رد پای سرمربی پرسپولیس در فوتبال کرواسی

چرا این فینال، فینال برانکو هم هست؟ امیر اسدی کرواسی همه را ا ......

چرا این فینال، فینال برانکو هم هست؟
امیر اسدی

کرواسی همه را انگشت به دهان کرد و به فینال جام جهانی رسید. آرژانتین، کلمبیا، روسیه و انگلیس قربانی شدند تا تیمی شگفتی ساز شود که برای ما ایرانی‌ها چندان هم غریبه نیست. به واسطه سالها حضور مربیان کروات در فوتبال ایران، همه ما با سبک بازی کرواسی، بازیکنان و کادر فنی این تیم تا حدودی آشنا هستیم. سرمربی موفقی چون زلاتکو دالیچ و بازیکنانی که خیلی از آنها سابقه کار با برانکو ایوانکوویچ را در کارنامه دارند.
همه اینها کرواسی را برای فوتبالدوستان ایرانی به یک تیم جذاب تبدیل می‌کند. تیمی که در این جام میان ما محبوب‌تر از قبل شد، حتی محبوب‌تر از زمانی که بلاژویچ و برانکو کادر فنی‌اش را تشکیل می‌دادند و در جام جهانی 1998 به‌عنوان چهارم رسیدند.
برخی که نه، اغلب ستاره‌های تیم ملی کرواسی در جام جهانی 2018 سابقه کار با برانکو ایوانکوویچ را در کارنامه دارند. برانکو با توجه به سابقه مربیگری در دینامو زاگرب، آن هم در دو مقطع زمانی مختلف خیلی از بازیکنان فعلی کرواسی را پرورش داده و آنها را به سطح نخست فوتبال جهان معرفی کرده. دینامو زاگرب مطرح ترین و پرافتخارترین باشگاه تاریخ کرواسی است که در بازار نقل و انتقالات اروپایی برای خود بازار ویژه‌ای دست و پا کرده. هر ساله می‌بینیم که باشگاه‌های بزرگ دست روی بازیکنان کلیدی دینامو زاگرب می‌گذارند و آنها را با ارقام بالا صید می‌کنند. نمونه‌اش تاتنهام که مودریچ را از دینامو خرید و یا اینترمیلان که متئو کواچیچ را به خدمت گرفت.
برانکو در مقطع نخست، دو فصل سرمربی دینامو زاگرب بود. فصل 2007-2006 و 2008-2007. مقطع دوم حضور برانکو روی نیمکت دینامو زاگرب سال 2013 بود که البته او تا انتهای فصل دوام نیاورد و به دلیل اختلاف با مدیرعامل باشگاه مسیری بهتر از جدایی پیدا نکرد. برانکو به همراه این تیم عنوان قهرمانی در لیگ کرواسی را به دست آورد و البته بازیکنانی را پرورش داد که بعدها جملگی ستاره‌های تیم ملی شدند.
 8 بازیکن کلیدی تیم ملی کرواسی در جام جهانی 2018 شاگرد برانکو هستند. لوکا مودریچ، ستاره خط میانی کرواسی و باشگاه رئال مادرید که فصل 2008-2007 را با برانکو سپری کرد و قهرمان لیگ کرواسی شد. مارسلو بروزویچ، هافبک دفاعی 25 ساله تیم ملی کرواسی که این روزها برای اینتر در سری آ بازی می‌کند، فصل 2014-2013 زیر نظر برانکو در دینامو بازی کرد. ماریو مانزوکیچ نیز مانند مودریچ، فصل 2008-2007 شاگرد برانکو در دینامو زاگرب بود و با گل‌هایش به این تیم برای قهرمانی در لیگ کمک کرد. مانزوکیچ 32 ساله ستاره خط حمله یوونتوس در لیگ ایتالیا است. بازیکنی که گل برتری کرواسی مقابل انگلیس را در وقت‌های تلف شده به ثمر رساند.
آندره کراماریچ، مهاجم 27 ساله هوفنهایم هم فصل 2014-2013 را همراه برانکو سپری کرد و همان سال به پیراهن تیم ملی کرواسی نیز رسید. تین جدواج 22 ساله در همان فصل و زمانی که تنها 17 سال داشت توسط برانکو کشف شد، در تیم بزرگسالان دینامو زاگرب بازی کرد و حالا هم عضو تیم ملی کرواسی و باشگاه بایر لوکوزن در بوندس لیگا است. یوزیپ پیواریچ، دفاع چپ 29 ساله تیم ملی کرواسی هم در فصل 2014-2013 زیر نظر برانکو در دینامو بازی کرد و البته مقابل انگلیس هم برای دقایقی در ترکیب حضور داشت. او این روزها در باشگاه دیناموکیف اوکراین بازی می‌کند.
چورلوکا و یان لوورن، دو ستاره کرواسی و باشگاه‌های لکوموتیو مسکو و لیورپول نیز در فصل 2007-2006 همراه برانکو در دینامو زاگرب حضور داشتند و توانستند به پیراهن تیم ملی کرواسی برسند. از این 8 بازیکن که فاکتور بگیریم، برانکو باز هم در تیم ملی کرواسی شاگردانی دارد. مربیانی که حالا روی نیمکت این تیم می‌نشینند جملگی سابقه بازی زیر نظر برانکو را دارند. زلاتکو دالیچ حد فاصل سالهای 1992 تا 1995 در وارتکس بازی می‌کرد. تیمی که سرمربی‌اش برانکو بود. دراژن لادیچ، دروازه‌بان تیم ملی کرواسی در جام جهانی 1998 و دستیار اول دالیچ هم در تیم ملی کرواسی سابقه بازی زیر نظر برانکو را دارد. همچنین مرجان مرمیچ که مربی دروازه‌بان‌های کرواسی در روسیه است، هم در تیم ملی و هم باشگاه وارتکس سابقه همکاری با برانکو را به‌عنوان بازیکن در کارنامه دارد.
داوور شوکر که رییس فدراسیون فوتبال کرواسی است هم در تیم ملی زیر نظر برانکو بازی کرد و به‌عنوان آقای گلی جام جهانی 1998 رسید. یعنی روی هم 12 بازیکن، مربی و مدیر بخشی از کارنامه پربار خود را مدیون همکاری با برانکو ایوانکوویچ هستند. سرمربی فعلی پرسپولیس که در کرواسی از او با احترام یاد می‌شود. همین که به او لقب پروفسور داده‌اند نشان می‌دهد برانکو تا چه اندازه در کرواسی مقبولیت دارد.

تگ ها


جام جهانی 2018 پرسپولیس WC Qualification Africa فوتبال