رئال همان رئال همیشگی است با همان مشکلات قدیمی

در حالی که بسیاری از هواداران رئال مادرید در انتظار بازگشت تیم محبوب‌شان به روزهای اوج بودند، نمایش اخیر این تیم نشان از عدم تحقق این امید و تکرار اشتباهات و مشکلات قدیمی خبر می‌دهد....

رئال همان رئال همیشگی است با همان مشکلات قدیمی

به گزارش مدال؛ آثار بازسازی ورزشگاه «سانتیاگو برنابئو» در دیدار شنبه شب دو تیم «رئال مادرید» و «رئال وایادولید» کاملاً مشهود بود اما در حین جدال دو تیم به نکته مهم‌تر و متمایزتری نیز پی بردیم؛ اینکه پروژه بازسازی رئال پیش از آنکه حتی شروع شود، متوقف شده است و وایادولید با استحقاق کامل - برابر ترکیبی که خیلی پیش از به صدا در آمدن سوت شروع مسابقه محکوم به تغییرات بود - به تساوی یک بر یک رسید.

ترکیب رئال با ترکیب فصل 15-2014 آنها تغییر چندانی نداشت؛ هر ده بازیکن ابتدایی «زین‌الدین زیدان» - به جز دروازه‌بان - همگی زمانی که زیزو برای اولین بار هدایت کهکشانی‌ها را برعهده گرفت در تیم حضور داشتند و عضوی از ترکیب اصلی تیم بودند. ضمن اینکه «خامس رودریگز»، «گرت بیل» و «ایسکو» نیز که از ژانویه 2016 تاکنون گاهی مورد غضب سرمربی فرانسوی قرار داشتند، حالا همگی به ترکیب اصلی بازگشته‌اند.

تغییر تیمی که تک‌تک بازیکنانش کنار هم بزرگ شده‌اند و به سه فینال پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا رسیده‌اند امری به شدت دشوار است و این دقیقاً دلیل استعفای زیدان در تابستان 2018 بود. به همین دلیل نیز بسیاری از هواداران مادرید و کارشناسان فوتبال هنگام بازگشتش در ماه مارس به «سانتیاگو برنابئو» انتظار وقوع یک انقلاب اساسی را در ترکیب کهکشانی‌ها می‌کشیدند ولی تمام این انتظارات نقش بر آب شد و شنبه همان چهره‌های همیشگی را در مستطیل سبز دیدیم، با همان مشکلات قدیمی و تکراری؛ رئال مادرید چندین فرصت از دست داد، رفته‌رفته خسته شد و بعد از آن کنترل بازی را به حریف واگذار کرد و به این ترتیب تیمِ ضعیف‌تر اعتماد به نفس بیشتری یافت و در نهایت به خواسته‌اش رسید. این دقیقاً همان سناریویی‌ست که در دو فصل اخیر به صورت متوالی برای مادریدی‌ها تکرار شده.

شنبه شب کمتر از 10 دقیقه به پایان مسابقه زمان باقیمانده بود که «کریم بنزما» با یک ضربه ناگهانی قوهای سپید را از حریف  پیش انداخت؛ در آن لحظات اینگونه به نظر می‌رسید که رئال با لطف نبوغ مهاجم فرانسوی‌اش توانسته سه امتیاز مسابقه را با هر زحمتی در خانه به دست آورد اما عدم تمرکز «سرخیو راموس» و البته اشتباه فاحش «دنی کارواخال» باعث شد «سرجیو گواردیولا» گل تساوی‌بخش این جدال را به ثمر برساند.

پس از پایان مسابقه، زیدان نظرش درباره اشتباهات تیم تحت رهبری‌اش را اینگونه بیان کرد: «وقتی در دقیقه 84 از حریف پیش می‌افتیم باید هوشیار باشیم و بدانیم باید چگونه بازی کنیم. ما سخت‌ترین کار ممکن را انجام دادیم و گل را زدیم و در ادامه باید توپ را حفظ می‌کردیم. در دفاع جای خود را حفظ نکردیم. ما استحقاق بیشتری داشتیم و نیمه اول خیلی بهتر بودیم.»

البته زیزو به نکات درستی اشاره کرد چرا که به واقع کهکشانی‌ها در ابتدای بازی بسیار بهتر از پایان بودند؛ بیل، خامس، ایسکو و سایر بازیکنان همگی انگیزه بسیاری داشتند تا از همان ابتدا روی بازی تاثیر بگذارند، هواداران حاضر در ورزشگاه نیز تصمیم گرفتند به بازیکنانی که زمانی آنها را «هو» می‌کردند یک فرصت دیگر بدهند و به همین دلیل هم شاهزاده ولزی بارها مورد تشویق قرار گرفت. با این وجود «جوردی ماسیپ» - سنگربان وایادولید - چندان در این بازی به زحمت نیفتاد و ضربات بیل و خامس اکثراً در چارچوب دروازه نیز قرار نداشتد.

ضمن اینکه در غیاب «لوکا مودریچ» - که به دلیل محرومیت حضور در این مسابقه را از دست داد - پاس‌های کهکشانی‌ها اغلب شکل عرضی به خود گرفت نه طولی. ایسکو که به عنوان جانشین هافبک کروات در ترکیب اصلی قرار گرفت به عادت سابق خود بازگشته بود و حریف را با حرکتی سخت دریبل می‌زد و سپس پاس اشتباه می‌داد! در ادامه دفاع دو لایه وایادولید نیز کار را سخت‌تر از قبل کرد و به همین دلیل مادریدی‌ها رو به شوت‌زنی آوردند؛ 22 شوت به سمت دروازه که فقط و فقط 4 ضربه داخل چارچوب قرار داشت! هر چه از بازی می‌گذشت، مشکل و زخم قدیمی رئال بیشتر سر باز می‌کرد و فاصله خط دفاع و هافبک بیشتر میشد. یک بار دیگر به بازی با دقت بیشتر نگاه کنید؛ در چهار ضد حمله، شمار مهاجمان وایادولید از مدافعان رئال مادرید بیشتر بود و در نهایت نیز از همین طریق دروازه میزبان گشوده شد که این خبر از مشکل آمادگی جسمانی سفیدپوشان می‌داد.

