دوئل مسی و رونالدو؛ قضاوت ابر رایانه در سیاره ابرستاره‌ها

با توجه به رقابت چندین ساله لیونل مسی و کریستیانو رونالدو ابر ستاره‌های فوتبال جهان، این بار یک ابر رایانه به بررسی و مقایسه عملکرد دو ستاره فوتبال پرداخته است...

به گزارش مدال، آیا تا به حال کسی قادر بوده به بحث در مورد لیونل مسی در مقابل کریستیانو رونالدو پایان دهد؟ نیازی به نگرانی نیست، زیرا حالا یک ابر کامپیوتر این کار را برای ما انجام داده است.
اسپورزا مدعی شد که اساتید دانشگاه KU لوون و کارشناسان تحلیل داده‌ها در SciSports فرمولی تهیه کرده‌اند تا مشخص کنند بهترین بازیکن جهان کیست. پروفسور جسی دیویس درباره نحوه عملکرد سیستم آنها توضیح داده و گفت: "ارزش یک فوتبالیست معمولا توسط گل‌ها و پاس گل‌هایش تعیین می‌شود. گلزنی اتفاقی نادر است، زیرا به طور متوسط 1600 حرکت از سوی یک بازیکن در یک مسابقه فوتبال رخ می‌دهد. مدل ما تمام حرکات یک بازیکن مانند ضربات، پاس‌ها، دریبل‌ها، تکل‌ها و ... را زیر نظر گرفته و ارزش آن را محاسبه می‌کند."
با استفاده از داده‌های این دو بازیکن از ابتدای فصل 14-2013 تا زمان انتقال رونالدو به یوونتوس، این ابررایانه به این نتیجه رسیده لیونل مسی کیفیت بالاتری دارد. با تخمین احتمالات یا VAEP، مسی با ارزش‌گذاری هر عمل، نمره 1.21 در هر بازی و رونالدو نمره 0.61 را کسب کردند.
تام دی کروس دانشجوی دکترا که درگیر این تحقیق بود در این رابطه توضیح داد: "در اولین فصل‌ها، نمرات مسی و رونالدو به یکدیگر بسیار نزدیک بودند، اما از فصل 16-2015 مسی به یکباره از رقیب همیشگی خود پیشی گرفت. ما ویژگی‌های مختلف را در نظر می‌گیریم. برخی بازیکنان اقدامات زیادی دارند اما ارزش آن کارها کمتر است، مانند پل پوگبا. اما بازیکنانی هستند که کمتر به توپ ضربه می‌زنند، اما تاثیر زیادی ایفا می‌کنند. این روند معمولا برای مهاجمانی مانند هری کین، محمد صلاح یا رونالدو رخ می‌دهد. مسی در این زمینه استثنایی است، ستاره آرژانتینی‌ها اقدامات بسیار بالایی داشته و آنها نیز از ارزش بالایی برخوردار هستند."
جالب اینجاست ادن هازارد در دوره کوتاه حضور در رئال مادرید نمره 0.64 که بسیار نزدیک به رونالدو است را کسب کرده است. 
لوته برانسن، محقق SciSports مدعی شد ماهیت نحوه کسب امتیاز آنها به این معنی است که هازارد یک جایگزین خوب اما دقیق برای رونالدو نیست. او گفت: "رونالدو یک گلزن کلاسیک است، ارزش او بیشتر توسط ضربات او مشخص می‌شود. اما هازارد بیشتر در جریان بازی دخیل بوده و ارزش او بیشتر در پاس‌ها، دریبل‌ها و شوت‌هایش تقسیم می‌شود.

بیشتر بخوانید:

هدیه گران قیمت رونالدو به فرزندش

تگ ها


کریستیانو رونالدو لیونل مسی بارسلونا یوونتوس سری آ ایتالیا لالیگا فوتبال جهان کریستیانو رونالدو لیونل مسی بارسلونا یوونتوس سری آ لالیگا فوتبال