دومین بازی بزرگ برای فکری و نیمکت استقلال

دیدار دو تیم تراکتور و استقلال همان‌قدر که یکی از سخت تربن چالش های سرمربی است به همان نسبت هم میتواند یک روز بزرگ در کارنامه او بدل شود....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، از لحظه به صدا درآمدن سوت پایان شهرآورد ۹۴ تا به امروز درواقع تنها یک هفته گذشته اما میزان اتفاقات و خبرهای متعدد پس از دربی و حاشیه‌های بعد از بازی آن‌قدر زیاد بود که گویا بیش از چند ماه از پایان آن دیدار گذشته است.


دربی و پس لرزهایی که همچنان ادامه دارد
این خاصیت همه دربی‌ها این چند سال اخیر بوده که همواره پایان بازی سرآغازی بوده بر وقوع اتفاقات جورواجوری که البته این بار حجمش از دفعات قبل خیلی بیشتر بود. اتفاقاتی که پیش از خروج دو تیم از ورزشگاه از همان اتاق نشست خبری با صحبت‌های یحیی و فکری آغاز شد و در میکسدزون به شکل دیگری ادامه یافت. پس‌لرزه‌هایی که باعث شد استقلال دو بازیکن خود را در بازی فردا مقابل تراکتور در اختیار نداشته باشد و درعین‌حال انتقادات تندی که به سرمربی هر دو تیم وارد شد. یکی از جنبه فنی و دیگری از جنبه رفتاری و درنهایت تبعات سنگینی که پس از انتشار تریلر سوم فیلم رسول پناه همراه خود داشت و هنوز هم مثل یک آتش زیر خاکستر منتظر گّر گرفتن است.

 یک روز ناب فوتبالی با حضور ۴ مدعی قهرمانی 
 و اما امروز... دوشنبه ۲۹ دی‌ماه ۱۳۹۹ یکی از آن روزهای ناب فوتبالی که می‌تواند به‌نوعی نقطه عطفی باشد در سرنوشت هر ۴ تیمی که قرار است به میدان بروند. فردا ۴ تیم مدعی قهرمانی دوبه‌دو با تمام دغدغه‌هایشان به مصاف هم خواهند رفت با صرف به این مطلب که هیچ جایی برای باختن وجود ندارد. چراکه شکست در دیدار فردا می‌تواند تبعات زیادی را برای هرکدام از این ۴ تیم به همراه داشته باشد.
ازیک‌طرف سرخ‌پوشان تهرانی باید در ورزشگاه خالی از تماشاگر درنبردی جذاب و دیدنی به مصاف فولاد خوزستان بروند در شرایطی که دو ساعت پیش از شروع این دیدار، پسران آبی در سرمای ویرانگر شهر تبریز مهمان یک تراکتور کاملاً آماده هستند. هر چه می‌خواهیم به روی خودمان نیاوریم نمی‌شود افسوس عدم حضور تماشاگران در چنین روز حساسی را نخوریم. بدون شک نبود تماشاگران از جذابیت‌های این دو دیدار کم خواهد کرد.

نمایش ضعیف استقلال در شهرآورد ۹۴ هرچند به لطف نبوغ ذاتی قایدی موجب از دست رفتن هر سه امتیاز آن بازی نشد، اما بهانه خوبی را دست منتقدان فکری داد تا در طی یک هفته گذشته او را به هر نحوی تحت‌فشار بگذارند. ضمن اینکه این هجمه‌ها وقتی بیشتر شد که هرویه میلیچ هم استراماچونی طور شبانه ایران را به مقصد کرواسی ترک کرد تا طیف وسیعی از هواداران استقلال نوک پیکان انتقادات را بی‌درنگ سمت کادر فنی نشانه روند و بازهم فکری را علت قهر این مدافع کروات بدانند درحالی‌که هیچ سرمربی عاقلی دلش نمی‌خواهد در این برهه یکی از بازیکنان شاخص خودش را از دست بدهد.


قطعاً نمایش استقلال مقابل پرسپولیس با هر درجه از خوش‌بینی نسبت به آن فوتبالی که استقلال ارائه داد، اشکالات فراوانی داشت و هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند منکر اشتباهات فاحش این تیم خصوصاً در فاز دفاعی شود، اما درواقع تیم فکری هنوز به مرحله‌ای نرسیده که امروز می‌بینیم حتی در بین همبازی‌های سابقش با این ژست که نمی‌توانند دروغ بگویند دست به تخریب این تیم می‌زنند.


