راه حل پاریس برای فرار از محرومیت؛ فروش ستاره‌ها

به گزارشمدال،خبری که روز گذشته روزنامه مطرح اکیپ، روی جلدش برد و در توضیح آن نوشت پاریسیها ممکن است همین تابستان یکی از دو ستاره تیمشان را بفروشند ......

به گزارش مدال، خبری که روز گذشته روزنامه مطرح اکیپ، روی جلدش برد و در توضیح آن نوشت پاریسی‌ها ممکن است همین تابستان یکی از دو ستاره تیمشان را بفروشند. دلیل این موضوع هم خرج‌های بی‌رویه این باشگاه در بازار نقل و انتقالات عنوان شده و حالا برای فرار از محرومیت‌های احتمالی که کمیسیون «جوانمردانه مالی یوفا» در نظر گرفته، مجبور می‌شوند یکی از ستاره‌های تیمشان را بفروشند. 
اکیپ در این مورد می‌نویسد: «در فاصله چند روز مانده به سفر پاری‌سن‌ژرمن به بلگراد برای برگزاری بازی با ستاره سرخ در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، این باشگاه طبیعتاً به چیزی برای بهتر از شدن از گذشته فکر نمی‌کند ولی از آنجا که چند هفته دیگر به رأی یوفا درباره قانون جوانمردی مالی مانده، مسئولان رده بالای پاریس تصمیم گرفته‌اند خودشان را زودتر از موعد، از عواقب احتمالی این رأی نجات دهند. آن‌ها به راه حل‌های مختلفی فکر کرده‌اند ولی در میان تصمیم‌گیری‌ها، یکی از این تصمیمات بسیار جدی است و به طور جدی مورد بررسی قرار گرفته است. آن‌ها خودشان را در آستانه یک محرومیت بسیار سنگین می‌بینند. حالا در مواجهه با چنین ریسکی، مسئولان عالی‌رتبه باشگاه تصمیم گرفته‌اند یکی از دو ستاره‌شان یعنی امباپه یا نیمار را همین تابستان و در بازار نقل و انتقالات پیش‌رو بفروشند. ۶ ماه قبل، باشگاه هیچ اجباری برای انجام چنین کاری نداشت ولی این بار شرایط کاملاً فرق می‌کند. 
مسئولان اصلی پاری‌سن‌ژرمن که در دوحه هستند، این تصمیم را گرفته و ترجیح می‌دهند نیمار را در باشگاه نگه داشته و کیلیان امباپه را بفروشند. برای مسئولان قطری درخشش ملی‌پوش برزیلی مناسبت بیشتری با رویکرد باشگاه دارد و از طریق او می‌توانند اسپانسر‌های بیشتری جذب کنند؛ حداقل در مقایسه با امباپه که به تازگی با فرانسه قهرمان دنیا شده است. 
امباپه؛ فقط رئال می‌تواند او را بخرد
در بازار آسیا، که بازار اصلی باشگاه پاری‌سن‌ژرمن است، چهره نیمار حسابی درخشان‌تر از امباپه است. این را می‌توان در بازی سوپرجام فرانسه در شنزن چین به خوبی دید؛ جایی که پاری‌سن‌ژرمن توانست ۴ بر صفر موناکو را شکست دهد. آنجا شمار زیادی از تماشاگران پیراهنی با اسم نیمار را به تن کرده بودند که نشان از تأثیر این بازیکن در شرق آسیا دارد؛ برند نیمار در این بازار می‌تواند حسابی به داد پاری‌سن‌ژرمن برسد. البته مدیریت به خوبی می‌داند در صورتی که امباپه به فروش برسد مشکل اصلی حل می‌شود؛ این بازیکن که تابستان ۲۰۱۷ با رقم ۱۸۰ میلیون یورو از موناکو راهی پاری‌سن‌ژرمن شده حالا دست‌کم ۲۵۰ میلیون یورو می‌ارزد. در حالی که نیمار ۲۶ ساله که با ۲۲۲ میلیون یورو خریداری شده، افزایش قیمتی نداشته و تقریباً با همین رقم می‌توان او را به فروش رساند. مشکل، اما اینجاست که رقم بالای امباپه، کاری کرده که او مشتری زیادی نداشته باشد. به غیر از رئال‌مادرید که دو سال پیش برای خریدن این بازیکن خیز برداشت و ناکام ماند فعلاً مشتری دیگری سراغ امباپه نیامده است. خبر بد، اما اینکه رابطه ناصرالخلیفی، رئیس باشگاه پاری‌سن‌ژرمن با همتای اسپانیایی اش یعنی فلورنتینو پرس اصلاً خوب نیست و بعید است این انتقال به این راحتی‌ها صورت بگیرد. نتیجه اینکه فقط رئال مشتری جدی امباپه است ولی اختلاف مدیریتی این دو باشگاه احتمالاً چنین انتقالی را تبدیل به یک دردسر کند. 
نیمار؛ یونایتد همین تابستان او را می‌خواهد
برخلاف پرونده پیچیده امباپه، شرایط برای فروش نیمار که قراردادش تا سال ۲۰۲۲ با پاری‌سن‌ژرمن اعتبار دارد مهیاست. در انگلیس شایعه بسیار قوی‌ای رواج پیدا کرده که منچستریونایتد همین تابستان قصد دارد نیمار برزیلی را بخرد. شیاطین سرخ چند فصلی می‌شود شرایط خوبی ندارند و قصد دارند با خریدن یکی از ستاره‌های بزرگ دنیا دوباره در حد و اندازه‌های نامشان ظاهر شوند. به این مورد باید رابطه خوب ناصرالخلیفی با پینی زهاوی ، یکی از مدیربرنامه‌های نیمار را هم اضافه کرد. زهاوی همان کسی بود که نیمار را از بارسلونا به پاری‌سن‌ژرمن آورد و به نظر می‌رسد در این انتقال احتمالی هم بتواند کنار باشگاه پاری‌سن‌ژرمن باشد. مورد اصلی، اما صحبت‌های چند روز گذشته نیمار در یوتیوب است که به شدت برای بازی در لیگ برتر انگلیس ابراز علاقه کرد. «هر بازیکن بزرگی بالاخره یک روز در لیگ برتر بازی می‌کند». 
نیمار یا امباپه؟ امباپه یا نیمار؟ در شرایط ایده‌آل، پاریس ترجیح می‌دهد هر دو ستاره اش را حفظ کند تا همچنان تیم جذابی داشته باشد و به اهدافش برسد ولی مسئولان این باشگاه هم به خوبی این موضوع را درک کرده‌اند که اگر قرار باشد در شرایط دشوار و خطر تحریم قرار بگیرند تنها راه، فروش یکی از این دو فوق ستاره است. این در حالی است که هنوز خبر ندارند قرار است کدام ستاره‌شان را بفروشند و احتمالاً منتظر بازار گرم و نقل و انتقالات می‌شود. ضمن اینکه از علاقه به جدایی این دو نفر هم هنوز به طور کامل خبردار نیستند؛ هرچند که می‌توان حدس زد هر دو بازیکن برای رسیدن به توپ طلای فرانس فوتبال، بدشان نمی‌آید به باشگاهی بروند که شرایط را برای محقق شدن این خواسته برایشان بهتر هموار کند.