دگردیسی پرسپولیس: گل نخور و بازهم قهرمان شو!

لیگ برتر ایران برای چهارمین بار پیاپی شاهد قهرمانی پرسپولیس بود تا این تیم با شش قهرمانی رکورددار قهرمانی در لیگ ایران شود...

به گزارش "ورزش سه " پرسپولیس برای چهارمین بار پیاپی و این بار در چهار هفته مانده به پایان لیگ ،قهرمانی خود را جشن گرفت تا رکوردی تاریخی و جاودانه برای این تیم ثبت شود. راز و دلیل اصلی قهرمانی قرمزها در این سال ها چه بوده است .چه چیزی در زمین فوتبال اتفاق می افتاد تا این تیم با برانکو،کالدرون و یحیی قهرمانی ها را تکرار کند. بسته شدن پنجره نقل و انتقلات این تیم در مقاطعی از این سال ها  ، تعویض های مدیریتی و  نبود هیئت مدیره در بعضی از زمان ها نیز نتوانست قطار سریع السیر قرمزها را که از چهار سال پیش راه افتاده است از ریل  قهرمانی خارج کند.


پرسپولیس فارغ از هر گونه اتهامات در فضاهای مجازی و یا اظهار نظرهای صورت گرفته کارشناسان و اهالی فن  دارای یک خصیصه منحصر بفرد در این سال ها بود که قهرمانی را برای آن ها رقم می زد : کم گل خوردن !
 بیرانوند و رادوشویچ از خوبهای این تیم در این چند سال بودند.  دفاع های این تیم از بهترین های کشور در این سال ها بودند،ولی مهمترین عامل قهرمانی قرمزها ساختار دفاعی این تیم بود که از علی علیپور و مهدی طارمی و مهدی ترابی در خط حمله شروع می شد و به بیرانوند و رادو ختم می شد .آن ها خوب دفاع کردند و مزدش را هم گرفتند  و به دفعات قهرمان شدند و شاید با همین راز بزرگ از هم اکنون به فکر قهرمانی در سال بعد و لیگ بیستم باشند تا خاطره پنج قهرمانی پیاپی این تیم در رقابت های باشگاهی تهران را از سال های ۶۵تا ۶۹ را دوباره تکرار کنند.


جداول رقابت های لیگ برتر در این سال ها پرده از راز اصلی قهرمانی قرمزها بر می دارد.رازی که خیلی از تیم های تاریخ فوتبال به قهرمانی های تاریخی در تورنمنت های بزرگ رسانده است .ایتالیا در جام جهانی ۱۹۸۲،آلمان در جام جهانی ۱۹۹۰و ۲۰۱۴.برزیل در جام جهانی ۱۹۹۴با تک گل های روماریو و نمونه های مختلف در رقابت های باشگاهی در جهان فوتبال.


اما بیایید این آمار خارق العاده دفاعی را با هم مروز کنیم و ببنیم تیمی که همیشه به بازی تهاجمی شهر بود چگونه تبدیل به تیمی با ساختار دفاعی محکم شده است:

*لیگ شانزدهم در سال ۹۶_۹۵ 


پرسپولیس آن سال با کسب ۶۶ امتیاز و با زدن ۴۶گل و خوردن تنها ۱۴ گل قهرمان ایران شد . میانگین ۴۶صدم گل خورده در هربازی آن ها را قهرمان لیگ ایران کرد . نزدیکترین تیم به آن تیم  پرسپولیس در تعداد گل خورده دو تیم تبریزی تراکتور و گسترش فولاد با ۲۴گل خورده بودند .پرسپولیس در آن سال بیشترین برد و کمترین باخت را نیز در کارنامه ثبت کرد تا فصلی رویایی برای هوادارانش رقم بخورد.

*لیگ هفدهم  در سال ۹۷_۹۶ 


قرمزها آن سال را با پانزده گل خورده به پایان بردند و از نزدیکترین رقیبشان استقلال سه گل کمتر دریافت کردند تا بازهم شنل قهرمانی را به دوش بکشند.۴۸گل زده و ۱۹برد و تنها ۴شکست  در پایان بازی ها مجدداً تمامی رکوردها را به نام قرمزها کرد تا این تیم در آن فصل به دبل قهرمانی برسد و یک گام تا رکورد سپاهان که با هت تریک قهرمانی رکورددار این موضوع بود فاصله داشته باشد.

*لیگ هجدهم   در سال ۹۸_۹۷ 


پرسپولیس در آن سال ۱۴گل خورد و یک گل از استقلال که ۱۳گل خورده بود بیشتر دریافت کردولی با همین میانگین گل خورده کم و شکست های کمتر گوی سبقت را از  استقلال و سپاهان که ۲۰گل خورده بود  ربود تا با هت تریک قهرمانی آماده تاریخ سازی و ثبت تمامی رکوردها در لیگ نوزدهم شود.      


*لیگ نوزدهم در سال ۹۹_۹۸ 


۲۶هفته از رقابت ها گذشته است و پرسپولیس پوکر قهرمانی را این بار در چهار هفته مانده به پایان رقابت ها جشن گرفته است .آن ها تا اینجای کار با خوردن تنها ۱۲گل خورده و ثبت ۲۰برد بهترین عملکرد سالیان گذشته را بجا گذاشتند تا نه تنها قهرمان لیگ برتر شوند ، بلکه رکورد هت تریک سپاهان و خود را به پوکر تبدیل کنند و با شش قهرمانی در ۱۹دوره لیگ برتر به پرافتخارترین تیم تاریخ فئتبال ایران در رقابت های داخلی تبدیل شوند . تعداد قهرمانی های آن ها در لیگ های مختلف ایران به عدد ۱۳رسیده است و نزدیکترین رقیب آن ها استقلال تاکنون با ۸قهرمانی در رده دوم این رقابت با سابقه تاریخی قرار دارد.

محمدرضا تقی خانی

تگ ها


پرسپولیس تهران