فراموش نکنیم برانکو ایوانکوویچ سرمربی موفق پرسپولیس که هنوز هم می‌شود رد پای او را حتی در موفقیت‌های امروز این تیم مشاهده کرد وقتی قهرمان لیگ برتر شد که متوجه شد در لیگ برتر ایران نمی‌توانید فوتبالی چشم‌نواز را بازی کنید و درعین‌حال قهرمان هم بشوید. به گواه تمام کارشناسان خبره فوتبالی، پرسپولیس در فصل شانزدهم زیباترین فوتبال یک دهه اخیر خودش را بازی کرد، اما قهرمان نشد. قصد مقایسه پرسپولیس فصول اخیر را با استقلال امروز به‌هیچ‌وجه نداریم بلکه تنها قصد داریم انتظارات هواداران استقلال را از محمود فکری قدری با منطق و واقعیت فوتبال شاقول کنیم.


با این اوصاف آیا اینکه در ابتدای امر هنوز از راه نرسیده از محمود فکری و تیمش انتظار بازی زیبا، همراه با صدرنشینی داشته باشیم آیا انتظار معقولی است؟ آیا از این مربی، باسابقه تنها ده بازی به‌عنوان سرمربی در لیگ برتر آن‌هم در استقلالی که بیشتر از هرزمانی زخمی موفقیت‌های رقیب و ناکامی‌های خودش است انتظار عجیبی نیست که از گرد راه نرسیده فوتبالی زیبا به همراه صدرنشینی بخواهیم؟

تقویت کادر فنی با یک آنالیزوز واجب تر از نان شب
آنچه هواداران استقلال را قبل از هر چیزی در برهه کنونی باید بترساند، دفاع کورکورانه آرش برهانی از نمایش ضعیف استقلال و اصرار او درخصوص اشتباهات داوری و اینکه اگر داور هند وحید امیری را اعلام می‌کرد چه عواقبی سختی در انتظار پرسپولیس بود. این واکنش از سوی او به‌عنوان یکی از کمک‌های محمود فکری ممکن است این تصور را در ذهن هرکسی متبادر کند که اصلاً کادر فنی اعتقادی به بازی ضعیف استقلال ندارد وطبعا برنامه‌ای هم برای رفع این نواقص لازم نمی‌بیند، درحالی‌که استقلال در دربی چوب اشتباهات مکرر خودش را خورد که البته در این مطلب مجالی برای پرداختن به آن وجود ندارد.


دستاورد شهرآورد می‌تواند اضافه شدن یک تئوریسین و یا آنالیزور باتجربه و باهوش به کادر فنی استقلال باشد. درواقع طی لحظاتی از شهرآورد نیمکت استقلال فقر کمبود چنین عنصری را حتی فریاد زد، صدایی که همه دلسوزان واقعی این تیم آن را شنیدند، اما درعین‌حال تعجب در داخل باشگاه کسی هنوز صدای آن را نشنیده است یا اگر شنیده‌اند به روی خود نیاورده‌اند که این امر هرچه به تأخیر بیفتد، روزهای سخت استقلال زودتر فرامی‌رسد. بپذیریم که ورود یک دستیار در جای خودش، از هیچ منظری و با هیچ متر و معیاری به‌منزله ضعف هیچ‌کدام از اعضای کادر فنی حال حاضر نیست و نخواهد بود، چراکه هرکدام از این افرادی که امروز در کنار فکری حضور دارند کار خودشان را به‌درستی انجام می‌دهند. یادمان نرود کادر فنی کارلوس کی روش متشکل از چند نفر بود. امروزه بزرگ‌ترین مربیان دنیا هم در کنار خود از وجود افرادی بهره می‌برند و این در حلی است که هیچ اِبایی نیز از گوش دادن به مشورت‌های آن‌ها ندارند. اگر استراماچونی را به‌عنوان یکی از بهترین مربیان خارجی که به ایران آمده بود قبول داریم، او نیز در کنار خود از کسی مثل عمر دانسی بهره می‌برد.


اتحاد؛ کلید واژه گم شده هوادران استقلال 
استقلال امروز در شرایطی به مصاف تراکتور می‌رود که جامعه هواداری‌اش بیش از هر زمان دیگر با فراموش کردن کلیدواژه‌ای به نام اتحاد، دچارانشقاق شده است. همان کلیدواژه‌ای که امیر قلعه نوعی در ابتدای لیگ از هواداران این تیم درخواست کرد برای موفقیت تیمشان حول محور آن جمع شوند اما زهی خیال باطل.


هجمه‌ها از دیدار دوم مقابل فولاد باآن‌همه حاشیه‌های عجیب‌وغریبش خیلی زود آغاز شد تا اینکه به دیدار امروز و رویاروی مقابل تراکتور رسیدیم و چه کسی است که نداند نتیجه دیدار امروز نقش بارزی در اتفاقات روزهای آینده استقلال خواهد داشت اما در پایان مطلب بازهم تأکید می‌کنیم استقلال با هر نتیجه‌ای ورزشگاه یادگار را امام ترک کند چیزی از احتیاج مبرمش به یک دستیار کم نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

معمای کاپیتان مسعود برای بازی با استقلال!

غیبت موسوی مقابل تراکتور بخاطر دربی

 

 

تگ ها


استقلال تهران محمود فکری فوتبال ایران استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال