رصد فعالیت ورزشی‌ها در فضای مجازی/ «تله»گذاری برای چهره‌های ورزشی

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی از تشکیل کار گروه ویژه ای برای رصا فعالیت چهره های ورزشی در فضای مجازی خبر داد و گفت: برخی از ورزشکاران ناخواسته در «تله» می‌افتند....

به گزارش خبرنگار مهر، به لطف فضای مجازی و گسترش فعالیت آنها، بسیاری از بی اخلاقی ها و تنش های ورزشی که زمانی در چارچوب های مشخص مثل زمین مسابقه شاهد آن بودیم، امروز فراگیری بیشتر و سریعتری پیدا کرده است.

در میان افراد فعال در صفحات مجازی ورزشکاران مستثنی از چهره های دیگر عرصه ها نیستند طوریکه بعضا مسائل خود را در این فضاها مطرح و از همین طریق نتیجه گیری در آن را دنبال می کنند. اینگونه فعالیت ورزشکاران در برخی موارد با حواشی زیادی پیرامون آنها همراه بود که تبعاتش فدراسیون و وزارت ورزش را بی نصیب نگذاشته است.

اگرچه بعضا حضور مجازی ورزشکاران در راستای برخی اهداف بوده و از این حیث نتایج مثبتی داشته است اما به هر حال مدیریت چگونگی فعالیت ها در فضای مجازی اقدامی مهمی است که لحاظ کردن می تواند به کاهش هر بیشتر چالش های مجازی کمک کند.

عبدالحمید احمدی معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی که در خبرگزاری مهر حاضر شده بود در گفتگو با خبرنگاران گروه ورزشی با تاکید بر اینکه در قالب کارگروهی با عنوان «کارگروه مشترک چهره ها» و با مسئولیت وزارت ارشاد موضوعات مرتبط با فعالیت مجازی همه چهره ها و از جمله ورزشی ها پیگیری می شود گفت که تاکنون مسئله یا مشکل خاصی درباره عملکرد ورزشی ها در فضای مجازی در این کارگروه نداشته ایم.

وی ضمن تشریح موضع وزارت ورزش در مورد فعالیت ورزشکاران در فضای مجازی در مورد اقدام برخی از ورزشکاران برای «تتو» نیز توضیحاتی ارائه کرد.

نقش چهره های ورزشی در اتفاقات اجتماعی
معاون وزیر ورزش با بیان اینکه باید فعالیت مجازی چهره ها از جمله ورزشی ها و تاثیرگذاری آنها را به عنوان یک واقعیت پذیرفت، گفت: چهره های ورزشی سرمایه های اجتماعی ورزش هستند و نقش آنها در جامعه و در نزد افکار عمومی بسیار تاثیرگذار است. چهره ها در موضوعات و مسائل اجتماعی و فرهنگی به خصوص در موقعیت ها و حوادث مثل کرونا، سیل، زلزله و ... با فراخوان مردم در جهت کمک های امدادی تاثیر مثبتی در فضای مجازی دارند، اما در عین حال گاهی این حضور در فضای مجازی با ناهماهنگی ها و مشکلاتی همراه است که البته بخشی از آن به متفاوت بودن نگاه ها و سلیقه ها مربوط می شود.

مسئولیت با فدراسیون هاست
عبدالحمید احمدی ادامه داد: از نظر وزارت ورزش و جوانان فدراسیون های ورزشی مسئول همه موضوعات مرتبط با رشته یا رشته های ورزشی و ورزشکاران و دست اندرکاران تحت پوشش خود در موضوعات فنی، اجرایی، و فرهنگی و اجتماعی هستند و فعالیت مجازی ورزشکاران و مربیان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

فضای مجازی ورزشکاران رصد می شود
وی با تاکید بر اینکه فعالیت مجازی ورزشکاران توسط نهادهای ذیربط و وزارت ورزش و جوانان نیز رصد می شود گفت: ما در مدیریت این حوزه عملکرد نیابتی نداریم و مسئولیت اصلی ورزشکاران در هر رشته و در هر زمینه از جمله فعالیت مجازی برعهده فدراسیون ها است و این موضوع بارها به صورت مکتوب و شفاهی به روسای محترم فدراسیون ها گوشزد شده است. کاری هم که مسئولیت آن با فدراسیون ها است نباید توسط ما در وزارت ورزش انجام شود.

تشکیل کارگروه برای رصد فعالیت ها
با این حال و به منظور تقویت اثرات مثبت حضور چهره ها در فضای مجازی، کارگروهی با مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده است. البته ورزش و فعالیت مجازی چهره های آن یکی از موضوعات مربوط به این کارگروه است. کارگروه تشکیل شده به تمام چهره های مشهور در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری، و ورزشی اختصاص دارد و متشکل از نهادهای مربوطه مثل سازمان تبلیغات، وزارت کشور، وزارت ارشاد،  وزارت ورزش و ... است.