با این وجود زیزو هرگونه مشکل فیزیکی و بدنی را پس از بازی رد و نوک پیکان انتقادات را به سمت دیگری منحرف کرد: «مشکل ما فیزیکی نیست. اگر در دومین دیدار فصل از لحاظ فیزیکی شرایط بدی داشته باشیم، حتما بحران داریم. نیمه دوم را خوب شروع نکردیم و بازی روانی ارائه ندادیم. با چنین نمایشی در زمین مشکل خواهیم داشت. اگر تمام 90 دقیقه را مانند نیمه اول بازی کنیم، شانس بالایی برای برتری خواهیم داشت.»

تمام اظهارات مرد فرانسوی تلاش برای «انکار» را فریاد میزد؛ تلاش برای کتمان ایراد بزرگ تیمی مملو از بازیکنان مستعد اما پا به سن گذاشته که باید هم در ابتدا از حریفان برتر باشد هم در پایان کار اما نمی‌تواند سطح خود را در طول بازی حفظ کند.

زیزو در ماه‌های اخیر و در محافل خصوصی گله داشته که «فلورنتینو پرس» نتوانسته هدف اصلی او یعنی «پل پوگبا» را جذب کند و در فروش «خامس رودریگز» و «گرت بیل» نیز ناموفق عمل کرده و به این ترتیب باعث شده تا برنامه‌های زیدان طبق نقشه پیش نرود اما در برابر رسانه‌ها او دیگر دست از تخریب شاهزاده ولزی برداشته و اکنون با اعلام حمایت از او می‌گوید که بیل می‌تواند باز هم ثابت کند که چه ستاره بزرگی‌ست و از خامس نیز به عنوان بازیکنی بسیار مستعد و پرتلاش نام برده.

زیدان سال 2001 و در 29 سالگی به رئال پیوست و ظاهراً از همان زمان بر این اعتقاد بوده که برنابئو جایی برای جوانانِ در حال رشد نیست؛ این مسئله را می‌توان در تصمیمات او نیز مشاهده کرد؛ «مارتین اودگارد»، «دنی سبایوس» و «سرجیو رگیلون» فصل را در تیم‌های جدید خود فوق‌العاده کلید زدند اما در ترکیب کهکشانی‌ها جایی نداشتند. به این اسامی «وینیسیوس جونیور» و «رودریگو» را نیز اضافه کنید چرا که زیزو به آنها نیز اعتماد کامل ندارد. این در حالی‌ست که «ادن آزار» 28 ساله و بازیکن محبوب و خرید بزرگ زیدان، در همین ابتدای فصل دچار مصدومیت شده و گزینه‌ای برای جانشینی او روی نیمکت وجود ندارد!

در نقطه مقابل ولی حریفان رئال در لالیگا تغییرات زیادی را در ترکیب خود اعمال کرده‌اند؛ بارسلونا یکشنبه شب بدون «لیونل مسی» و «لوئیس سوارس»، با درخشش «آنتوان گریزمان» - خرید جدید آبی‌اناری‌ها - و گلزنی «کارلس پرس» - ستاره لاماسیا - توانست رئال بتیس را 5 بر 2 شکست دهد. ضمن اینکه در این مسابقه «آنسو فاتی» 16 ساله هم توانست برای اولین بار با پیراهن بلوگرانا به میدان برود. از طرف دیگر اتلتیکومادرید نیز با درخشش «ژائو فلیکس» و پاس گل ستاره جوان خود توانست لگانس را از پیش رو بردارد اما رئال...

گرچه مادریدی‌ها هنوز برای جذب بازیکن زمان دارند اما امید اصلی آنها در نقل‌وانتقالات تابستانی یعنی «نیمار جونیور» در آستانه توافق به بارسلونا قرار گرفته و از فرانسه خبر می‌رسد که مسئولان پاری‌سن‌ژرمن با آبی‌اناری‌ها به توافق رسیده‌اند. این یعنی در روزهای باقیمانده نیز احتمالاً سکوت در مادرید حکم‌فرما باشد.

ستارگان قدیمی کهکشانی‌ها شاید باور دارند که پس از فصل گذشته، باز هم از لحاظ ذهنی آماده فتح عناوین بیشتر هستند اما باید دید که آیا بدن‌هایشان نیز آنها را برای تحقق این رویا یاری می‌کند؟ اتفاقی که از لحاظ علمی و با توجه به شرایط آنها دور از ذهن به نظر می‌رسد.

طرح نهایی ورزشگاه سانتیاگوبرنابئو حداکثر سه سال دیگر آماده خواهد بود اما زیدان قطعاً زمان کمتری برای بازسازی تیمش در اختیار دارد و شاید به همین زودی سایه «ژوزه مورینیو» را پشت سر خود احساس کند و برف مادرید را در این دوره نبیند.

بیشتر بخوانید:

ریوالدو: رئال مادرید با زیدان به اوج بازمی‌گردد

تگ ها


رئال مادرید کهکشانی‌ها زین‌الدین زیدان زیزو گرت بیل خامس رودریگز فلورنتینو پرس لالیگا بازگشت زیدان فوتبال جهان یادداشت اختصاصی رئال مادرید لالیگا فوتبال