دو سفر پر ابهام و پرونده‌ای پر سئوال/ قانونی که به ضرر استقلال شد

سرانجام رای کمیته انضباطی فیفا در خصوص شکایت « آندره استراماچونی» به استقلال ابلاغ شد و در صورت شکسته نشدن این رای، آبی‌ها باید یک میلیون سیصد هزار یورو پرداخت کنند....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، همانطور که قابل پیش بینی بود رای کمیته انضباطی فیفا در خصوص شکایت استراماچونی به استقلال صادر شد و بر اساس این رای، آبی‌ها ناچارند در حالی مبلغ یک میلیون و سیصد هزار یورو (بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان) به این مربی پرداخت کنند که وی بدون دادن هرگونه خدماتی به استقلال، می‌تواند در منزل مسکونی اش در رم نشسته و با این مبلغ گزاف که به عنوان غرامت دریافت می‌کند، بدون زحمت تا مدتی به زندگی لاکچری اش ادامه دهد.

اتفاقات زیادی در مسیر پرونده استراماچونی روی داد تا سرانجام پیش‌بینی‌ها به واقعیت تبدیل شده و این مربی ۴۴ ساله تبدیل به تازه‌ترین طلبکار خارجی استقلال و یا اگر کلی‌تر بگوییم تازه‌ترین طلبکار خارجی فوتبال ایران شده است.

کار به سفارت کشید
استراماچونی بعد از آنکه در هفته سیزدهم لیگ نوزدهم توانست آبی پوشان را به صدر جدول رده بندی برساند، اختلافاتش با مدیران وقت استقلال که امیرحسین فتحی در نقش مدیرعامل و امیر سلطانی در نقش معاون ورزشی در راس آن قرار داشتند بالا گرفت و سرانجام در روز ۱۸ آذر از تهران خارج شد.

بعد از خروج استراماچونی، استقلالی‌ها ۳ بازی بدون سرمربی به میدان رفتند و در همه این مدت خیلی‌ها برای راضی کردن او به بازگشت، در ایران و ایتالیا بسیج شدند که هیچیک از تلاش‌ها به سرانجام نرسید. حتی کار راضی کردن استراماچونی به سفارت ایران در رُم کشید و تلاش‌های بی سرانجامی نیز در آنجا صورت گرفت.

اولین سفر پر ابهام
در تعطیلات نیم فصل لیگ نوزدهم و در حالی که در اولین روزهای دی ماه قرار داشتیم، اسماعیل خلیل زاده رییس هیات مدیره و سرپرست مدیرعاملی باشگاه استقلال به همراه رحمان رضایی و علی خطیر عازم قطر شدند. در حالی که هدف از این سفر مذاکره با وکیل و نماینده رسمی استراماچونی عنوان شده بود، هرگز خبر یا عکسی که تایید کننده این موضوع باشد منتشر نشد تا ابهام در خصوص این سفر همچنان باقی مانده باشد.

بعدها مسائلی در خصوص این سفر عنوان شد که حتی گفته می‌شد هدف از سفر تیم مذاکره کننده استقلال به قطر مذاکره با یک مربی ایتالیایی دیگر به اسم «دیی بیاسی» در پوشش مذاکره با استراماچونی بود (خبرگزاری مهر این موضوع را تایید یا تکذیب نمی‌کند).

این سفر نه تنها استراماچونی را به بازگشت به استقلال نزدیک نکرد، بلکه باعث خشم و عصبانیت وی شد و با کمی تاخیر هرگونه مذاکره نمایندگانش در قطر با استقلالی‌ها را تکذیب کرد.

تکذیب استراماچونی
تنها دو روز بعد از سفر استقلالی‌ها به قطر و در حالی که هیچ بیانیه رسمی از سوی باشگاه در این زمینه منتشر نشد و تنها اطلاعات خروجی از جلسات قطر اظهارات پراکنده تیم ایرانی در دوحه بود، استراماچونی در گفتگو با یک خبرگزاری داخلی ایران هرگونه مذاکره با استقلال را تکذیب می‌کند که این شوکی به باشگاه استقلال بود.

استراماچونی در این باره گفت: «باشگاه خواهان ملاقات بود اما این ملاقات هرگز تایید نشد و اتفاق نیفتاد». وی حتی حضور نماینده رسمی‌اش فدریکو پاسترلو در دوحه را نیز تکذیب کرده و گفت: «فدریکو برای حضور در مراسم گلوب ساکر ۵ روز در دبی بود و یک روز بعد هم به ایتالیا باز می‌گردد». استراماچونی در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد: بود: «هیچ جلسه‌ای در دوحه به نمایندگی از من انجام نشده است».

