوان مفسر تلویزیون ترکیه فعالیت کرده است. او از محبوبیتی فوق العاده در ترکیه برخوردار است تا جایی که وقتی در سال 85 با پرسپولیس قرارداد  داشت با تلویزیون ترکیه هم قراردادی هفتصد و پنجاه هزار دلاری به امضا رسانده بود و به همین دلیل هر یکشنبه راهی ترکیه می شد.  حال  باید دید دنیزلی با چه مبلغی هدایت  تراکتورسازی را برعهده گرفته است و باید منتظر  ماند و دید آیا  مصطفی پاشا این بار در لیگ ایران قهرمان خواهد شد؟

 

اخبار مرتبط:

دنیزلی سرمربی تراکتورسازی شد/افندی دوشنبه به ایران می آید

تگ ها


دنیزلی سرمربی تراکتور شد مصطفی دنیزلی Tractor لیگ برتر خلیج فارس فوتبال