دو موقعیت برای دربی شش‌تایی که سوخت

برخلاف اکثر دربی های مهم جهان، کمتر پیش می آید که در دربی تهران نتیجه عجیب و غریبی رقم بخورد. داستان احتیاط در دربی، قدمتی به اندازه تاریخ این مسابقه دارد. همانطور که اولین و دومین رویارویی دو تیم، بدون گل تمام شد.&#۱۶۰;...

به گزارش «ورزش سه»، در تاریخ این رقابت ها، مساوی بدون گل پرتکرارترین نتیجه بوده. ۲۰ بازی بدون رد و بدل شدن گلی به پایان رسیده و بعد از آن نوبت به نتیجه ۱-۱ می رسد که در ۱۹ دربی ثبت شده. اما گاهی اوقات دربی ها به شدت یکطرفه بوده؛ مثل دربی شماره ۱۲ که با نتیجه باورنکردنی ۶-۰ تبدیل به نماد باشگاه پرسپولیس شد.


 ۴۸ سال بعد از آن بازی معروف، پرسپولیسی ها همچنان در کری خوانی های روزمره به ۶ گلی که در آن بازی زده اند، اشاره می کنند. دیداری که به دلیل همزمانی با مسابقات کشتی، فیلمبرداری نشد و فقط ۶۰ هزار نفر این فرصت را داشتند تا یکی از شگفت انگیزترین بازی های تاریخ فوتبال ایران را تماشا کنند. اما در سال های بعد، هر دو تیم لااقل یک بار بخت آن را داشتند که نتیجه ای عجیب و تاریخی خلق کنند. اتفاقی که هیچ وقت رخ نداد.

*شروع توفانی استقلال؛ ملاحظه پروین را کردند؟


در سال ۷۰، استقلال و پرسپولیس همزمان در لیگ آزادگان و مسابقات جام باشگاه های تهران حضور داشتند. استقلال در تابستان همان سال قهرمان آسیا شده بود و در مسابقات جام باشگاه های تهران هم بدون شکست به مقام قهرمانی رسیده بود. 


در روز ۱۵ اسفند سال ۷۰، دربی شماره ۳۵ در چارچوب لیگ سراسری (آزادگان) درحالی برگزار شد که استقلال با آن تیم پر ستاره اش، بی شکست پیش می رفت و مدعی اول قهرمانی در لیگ بود. زنده یاد پورحیدری در آن دربی، عبدالعلی چنگیز، جعفر مختاری فر و امیر هاشمی مقدم را روی نیمکت نشانده بود اما در نقطه مقابل، پرسپولیس اوضاع چندان خوبی نداشت و قبل از این بازی، مهره مطمئن اش در قلب دفاع یعنی محمد پنجعلی را به دلیل مصدومیت از دست داده بود. محسن عاشوری هم برای مراسم خاکسپاری یکی از اقوامش به مازندران سفر کرده بود تا دست علی پروین در میانه میدان هم خالی شود. 


در این دربی هم که هیچ وقت جریان کامل آن از تلویزیون پخش نشد، استقلال که در نیمه شمالی زمین مستقر شده بود، خیلی زود با ارسال امیر موسوی نیا و ضربه سر صمد مرفاوی به گل رسید. حملات دامنه دار استقلال در دقیقه ۱۵ باز هم نتیجه داد و این بار صادق ورمزیار با شوتی محکم از گوشه هجده قدم، دروازه وحید قلیچ را فرو ریخت. استقلال در یک ربع ابتدایی بازی به ۲ گل رسیده بود و پرسپولیس به زحمت می توانست موقعیتی جدی روی دروازه احمدرضا عابدزاده خلق کند. 


در نیمه اول دو تیم با همین نتیجه به رختکن رفتند و استقلالی هایی که در نیمه جنوبی ورزشگاه بی تابی می کردند، امیدوار بودند تیم شان یکی از سنگین ترین شکست ها را به پرسپولیس تحمیل کند. اما عطش و میل گلزنی استقلال به یکباره فروکش کرد و این نتیجه تا پایان باقی ماند. 


