رای فیفا به حجاب اسلامی

دبیر فدراسیون بسکتبال درباره روند فعالیت ایران برای کسب مجوز حضور بانوان مسلمان در میادین بین الملی توضیح داد ......

دبیر فدراسیون بسکتبال درباره روند فعالیت ایران برای کسب مجوز حضور بانوان مسلمان در میادین بین الملی توضیح داد.

به گزارش مدال به نقل از علی توفیق در گفت و گو با ایسنا، درباره روند تغییر قانون پوشش سر دختران بسکتبالیست و اجازه فیبا به دختران مسلمان برای مسابقه دادن اظهار کرد: فعالیت های ایران برای این اتفاق در جوانب مختلف انجام شد. نامه نگاری وزیر ورزش و جوانان با رییس فدراسیون جهانی و سپس مکاتبات آقای مشحون با مسوولان جهانی تاثیر ابتدایی را گذاشت و نقطعه عطف حضور نماینده فیبا در تهران بود. دیدن مسابقه نمادین از نزدیک توسط نماینده رسمی فدراسیون جهانی تاثیر اصلی را که ما می خواستیم گذاشت.

دبیر فدراسیون بسکتبال ادامه داد: ما گزارشی کامل را آماده کرده بودیم که در سفر شیراز به آقای لوبو ارائه کردیم. من تمام موارد را برایش توضیح دادم و مورد استقبالش قرار گرفت. این گزارش از چند جنبه بود. ابتدا اینکه قوانین حقوق بشر و موارد مطرح شده در قانون و منشور کمیته بین المللی المپیک مبنی بر برابر زنان و مردان برای ورزش کردن را مطرح کرده بودیم. نکته دوم به گستردگی ورزش بانوان در کشورمان تاکید داشتیم. ما نقشه ای را آماده کرده بودیم که نشان می داد بسکتبال بانوان ایران تنها برای یک باشگاه و یک شهر نیست بلکه در سراسر ایران فعالیت دارد و مدارکش موجود است. سومین قسمت نیز تلاش کردیم که به پاشنه آشیل فیبا در این مورد حمله کنیم و آن همان بحث سلامت دختران با حجاب اسلامی بود.

توفیق افزود: ما تمام اطلاعات پزشکی بسکتبال بانوان را ارائه کردیم و در آن تمام آسیب دیدگی ها را توضیح دادیم. کاملا به طور دقیق نشان دادیم که مصدومیت ها همه فنی بوده و ربطی به حجاب نداشته است. مثلا بازیکنی پایش پیچیده که این ربطی به حجاب ندارد بلکه در بسکتبال طبیعی است. به هر حال فدراسیون جهانی در جلسه ابتدای سال ۲۰۱۷ اعلام کرده بود که نظر کارشناسانش را می گیرد و سپس نظر می دهد و ما سعی کردیم در گزارش مان نظر آقای لوبو را به طور کامل جلب کنیم. او نیز بعد از گزارش ما گفت که اگر با این شرایط فیبا بگوید نه جای تعجب دارد.

دبیر فدراسیون بسکتبال ایران با اشاره به موضوع هدگیر دختران گفت: مساله بعدی که مورد نظر ما بود هدگیر دختران بود. ما قصد داشتیم که هدگیر و نوع پوشش سر را به سمتی ببریم که متانسب با شرع و عرف ما باشد و دوباره چیزی تایید نشود که دست ما را ببندد. به همین دلیل در آخرین روز نمونه آخر پوشش سر مورد تاییدمان را به او دادیم تا با خودش به فیبا ببرد و با دیگر مسوولان آن را بررسی کند. با صحبت هایی که انجام دادیم مساله پوشش سر نیز به سمتی رفت که ما می خواستیم. خدا را شکر که همین مساله در جلسه نیز مطرح و اعلام شد که برای پوشش سر مدلی باشد که بدون زیپ و گیره باشد و صورت را نپوشاند که همان خواسته ما بود و خیالمان راحت شد.

او با بیان این موضوع که مخالفانی هم درباره پوشش دختران مسلمان بود تصریح کرد: قبل از آغاز جلسه فیبا گزارش درباره نوع پوشش بانوان ارائه شد که مخالفانی داشت. در همان زمان آقای مشحون نیز با روسای فدراسیون های چین و روسیه وارد مذاکره شد. رایزنی با چند کشور عربی از جمله الجزایر و تونس هم انجام گرفت که خدا را شکر در نهایت موافقت اعلام شد و آن چیزی که می خواستیم رقم خورد. در نهایت هم در روز اجلاس فیبا به طور کامل با موضوع موافقت کرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت ایران تمام کننده این ماجرا و تاثیرگذارترین کشور برای مساله حجاب بانوان بود؟ گفت: در جریان جلسه صراحتا از تلاش های ایران و فدراسیون بسکتبال کشورمان تشکر کردند. آقای پاتریک باوئمن هم به طور رسمی نام ایران را آورد و از تلاش های ما برای حل این موضوع گفت. من از کمپین هایی که دوستان می گویند خبر ندارم اما واقعیت این است که تلاش های جامعه ورزش ایران باعث شد تا مسوولان فیبا خودشان را تکان بدهند. به قول آقای لوبو همه راه ها بسته بود تا اینکه تلاش ها از داخل کشور انجام و بازی نمادین هم برگزار شد.

دبیر فدراسیون بسکتبال درباره تاریخ اجرای قانون و حضور دختران در رقابت های باشگاه های غرب آسیا بیان کرد: بعد از تصویب فیبا و اعلام تاریخ خیلی سریع از طریق آقای خاجیریان تلاش کردیم تا تغییری در زمان ایجاد کنیم اما به ما اعلام شد که این یک قانون جدید است که باید به تمام فدراسیون ها به طور کامل ابلاغ شود و فدراسیون ها برای آن آماده شوند که نیاز به زمان دارد. به همین دلیل تلاشمان را از طریق فیبای آسیا شروع کردیم که مسابقات غرب آسیا برای دختران ما ۱۰۰ درصد شود.

او افزود: اجرای قانون از مهرماه است و قبل از آن امکان مسابقه دادن وجود ندارد. تلاش می کنیم که تاریخ رقابت های غرب آسیا و باشگاه های آسیا را به تعویق بیندازیم تا دختران ما در رقابت ها شرکت کنند اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم. در صورت عدم تغییر انشالله دختران ما از دوره های بعدی مسابقات در رقابت ها شرکت خواهند کرد.

توفیق درپایان در پاسخ به این سوال که وضعیت سرمربی تیم ملی به کجا رسید؟ گفت: بررسی ها ادامه دارد و هنوز به گزینه نهایی نرسیده ایم.

تگ ها


اخبار روز بسکتبال