راز جمله قلعه‌نویی بعد از قهرمانی استقلال در مشهد

در روزهای تعطیلی مسابقات ، در لابه لای گفت و گوهایی که در فضاهای مختلف رسانه ای انجام شده و می شود پرونده های قدیمی حل نشده ای از بایگاهی اذهان بیرون می آیند....

به گزارش" ورزش سه"  یکی از پرونده هایی که دوباره به نظر می رسد بحث آن لااقل در روزهای بی خبری باز شود ماجرای بازی سرنوشت ساز فولاد وذوب آهن  در هفته آخر  لیگ هشتم است. مسابقه ای که چند روز قبل برخی به بهانه یازدهمین سالگرد آن بازهم به حاشیه های پیرامون آن پرداختند اما حرف های مجید جلالی سرمربی آن زمان فولاد که شب گذشته در یک لایو اینستاگرامی با بهنام مددی خبرنگار ورزشی زده شد ابعاد متفاوتی از این پرونده را بار دیگر روشن کرد.


استقلال در لیگ هشتم مدعی قهرمانی بود اما در ۶ هفته پایانی شرایط برای امیرقلعه نویی یارانش دشوار شد. آن ها تا قبل از بازی آخر برابر پیام مشهد ، در ۵ مسابقه فقط ملوان را در تهران با نتیجه ۳ بر صفر بردند و در چهار بازی برابر پیکان، ذوب آهن، فولاد  سایپا مساوی کردند. کلیدی ترین مسابقه آنها بازی با ذوب آهن بود که نتوانستند از حریف مستقیمشان بگذرند.


اما شرایط برای ذوب آهن که منصور ابراهیم زاده هدایتش به عهده داشت کاملا متفاوت بود. آن ها تا قبل از بازی آخرشان برابر فولاد در اهواز ، در هفت مسابقه فقط برابر استقلال مساوی کردند و در شش مسابقه دیگر راه آهن، مقاومـت ، استقلال اهواز، پیام خراسان، برق شیراز و ملوان برنده شدند.


همه چیز به بازی آخر کشیده شد. استقلال باید در مشهد به مصاف پیام می رفت و ذوب آهن هم در اهواز میهمان فولاد بود. با وجود آنکه این دوره از مسابقات به خاطر برخی اتفاقات پرحرف و حدیث از منظر تبانی بود اما این مسابقه بیش از همه از این نظر مورد توجه قرار گرفت.


 

ابعاد تازه یک ماجرا


مجید جلالی سرمربی این فصل گل گهر و آن زمان تیم فولاد خوزستان دیشب  درباره این بازی گفت:" این بازی روز پنجشبه برگزار می شد و از روز سه شنبه داستان هایی برای من پیش آمد."


او افزود:" صبح روز بازی در هتل من از فولاد برکنار شدم و ساعت دوازده فهمیدم که در این بازی روی نیمکت می نشینم. بچه ها را جمع کردم و بیست دقیقه برایشان حرف زدم. گفتم فوتبال را همه بازی می کنند اما مقاطعی هست که شاید برای رسیدن به آن ۲۵-۳۰ سال باید صبر کرد و نباید این فرصت را از دست بدهید."


او همچنین گفت:" ما برای کسی بازی نکردیم. من به بچه ها گفتم برای اینکه شخصیت و منش خودتان را نشان بدهید طلایی ترین فرصت نصیبتان شده است. بعد از بازی هم من برکنار شدم. نمی خواهم بگویم واقعا ماجرا چه بوده چون یازده  سال گذشته اما متاسفانه داستان های زیادی بود."


سرمربی فولاد در لیگ هشتم در ادامه و در پاسخ به این شائبه که گفته می شد روسای کارخانه های ذوب آهن و فولاد با هم توافق کرده اند که فولاد در این بازی نتیجه نگیرد در عوض فولاد در بازی نیمه نهایی به فینالیست شدن ذوب‌آهن کمک کند گفت:" ما پنجشنبه در اهواز در لیگ بازی داشتیم و دوشنبه هفته بعد در اصفهان باید نیمه نهایی را با ذوب آهن بازی می کردیم و اگر پیروز می شدیم به فینال می رفتیم. من نمی خواهم قضیه را باز کنم. این موضوع برای من همیشه به عنوان یک درد دل و یک راز می ماند اما واقعیت این است که در آن مقطع خیلی اذیت شدم و آسیب دیدم."


بازی آخر


در حالی که استقلال و پیام در مشهد یک بازی سخت و درگیرانه از کار در آمد یاران قلعه نویی با تک  گل جانواریو پیروز شدند آن هم در مسابقه ای که تقی پور از استقلال و اشپیتیم آرفی و مرتضی برگی زر از پیام کارت قرمز گرفتند. این برای استقلال کافی نبود. آن ها فقط در صورت شکست ذوب آهنی که در بازی های آخرش فوق العاده نتیجه گرفته بود قهرمان می شدند. در آن طرف فولاد اما در پانزده دقیقه پایانی توفان به پا کرد.


در حالی که بازی با نتیجه یک، یک مساوی بود فولاد سه گل در پانزده دقیقه آخر زد و بازی را برد. مسابقه ای که سرنوشت قهرمان لیگ برتر هشتمین دوره را رقم زد.

از آن مسابقه یک مصاحبه ویژه در ذهن فوتبالی ها باقی مانده جایی که امیرقلعه نویی در حالتی احساسی در پایان مسابقات در گفت و گو با خبرنگاران خطاب به مجید جلالی می گوید:" جلالی خیلی مرده"

تگ ها


فولاد خوزستان استقلال تهران ذوب آهن اصفهان گل گهرسیرجان مجید جلالی