فشار هواداران
با اینکه استقلالی‌ها فرهاد مجیدی را جانشین استراماچونی می‌کنند و به نظر می‌رسد باید پرونده حضور وی در این تیم بسته باشد، اما این پرونده نزد هواداران استقلال همچنان باز بود و آنها خواستار بازگشت این مربی به تیم شان بودند و همین فشارها باعث شد تا مدیران جدید باشگاه هم این پروژه را دنبال کنند.

دومین سفر پر ابهام
اشتباه دوم و بزرگ‌تر را احمد سعادتمند مدیرعامل وقت استقلال انجام داد که این بار در سفری که بعدها وزارت ورزش هرگز آن را تایید نکرد، راهی رُم شد تا مستقیماً با استراماچونی پای میز مذاکره بنشیند.

در این سفر اولین اشتباه را سعادتمند زمانی انجام داد که بدون اعلام قبلی به رم رفت و زمانی که این خبر رسانه‌ای شد، باشگاه در بیانیه‌ای رسمی حضور سعادتمند در ایتالیا را تایید کرد.

ابهام بزرگ در این سفر این بود که مشخص نشد سعادتمند به منظور مصالحه‌های مالی با استراماچونی به ایتالیا سفر کرده بود یا به منظور مذاکره و بازگشت وی. هدف از این سفر هرچه بود، این سفر نیز نه تنها مثل سفر قبلی بدون نتیجه بود، بلکه تبعات سنگینی هم برای مدیریت وقت آبی‌ها داشت.

علیرغم تایید سعادتمند در مذاکره با نمایندگان استراماچونی، این مربی ایتالیایی هرگز چنین چیزی را تایید نکرد و حضور مدیرعامل پیشین آبی‌ها در رم نیز با اظهار نظرهای ضد و نقیضی همراه بود.

در حالی که سعادتمند مدعی بود با مصوبه هیات مدیره راهی این سفر شده، برخی از مسئولان وزارت ورزش از چنین سفری اظهار بی اطلاعی و نارضایتی کردند. اولین و تندترین واکنش را مهدی علی‌نژاد به این موضوع انجام داد. وی در روز دوم شهریور در این باره گفت: «سعادتمند، مجوزی از وزیر یا بنده برای رفتن به اروپا نگرفت. جمع‌بندی او و احتمالاً برخی از اعضای هیئت مدیره استقلال این بود که برای گرفتن تخفیف و چیزی به شبیه به آن به اروپا برود. موضوعی که در رسانه‌ها خواندیم».

پس از علی نژاد، احمدی دیگر معاون وزارت ورزش در اظهار نظری کاملاً مشابه و همسو با علی نژاد گفت: «سعادتمند بدون هماهنگی با وزیر ورزش به ایتالیا رفت».

تکذیب دوباره ادعای مدیران استقلال توسط استراماچونی
یک بار و بعد از سفر تیم مدیریتی استقلال به قطر و ادعای مذاکره با نماینده استراماچونی جهت بازگشت به استقلال، استراماچونی این ادعا را از اساس تکذیب کرد و بعد از سفر تیم دیگر مدیریتی استقلال این بار به ایتالیا و طرح ادعای مذاکره به منظور مصالحه در نحوه پرداخت مطالبات، استراماچونی با طرح پیشنهاد بازگشت به استقلال بار دیگر ادعای مدیران استقلال را تکذیب کرد.

قانونی که به ضرر استقلال تمام شد
بعد از طی شدن همه این فرایندها و در حالی که به نظر می‌رسید با درخواست و اصرار هواداران، اشتیاق باشگاه و تمایل استراماچونی ممکن است راه بازگشت او به جمع آبی پوشان تسهیل شود، قانون منع به‌کارگیری مربی و بازیکن خارجی این پروژه را از اساس منتفی کرد تا سرانجام این قانون پرونده استراماچونی برای بازگشت به استقلال را ببندد.

با بسته شدن همه راه‌های بازگشت استراماچونی به استقلال، این مربی که از تیم وکالتی و حقوقی بسیار قوی برخوردار است، با جدیت بیشتری طرح شکایت و دعوای خود علیه باشگاه استقلال را در کمیته انضباطی فیفا پیش برد تا این پرونده علیه آبی‌ها به سرانجام برسد و استقلالی‌ها بابت یک فصل استراحت وی در منزل باید یک میلیون و سیصد هزار یورو پرداخت کنند که این مبلغ با احتساب نرخ روز ارز بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان است. عدد و رقمی که اگر رای آن شکسته نشود، می‌تواند کمر استقلال را در فصل جاری بشکند.

بیشتر بخوانید:

قرارداد شجاعیان برای ثبت در هیات فوتبال آماده شد

مددی در بین گزینه‌های مدیرعاملی باشگاه استقلال نیست

 

 

تگ ها


تیم فوتبال استقلال تهران آندره استراماچونی لیگ برتر فوتبال ایران فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال