راز دعوت کی‌روش از بازیکنان جدید به تیم‌ملی فوتبال چیست؟

جلال چراغپور/تئوریسین فوتبال به گزارش مدال به نقل ا ......

جلال چراغپور/تئوریسین فوتبال

به گزارش مدال به نقل از شهروند:چند ماهی بیشتر تا آغاز جام جهانی ٢٠١٨ روسیه نمانده است. تیم های صعودکرده به بزرگترین ویترین دنیا برنامه های آماده سازی خود را استارت زده اند تا بهترین حضور را در مسابقات داشته باشند. هر تیمی تلاش می کند به نوبه خود از تمام توانایی هایش بهره بگیرد تا اعتباری جهانی به دست بیاورد. با توجه به فرصت کم باقی مانده تیم ملی ایران هم باید به صورت فشرده برنامه های خود را استارت بزند تا با بهترین ترکیب و سبک به مصاف حریفانش برود.
نیازی به تغییر نیست
هر تیمی شاکله و معماری مخصوص به خود را دارد که این شاکله به آسانی بر هم زدنی نیست؛ رسیدن به این معماری تیمی زمان می برد تا به بلوغ برسد. وقتی شاکله اولیه یک تیم مشخص شد، سرمربی به سراغ شناخت از بازیکنان می رود. در مقوله شناخت، سرمربی سعی می کند به شناخت های دو نفره، سه نفره، منطقه ای و خطی دست پیدا کند. او به بررسی بهترین جمع های دو نفره و سه نفره می پردازد تا مشخص شود کدام بازیکنان می توانند بهترین زوج را تشکیل بدهند. بعد از شناخت بازیکنان و آموزش تاکتیک های لازم، وقت برگزاری بازی های دوستانه می رسد تا درک لازم بین بازیکنان ایجاد شود. وقتی یک سرمربی بعد از سال ها حضور در یک تیم و کسب نتایج موفقیت آمیز به شالوده و ترکیب مورد نظر خود دست پیدا می کند، قطعا نیازی به ایجاد تغییر در ترکیب تیمش آن هم در فاصله ٧ ماه باقیمانده تا جام جهانی نمی بیند. بنابراین تیم ملی فوتبال ایران تغییر خاصی در جام جهانی روسیه نخواهد داشت.
نمایش برای ترمیم ضعف ها
در لیست جدید تیم ملی نام بازیکنان جدیدی به چشم می خورد. البته کی روش همواره در اعلام لیست تیم ملی سورپرایزهایی دارد اما کمتر پیش می آید از نفرات جدید در ترکیب اصلی استفاده کند. او به تفکرات خود وفادار است و به خوبی می داند باید چه تصمیماتی برای تیم ملی بگیرد. در خوش بینانه ترین حالت، تیم ملی ایران در فاصله کمی که تا جام جهانی باقی مانده است بیشتر از ٤ بازی تدارکاتی انجام نخواهد داد. با این شرایط بعید است که کی روش بخواهد دست به ترکیب تیم خود بزند و در آن تغییر ایجاد کند. مدت ها طول می کشد تا دو بازیکن که کنار هم بازی می کنند با سبک بازی، خودخواهی، هوش و موقعیت شناسی هم هماهنگ شوند. درک متقابل بین بازیکنان حتی به ارتباط آنها در خارج از زمین هم بستگی دارد و به این سادگی ها ایجاد نمی شود. به اعتقاد من دعوت کردن از نفرات جدید به تیم ملی نمایشی است برای ترمیم ضعف های تیم ملی وگرنه مربی به محتاطی کی روش در فاصله اندک باقیمانده تا بزرگترین ویترین زندگی اش دست به ریسک نمی زند. او توانسته تیمی را کنار هم جمع کند که از هم شناخت کافی دارند و دعوت بازیکنان جدید هم چیزی جز نمایش نیست. شاید او بخواهد از نفرات جدید برای نیمکت و جایگزین استفاده کند اما وقتی بازیکنی را در جریان بازی و تحت فشار نبیند، او را وارد ترکیب اصلی نمی کند. کی روش مربی ای نیست که هر کسی از راه برسد به او بازی دهد؛ پس ایجاد تغییر در ترکیب اصلی تیم ملی کاملا منتفی است. او در سال های اخیر نزدیک به ٧٠ بازیکن را مورد آزمایش قرار داده و نفرات فعلی را برگزیده است. کی روش آن قدر به بازیکنان اصلی خود اعتماد دارد که حتی اگر در تیم باشگاهی هم بازی نکنند، مثل دژاگه و رضائیان باز هم آنها را دعوت می کند.
