دنیزلی: پرسپولیس ۲۰ میلیون هوادار دارد، تراکتور 35 میلیون طرفدار

مصطفی دنیزلی سرمربی تراکتور در گفتگو با شبکه یورونیوز پیرامون فوتبال ایران و حضورش در تبریز صحبت‌های جالبی را مطرح کرد....

به گزارش مدال، مصطفی دنیزلی مرد افسانه‌ای فوتبال ترکیه این عنوانی است که خبرنگار شبکه یورونیوز به سرمربی تراکتور داده است. دنیزلی در گفتگو با شبکه یورونیوز پیرامون فوتبال ایران و حضورش در تبریز صحبت‌های جالبی را مطرح کرد که بخش‌هایی از آن در پی می‌آید.

می‌گویند تراکتور تیمی با ۳۵ میلیون طرفدار و از نظر میزان تماشگر حاضر در ورزشگاه برای بازی‌هایش پنجمین تیم دنیا از دید ترانسفر مارکت است!
بله و صحبت کردن در این‌باره ساده نیست. شما درباره تیم یک شهر خاص حرف نمی‌زنید. این تیم یک تیم فرامنطقه‌ای و به جرأت می‌توان گفت تیمی متعلق به کل آذری‌های فوتبال ایران است به همین دلیل نمی‌شود راحت درباره تراکتور حرف زد.

هدف شما با این تیم قهرمانی است چرا که هواداران از شما فقط قهرمانی می‌خواهند؟!
خب در فوتبال همه می‌خواهند قهرمان شوند. همه دوست دارند برنده باشند و این فقط مختص به تراکتور نیست. من هرگز در طول دوران مربیگری‌ام چه زمانی که در ترکیه کار می‌کردم و چه در ایران درباره داوری‌ها حرف نزدم، ولی باید واقع‌بین باشیم چرا که برخی سوت‌ها می‌تواند روی تیم شما و زحماتی که می‌کشید تأثیر بگذارد و مانع موفقیت شود. به همین دلیل ما هم باید با روش خودمان کار کنیم و با روش خودمان برنده شویم.

قطعاً در چنین تیم پرطرفداری کار بسیار سختی دارید؟‌
می‌دانید پنجمین تیم پرطرفدار دنیا بودن یعنی چه؟ من در ۳ تیم بزرگ ترکیه کار کرده و قهرمانی آورده‌ام. سال‌ها با طرفداران ۲۰، ۲۵ میلیونی کار کردم، ولی همین تیم‌های ترکیه‌ای هرگز نمی‌توانند در حد و اندازه‌های تراکتور باشند. تراکتور بسیاری از باشگاه‌های بزرگ جهان را در فهرست بهترین‌ها پشت سر گذاشته و این فوق‌العاده است.

شما سابقه کار با دیگر تیم پرطرفدار ایران را هم دارید.
بله. من با پرسپولیس که ۲۰ میلیون هوادار دارد کار کرده‌ام. استقلال هم طرفدارانی به همین اندازه دارد، ولی داستان تراکتور چیز دیگری است. فوتبال همه جای دنیا طرفدار دارد، ولی این‌جا در بحث هواداری و طرفداری تیمی بحث پیچیده‌ای هست و عشق به فوتبال در ایران و به خصوص در تبریز متفاوت است.

قدرت فوتبال ایران را تا چه اندازه‌ای می‌دانید؟
ایران فوتبال قوی‌ای دارد. آن‌ها تقریباً در تمام جام جهانی‌ها و جام ملت‌ها حضور پیدا می‌کنند پس فوتبال حرفه‌ای و خوبی دارند اگرچه فوتبال در ایران از حمایت اقتصادی برخوردار نیست و پرسپولیس و استقلال و صدالبته تراکتور به خوبی حمایت نمی‌شوند.

آیا می‌توانید تراکتور را قهرمان لیگ ایران کنید.
خب تبریزی‌ها هنوز قهرمان لیگ نشده‌اند. با هواداران که صحبت می‌کنی، می‌گویند ۲ قهرمانی آن‌ها طی این سال‌ها به سرقت رفته و دزدیده شده است. من نمی‌دانم که این موضوع صحت دارد یا نه و قضاوتی درباره آن ندارم، ولی فقط امیدوارم امسال با این شرایط مواجه نشویم و صحبت‌های هواداران عملی نشود و البته بازهم می‌گویم که این حرف هواداران است و من یک‌طرفه به قاضی نمی‌روم.

شما از بچگی عاشق بشیکتاش بوده‌اید حالا طرفدار کدام تیم هستید؟
من زیاد فوتبال دنیا را به آن شکل که می‌گویید دنبال نمی‌کنم، اما من از کودکی طرفدار بشیکتاش بودم و حالا طرفدار تراکتور هستم.

حضور بانوان را پس از ۴۰ سال در ورزشگاه‌های ایران چطور ارزیابی می‌کنید؟
این اتفاق بزرگی است که مقابل کامبوج رقم خورد. خانم‌ها آمدند و کنار مردان بازی را دیدند. این‌جا در فوتبال ایران بانوان علاقه فراوانی به فوتبال دارند. یادم می‌آید در همین تبریز یک مراسمی بود که ما ورود بانوان را هم آزاد کردیم. در آن مراسم یک‌چهارم سالن پر شده بود از بانوان طرفدار تراکتور که استقبال زیادی کرده بودند. در کل این جا فوتبال را به گونه دیگری دوست دارند. وقتی درباره تراکتور حرف می‌زنید درباره ۳۵ میلیون آذری‌زبان حرف می‌زنید.

بیشتر بخوانید:

دنیزلی راهی ترکیه شد

 

 

تگ ها


مصاحبه دنیزلی تراکتور اخبار تراکتور سرمربی تراکتور لیگ برتر خلیج فارس فوتبال