دیسلایک روز/ «فوتبال‌هراسی» در مشهد

نادر نامدار به گزار ......

نادر نامدار

   به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت آخرین اخبار از مشهد حکایت از این دارد که قرار است بازی تیم های سیاه جامگان و استقلال در هفته دوازدهم لیگ برتر در ورزشگاه ثامن برگزار شود و مجوز برگزاری این بازی در ورزشگاه جدید و زیبای امام رضا صادر نخواهد شد.

از سنگ اندازی هایی که در راه برگزاری اولین بازی در ورزشگاه امام رضا انجام شد، می شد این روزها را پیش بینی کرد. وقتی چندین نهاد و ارگان مرتبط و غیرمرتبط باید با هم هماهنگ شوند تا یک بازی لیگ برتری در این ورزشگاه برگزار شود و هر کدام از این نهادها هم ساز خودشان را می زنند کاملا مشخص است که چه اتفاقی خواهد افتاد. حالا فارغ از اختلاف نظرهایی که در شهر مشهد در این باره وجود دارد سوال هایی در اذهان عمومی به وجود آمده که کاش یکی از همین نهادها پاسخگوی آنها باشند. مثلا اینکه اصلا فلسفه و هدف ساختن ورزشگاه امام رضا چه بود؟ نهادی که این ورزشگاه را ساخته، قصد دارد از آن برای برگزاری چه رویدادهایی استفاده کند؟ اصلا اگر قرار نیست یک بازی در حد بازی سیاه جامگان و استقلال در این ورزشگاه برگزار شود چرا این همه بودجه صرف ساخت چنین ورزشگاهی شد؟ مگر ورزشگاه امام رضا برای رفاه بیشتر علاقمندان به فوتبال در مشهد ساخته نشده است؟ مگر قرار نیست استفاده از این ورزشگاه باعث استقبال بیشتر مردم از فوتبال در مشهد شود؟ واقعا اگر هر هدف دیگری جز این در ذهن دوستان بوده، باید گفت میلیاردها تومان پول و سرمایه مردم به هدر رفته است.

در ماه های قبل از افتتاح، تبلیغات زیادی درباره این ورزشگاه صورت گرفته بود. پیش از این به نظر می رسید هدف اول ساخت ورزشگاه امام رضا، برگزاری بازی های حساس و احتمالا پرتماشاگر لیگ برتر در آن باشد. بازی هایی که یک طرف آن تیم های پرطرفداری مثل پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی هستند. حتی گفته می شد شاید چند بازی دوستانه و رسمی تیم ملی هم در این ورزشگاه برگزار شود اما وقتی برگزاری بازی سیاه جامگان و استقلال تهران در این ورزشگاه منتفی می شود به این نتیجه می رسیم که هستند کسانی که دوست ندارند ورزشگاه امام رضا میزبان بازی های مهم فوتبال ایران باشد. دلیلش هم به راحتی قابل حدس است. احتمالا دوستان نگران استقبال زیاد مردم از این بازی و شلوغی های احتمالی شهر در هنگام برگزاری چنین بازی هایی است که این «فوتبال هراسی» به نظر نگرانی بی موردی است. با وجود چندین نهاد مختلف اجرایی قدرتمند در شهر مشهد، امکان کنترل شلوغی ها و ترافیک به راحتی وجود دارد. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم گنجایش این ورزشگاه فقط 25 هزار نفر است. قرار نیست جمعیتی مثلا 100 هزار نفری در ساعتی مشخص در اطراف ورزشگاه جمع شوند و کنترل چنین جمعیتی برای شهری که هر روز چندده هزار نفر زائر را به خود می بیند اصلا دشوار نیست و هزینه آن در مقایسه با شور و نشاطی که ایجاد می کند واقعا ناچیز است. شاید فقط باید نوع نگاه سخت گیرانه دوستان به فوتبال و هوادارانش کمی تغییر کند تا مجوز برگزاری چنین بازی هایی در ورزشگاه دوست داشتنی امام رضا صادر شود

 

تگ ها


اخبار روز استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال