دیبالا قربانی جاه‌طلبی یوونتوس

چرا بیانکونری مجبور است پائولو دیبالا را به بالاترین قیمت ممکن بفروشد؟...

یوونتوس در وضعیت نسبتا سختی از لحاظ مالی قرار گرفته و شاید این وضعیت، فروش پائولو دیبالا به قیمت 80میلیون پوند را به یک الزام برای بیانکونری تبدیل کند. در کنار میزان حقوق پرداختی چشمگیر، که خود را در آخرین گزارش مالی باشگاه مربوط به دوره 6 ماهه منتهی به 31 دسامبر نشان داده است، یوونتوس با مقادیری از بدهی‌ها هم دست و پنجه نرم می‌کند؛ بدهی‌هایی که دو عامل در شکل‌گیری و افزایش آن‌ها نقش داشته‌اند. یکی سرمایه‌گذاری کلان روی ترکیب و دیگری هزینه‌های به تعویق افتاده از ساخت ورزشگاه اختصاصی. برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که یوونتوس به آستانه حضور در محدوده بازی جوانمردانه مالی یوفا (FFP) رسیده و در آینده ای نزدیک فشار رعایت کردن این قانون را روی شانه های خود احساس خواهد کرد. باشگاه خود در حسابرسی هایش که در ابتدای سال جاری میلادی منتشر شده بود، پیش بینی کرده بود که سال مالی 19-2018 با ضرر خاتمه یابد؛ ضرری که مستقیما با نتایج داخل زمین و به شکل خاص، چگونگی حضور یوونتوس در لیگ قهرمانان ارتباط دارد.

در 6 ماهه منتهی به 31 دسامبر 2018، هزینه های عملیاتی باشگاه به 227 میلیون یورو زسیده که افزایشی تقریبا 50 میلیون یورویی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. اما در همین مقطع زمانی، درآمدهای باشگاه تنها کمی بیش از 271 میلیون یورو بوده است. (البته بدون در نظر گرفتن 58.9 میلیون یورویی که باشگاه از طریق فروش بازیکنان به دست آورده است.)

نکته نگران کننده بعدی، میزان سود خالص باشگاه است. در این مقطع زمانی 6 ماهه، میزان سود باشگاه قبل از کسر مالیات به 11.8 میلیون یورو رسیده که کاهش چشمگیری نسبت به سود 46.3 میلیون یورویی در فصل گذشته نشان می‌دهد. باشگاه سال مالی 18-2017 را با ضرر 19.2 میلیون یورویی به پایان رساند و این ضرر احتمالا در سال 19-2018 از این هم بیشتر خواهد شد. پائولو دیبالای 25 ساله مورد توجه تاتنهام قرار گرفته و دنیل لوی، مالک باشگاه نیز اذعان کرده بعد از هزینه های انجام شده بر روی کمپ تمرینی و ورزشگاه اختصاصی، اکنون نوبت سرمایه گذاری بر روی بازیکنان جدید رسیده است؛ اتفاقی که با انتقال رکوردشکن و 65 میلیون پوندی تانگوی اندومبله از لیون هم رخ داد. یوونتوس برای فروش دیبالا 80 میلیون پوند درخواست کرده و لوی مطمئن است که این انتقال در دهه اول آگوست (پایان نقل و انتقالات فوتبال انگلیس) نهایی خواهد شد.

 

تگ ها


پائولو دیبالا یوونتوس سری آ فوتبال