شانس حقیقی برای بازگشت
مقوله دروازه بان برای تیم ملی بسیار حیاتی است. دروازه بان در یک تیم فوتبال چیزی جدا از سایرین نیست. حتی دروازه بانی مثل بوفون هم به مدافعان خود وابسته است. علیرضا بیرانوند، دروازه بان اصلی تیم ملی در بازی اخیر خود در پرسپولیس در حالی ٤ گل دریافت کرد که هیچ آسیبی از طرف مدافعانش به توپ ها وارد نشد. مدافعان پرسپولیس در بازی با الهلال هیچ تلاشی برای گرفتن توپ از بازیکنان الهلال انجام ندادند و نتیجه آن شد دریافت ٤ گل برای بیرانوند. شاید اگر جلال حسینی در آن بازی حضور داشت دروازه بیرانوند ٤ بار باز نمی شد تا الان خیلی ها به فکر تغییر گلر شماره یک تیم ملی برای جام جهانی نیفتند. با وجود این بعید نیست در صورت ادامه روند خوب علیرضا حقیقی در لیگ سوئد و فیکس بودن در تیم باشگاهی اش، کی روش باز هم به او اعتماد کند. با توجه به این که حقیقی تجربه بازی در جام جهانی را دارد از این شانس برخوردار است تا با فیکس ماندن در تیم باشگاهی دومین جام جهانی عمرش را تجربه کند. البته به اعتقاد من سرمربی تیم ملی برای انتخاب دروازه بان منتظر قرعه کشی گروهی می ماند تا ببیند قرار است با چه تیم هایی همگروه شود.
قدوس سایه تیم ملی می شود؟
در فوتبال پستی به نام «بازیکن سایه» وجود دارد. در فوتبال ایران خداداد عزیزی، علی کریمی و مسعود شجاعی تجربه بازی در این پست را که درواقع همان بازیکن پشت مهاجم است، دارند. این بازیکن خصوصیات فوتبالی کاملا متفاوت با مهاجم نوک دارد. بازیکن سایه یار مستقیم ندارد و در درگیری ها آسیب نمی بیند چون معمولا در تیررس حریف نیست. اخیرا مسعود شجاعی در این پست برای تیم ملی بازی می کرد و با گرفتن توپ و دریبل زدن مهاجم نوک را در موقعیت گل قرار می داد. بازیکنی که قرار است در این پست به میدان برود باید باهوش و سربالا فوتبال بازی کند. این بازیکن باید به خوبی حفره های دفاعی حریف را ببیند و پاس دهد. سامان قدوس در تیم باشگاهی خود در چنین پستی بازی می کند. کی روش که مربی ای کلاسیک و همه فن حریف است قطعا قدوس را برای همین پست در نظر دارد؛ چون او از نظر فیزیکی هم می تواند در این پست موفق باشد. قدوس می تواند با قرارگرفتن در پشت مهاجم اصلی توانایی های خود را نشان دهد؛ البته نياز به زمان برای آشنایی با فوتبال ایران و مکث های آن دارد.
آرایش کی روش عوض نمی شود
با وجود نفرات دعوت شده به تیم ملی، من اطمینان دارم هیچ تغییری در ترکیب اصلی اتفاق نمی افتد. کارلوس کی روش بعد از موفقیت در مسابقات مقدماتی به ترکیب تیم مقتدرش دست نمی زند و ریسک نمی کند. او با همین آرایش فعلی تیم ملی شب را سحر می کند. او با همین آرایش به دنبال بهترین سیستم و تاکتیک می گردد و به مقابله با حریفان خود می اندیشد. شک ندارم که او روی ١٠ نفر همیشگی تیم ملی برنامه ریزی های زیادی انجام داده و در حال حاضر بی صبرانه منتظر اعلام گروه بندی جام جهانی است تا به تاکتیک و روش های لازم برای مقابله با حریفان دست پیدا کند.

 

تگ ها


اخبار روز ایران فوتبال