به گفته وی، در کارگروه مشترک چهره ها، در جلساتی که دو هفته یکبار تشکیل می شود، گزارش چگونگی حضور در فضای مجازی رصد و پایش می شود تا از ظرفیت مثبت چهره ها آنها در جهت فرهنگسازی استفاده موثرتری بشود. طبعا مصوبات این کارگروه به نهادهای ذیربط از جمله وزارت ورزش و جوانان ابلاغ می شود و این وزارتخانه  از طریق فدراسیونها و کمیته فرهنگی آنها اجرای مصوبات را دنبال می کنند.

تاثیر چالش های جامعه در فعالیت مجازی ورزشکاران
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش در این رابطه ادامه داد: البته نسبت چگونگی حضور و طرح موضوعات در فضای مجازی توسط چهره های ورزشی با سایر چهره ها به لحاظ کمی و کیفی تفاوت قابل توچهی دارد و به تبع آن برخی مشکلات ایجاد شده به واسطه فعالیت مجازی ورزشی ها بسیار کمتر و حداقلی است. ما هم تلاش داریم همین حداقل ها را مدیریت کنیم. از طرفی نمی توان مشکلات جامعه  و برخی ناکارآمدی ها را نیز نادیده گرفت که مسائل واکنش هایی را در جامعه ایجاد می کند و برخی چهره ها هم بر اساس دیدگاه و احساس خود نسبت به آن واکنش هایی نشان می دهند. احمدی تاکید کرد: نکته مهمی که باید در این رابطه مورد توجه قرار بگیرد سوءاستفاده رسانه های بیگانه و بخش های معاند نظام و کشور است که متاسفانه تله گذاری هایی می کنند برای شکار و همراهی چهره ها با سوژه ها و موضوعات مدنظر خودشان. ما هم به نوبه خود گوشزد می کنیم تا چهره ها در دام این جریانات معاند گرفتار نشوند.

سواد رسانه ای برای فعالیت های مجازی کم است
احمدی به یک موضوع مهم اشاره کرد و اینکه باید بپذیریم که در بخش سواد رسانه ای ضعف هایی وجود دارد. آموزش های لازم برای فعالیت در فضای مجازی و احاطه و اشراف بر آن داده نشده است و به همین دلیل برخی ورودها حاشیه ساز می شود. بر همین اساس یکی از برنامه های مورد پیگیری ما هم پرداختن به این همین موضوع است تا نقش مثبت حضور چهره ها در فضای مجازی پررنگ تر شود.

احمدی به این پرسش که «آیا تاکنون در کارگروه مدیریت چهره ها پرونده یک چهره ورزشی بررسی شده است» پاسخ داد مواردی بوده که تذکر لازم داده شده است. و در واکنش به اینکه «ورزش حواشی زیادی دارد»، گفت: نسبت به سایر حوزه ها موارد بسیار اندک بوده و وزارت ورزش موضوعات آن را خیلی سریع به باشگاه یا فدراسیون متذکر شده و آنها هم پیگیری کرده اند.

«تتو و خالکوبی» و موضع وزارت ورزش
به گزارش خبرنگار مهر، «تتو» و اقدام برای انجام آن توسط برخی ورزشکاران دیگر موضوع مطرح در این گفتگو بود. در این زمینه خبرنگار مهر با یادآوری اینکه وزارت ورزش پیش از این در المپیک ۲۰۰۸ پکن ورزشکاران را به خصوص برای حضور در این رویداد از انجام تتو بر روی بخش هایی از بدن خود در معرض دید است، منع کرده بود این موضوع را عنوان کرد که به نظر می رسد وزارت ورزش در این مورد سختگیری قبل را ندارد.

ورزشکاران با «تتو» می خواهند خود را شبیه خارجی ها کنند
عبدالحمید احمدی در واکنش به این مسئله گفت: وزارت ورزش از موضع در این زمینه کوتاه نیامده است و آن را به تمام فدراسیون ها و باشگاهها هم ابلاغ کرده است. به هر حال اینگونه اقدامات با فرهنگ ما سازگاری ندارد اما  برخی ورزشکاران تمایل دارند اینگونه خود را به شکل برخی خارجی ها درآورند. گرچه در میان اغلب ورزشکاران خارجی هم خیلی ها تمایلی به این گونه کارهای نمایشی ندارند.

تتو را منع کردیم اما جریمه ای برای آن نداریم
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در این زمینه تاکید کرد: برخی موضوعات به لحاظ فرهنگ عمومی وجاهت ندارند اما برای عدم رعایت آن ها جریمه ای هم وجود ندارد. ورزشکاری که بازی جوانمردانه و فیرپلی را رعایت می کند، تشویق می شود اما برای کسی که توجهی به این مسئله ندارد جریمه ای لحاظ نمی شود. شایسته است عدم انجام تتو به عنوان یک فرهنگ رعایت شود اما برای کسانی هم که به این موضوع بی توجه هستند تاکنون جریمه ای در  نظر گرفته نشده است. در این رابطه فدراسیونها، باشگاهها و مدیران و مربیان عزیز باید ورزشکاران خود را مجاب کنند که در جهت عرف جامعه حرکت داشته باشند.

تگ ها


عبدالحمید احمدی وزارت ورزش و جوانان تتو و خالکوبی فضای مجازی وزارت ارشاد