دور برگشت؛ نساجی سوم شد گل گهر ششم

دور برگشت لیگ برتر با قهرمانی پرسپولیس پایان یافت؛ تیمی که در مجموع هم قهرمان لیگ برتر شد و نشان داد شایسته ترین تیم برای تصاحب جام است. تیمی که با کالدرون شروع و با یحیی تمام کرد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، پرسپولیس یحیی گل محمدی در دور برگشت بازی ها تهاجمی ترین تیم بود و این نشان می دهد پرسپولیس مدل یحیی تهاجمی تر از پرسپولیس مدل کالدرون بود. ضمن اینکه در فاز دفاعی پرسپولیس به همراه تراکتور و نساجی بیشترین صلابت را داشت. در کارنامه این ۳ تیم و در ۱۵ بازی دور برگشت تنها ۱۰ گل خورده دیده می شود. بدون شک اگر یحیی گل محمدی از ابتدای فصل سرمربی تیم پرسپولیس بود در پایان فصل می توانست برای تصاحب تهاجمی ترین تیم لیگ برتر چالش جدی با استقلال داشته باشد. استقلال با ۵۵ گل زده در مجموع ۳۰ بازی عنوان بهترین تیم در فاز تهاجمی را به خود اختصاص داده است. ضمن اینکه عنوان بهترین خط دفاعی فصل هم دراختیار پرسپولیس است. با ۱۷ گل خورده در ۳۰ بازی. 

بهترین تیم در دور برگشت بعد از پرسپولیس – فولاد بود؛ تیم جواد نکونام. تیمی که در بیش از نیمی از بازی هایش حریفان را شکست داد. در شروع دور برگشت جواد نکونام در یک تصمیم درست و با جذب مهره های تهاجمی جدید از جمله فرشاد احمد زاده، پاتوسی و ... فولاد را با اندیشه تهاجمی روانه میدان کرد. او در بازی با سپاهان از سوی امیر قلعه نویی متهم به بازی دفاعی و تقلید از سبک کارلوس کی روش شد اما فولادی که ما در نیم فصل دوم دیدیم اصلا چنین خصیصه ای نداشت. جواد نکونام که در ابتدای مسیر مربیگری و کسب تجربه است خیلی زود متوجه شد که فوتبال دفاعی یک جایی از حرکت می ایستد و مهمترین موفقیت ها در فوتبال تهاجمی است. قهرمان دو دوره لیگ برتر حالا با صعود به لیگ قهرمانان آسیا در حال بازگشت به روزهای خوب است. فولاد با عملکردی که در نیم فصل دوم به نمایش گذاشت نشان داد شایستگی صعود به لیگ قهرمانان آسیا را داشت. 

و اما نساجی؛ بهترین تیم در فاز دفاعی در دور برگشت به همراه پرسپولیس و تراکتور. تیمی که با محمود فکری به یک تیم دیگر و امتیاز گیر تبدیل شد. این تحول در حالی بود که بازیکنان نساجی در دور برگشت یک به یک مصدوم می شدند و در بازی پایانی با شهر خودرو این تیم ۱۰ بازیکن خود را در اختیار نداشت. این یک توفیق اجباری برای مازنی ها بود به این خاطر که محمود فکری به بازیکنان جوان میدان داد. محمود فکری که اولین فصل حضور در لیگ برتر را به عنوان سرمربی تجربه می کرد در نساجی نشان داد اندیشه های نویی برای تزریق به فوتبال باشگاهی دارد. نمونه اش بازی با ۳ دفاع در دو دیدار پایانی در برابر ذوب آهن و شهر خودرو. تیمی که بیم سقوط داشت در نهایت با رتبه تک رقمی به کار پایان داد و این در حالی بود که محمود فکری بعد از برعهده گرفتن هدایت تیم اجازه جذب بازیکن جدید را نداشت و با همان تیم به کار ادامه داد. تیمی که همان طور اشاره شد بازیکنان زیادی را تا پایان بازی ها از دست داد. اتفاقی که در نساجی رخ داد به خوبی نشان داد یک مربی تا چه اندازه می تواند در موفقیت های تیم دخیل باشد. 

جدول دور برگشت به راحتی نشان می دهد چرا تیم هایی چون سپاهان سهمیه حضور در لیگ قهرمانان را از دست دادند. یا چرا تیم هایی چون گل گهر در جدول بازی ها باقی ماندند. گل گهر با مجید جلالی در نیم فصل دوم جز ۶ تیم بالای جدول بود و حتی در جدول بالاتر از تیمی چون سپاهان ایستاد. موفقیت تیم هایی چون نساجی و گل گهر نشان داد اگر تیمی در دور رفت بازی ها امتیازات زیادی از دست بدهد با تدبیر و چاره اندیشی می تواند در دور برگشت بازی ها شرایطش را به طور کل تغییر دهد. 

سایپا در نیم فصل دوم بازی ها با ۹ تساوی در نهایت در جدول بازی ها باقی ماند. این تیم تنها در سه بازی شکست خورد؛ هر چند باید به این نکته اشاره کرد در هفته پایانی خوش شانس بود که سقوط نکرد. این نشان می دهد در فوتبال سه امتیازی تساوی با باخت زیاد فاصله ای ندارد. صنعت نفت و ماشین سازی دو تیم انتهای جدول در دور برگشت بازی ها بودند اما به لیگ یک سقوط نکردند. تیم های سقوط کننده شاهین و پارس جنوبی بودند. این اتفاق نشان می دهد امتیازاتی که آنها در دور برگشت بازی ها کسب کردند برای بقاء کافی نبوده است. صنعت نفت بدون شک مدیون امتیازاتی است که در دور رفت بازی ها کسب کرده بود؛ این تیم با از دست دادن شانس کسب سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا تا رده پانزدهم جدول سقوط کرد!

بیشتر بخوانید:

قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی محکوم به شکست است

توافق اولیه بازیکن جنجالی لیگ برتر برای پیوستن به پرسپولیس!

 

 

تگ ها


گل گهرسیرجان فوتبال ایران نساجی مازندران فوتبال