درباره دلایل بی میلی استقلال به زدن گل های بیشتر، روایت های متفاوتی وجود دارد. از جمله مهدی فنونی زاده که مدعی است شاهرخ بیانی بعد از پایان نیمه اول به سایر بازیکنان استقلال سفارش می کند که «هوای علی آقا را داشته باشند» و بیشتر از این گل نزنند چرا که در آن مقطع، علی پروین همزمان سرمربی تیم ملی هم بود و اغلب بازیکنان استقلال چند صباح دیگر باید در اردوی تیم ملی، زیر نظر علی پروین کار می کردند. این روایت البته از سوی شاهرخ بیانی تایید نشد اما مهدی فنونی زاده بارها در مصاحبه های مختلف آن را بازگو کرده. 


بد نیست بدانید استقلال در آن فصل، در هر دو بازی رفت و برگشت پرسپولیس را شکست داد اما در هفته های پایانی لیگ، در ۵ بازی پیاپی باخت و مساوی کرد تا پاس با فیروز کریمی قهرمان لیگ آزادگان شود.


*روزی که وداع فرشاد، شیرین شد


دربی شماره ۴۳ یک اتفاق ویژه به همراه داشت؛ فرشاد پیوس بعد از سال ها حضور با پیراهن پرسپولیس، قصد داشت برای همیشه با فوتبال وداع کند. این آخرین بازی فصل لیگ ۷۵-۷۶ بود که قهرمانی پرسپولیس در آن از چند هفته قبل قطعی شده بود اما اصلاً شرایط خوبی نداشت و در رده های چهارم تا ششم جابجا می شد. 


در بازی رفت، پرسپولیس با مربیگری استانکو و با تک گل بزیک، حریف دیرینه را شکست داده بود اما در این دیدار، نیمکت هر دو تیم دچار تغییر شده بود و حمید درخشان جای استانکو را پر کرده بود و زنده یاد ناصر حجازی در میانه فصل جانشین مرحوم منصور پورحیدری شده بود. 


نکته جالب اینکه، از آنجا که فصل نقل و انتقالات آغاز شده بود، هر دو تیم اجازه یافتند با نفرات جدید خود به میدان بروند. بدین ترتیب استقلال از علیرضا اکبرپور، فرهاد مجیدی و محسن گروسی که دوباره به جمع آبی ها پیوسته بود استفاده کرد و پرسپولیس هم با اسماعیل حلالی و محسن رنجبران به عنوان نفرات تازه وارد به زمین رفت. اما عجیب ترین نکته بازی، وقفه طولانی ای بود که در دقیقه دهم و به منظور خداحافظی فرشاد پیوس ایجاد شد. 


در این بازی، فرشاد آقای گل بعد از ضربه ایستگاهی که روانه دروازه بهزاد غلامپور کرد، با ادموند بزیک تعویض شد و بازی برای حدود ۱۰ دقیقه کاملاً متوقف شد و مراسم تقدیر از فرشاد پیوس، دور افتخار و بوسیدن چهارگوشه زمین انجام شد. 


بهرتقدیر با شروع دوباره بازی، این ادموند بزیک بود که در همان نیمه اول دروازه استقلال را باز کرد. آبی ها در ادامه حملاتی برای زدن گل مساوی ترتیب دادند اما اخراج محمد خرمگاه در دقیقه ۵۷ کار را برای شاگردان ناصر حجازی سخت تر کرد. حجازی که نمی خواست تیمش در این دربی بازنده باشد، دستور می داد تیمش با نفرات بیشتری در حمله حاضر باشند اما همین مساله باعث می شد ضدحملات پرسپولیس از همیشه خطرناک تر باشد. 


در این بازی، مهدی مهدوی کیا بعد از اینکه چند فرصت گلزنی پرسپولیس از دست رفت، برای دومین بار دروازه غلامپور را باز کرد و در ادامه، بهنام طاهرزاده که به جای بزیک وارد زمین شده بود، روی پاس مجید نامجومطلق سومین گل را به ثمر رساند. در این روز، جریان بازی به شکلی بود که قرمزها می توانستند گل های بیشتری هم بزنند.

نویسنده علی مغانی

تگ ها


پرسپولیس تهران استقلال تهران دربی