رسمی؛ VAR وارد فوتبال ایران خواهد شد

دبیرکل فدراسیون فوتبال مدعی شد با پیگیری‌های صورت گرفته، از هفته آینده مراحل نهایی مربوط به دریافت تجهیزات مربوط به VAR را به سرانجام خواهند رساند....

به گزارش "ورزش سه"، در شرایطی که طی ۳ سال اخیر تکنولوژی ویدئویی در خیلی از کشورها و خصوصا در رقابت‌ها و تورنمنت‌های مهم به کار گرفته شده، این موضوع طی فصول اخیر با توجه به تحریم‌ها و مشکلاتی که وجود داشت در ایران نتوانسته به کار گرفته شود.

اکنون اما فدراسیون فوتبال مدعی شده که مراحل دستیابی به تجهیزات را از طریق فیفا دنبال کرده و علیرغم تحریم‌ها امیدوار هستند که از هفته آینده شرایط برای پیگیری نهایی این اقدام صورت گیرد تا خیلی زود در فوتبال ایران نیز شاهد VAR بود.

منصور قنبرزاده، دبیرکل فدراسیون درباره برنامه‌هایی که برای ورود VAR به فوتبال ایران داشته‌اند، اینگونه توضیح داده است: آقای حسن کامرانی‌فر از داوران برجسته و تحصیلکرده و شناخته شده داوری فوتبال کشور به عنوان سرپرست دپارتمان داوری انتخاب شدند که با کمک ایشان اقدامات بزرگی برای داوری فوتبال کشور انجام خواهد شد. قبل از توضیح درباره VAR به یک نکته مهم باید اشاره کنم. سیستم‌های رادیویی داوران ایرادهایی داشت و در جلسه دیروز هیات رئیسه سازمان لیگ، آقای حیدر بهاروند قول دادند که در فرصت ۲۵ روزه ای که به خاطر تعطیلی بازی‌های لیگ در پیش داریم، سیستم صوتی رادیویی داوران را مهیا کرده و در اختیار آنها قرار بدهند. قبل از آن هم آقای عزیزی خادم برای افزایش ۳۰۰ درصدی دستمزد داوران از فصل آینده در قدم اول از هیات رئیسه مصوبه گرفته‌اند. نمدیریت فدراسیون تلاش می کند حمایت بیشتری از جامعه داوری داشته باشد.


قنبرزاده درباره VAR اما گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، از هفته آینده کارگروهی تشکیل می‌دهیم و ابتدا تمام سوابق فعالیت‌های قبلی مورد بررسی قرار بگیرد و سپس نسبت به شرایط موجود ادامه مسیر را امکان سنجی می‌کنیم. بالاخره بر اساس الزامات و دستورالعمل‌های فیفا باید تمام اقدامات انجام و مستندات جمع‌آوری شود. این کارگروه به صورت ویژه بحث VAR را پیگیری خواهد کرد. ما حرفی نمی‌زنیم که نشود به آن عمل کرد. منتهی همه می‌دانیم که کشور در شرایطی تحریمی سختی قرار دارد و فیفا الزامات بسیار مهمی برای استفاده هر کشور از سیستم VAR تعیین کرده است. پس این قضیه با توجه به محدودیت‌های مالی برای انتقال پول و تحریم‌های بانکی و ... کمی زمان‌بر خواهد بود. ولی ما کار رسمی را برای استفاده از این تکنولوژی در فوتبال کشور از هفته آینده همان‌طور که عرض کردم با جدیت با دستور ریاست آغاز خواهیم کرد.

تگ ها


کمیته داوران