رضایی: تیم ملی فقر تاکتیکی و فنی دارد

مدافع سابق تیم ملی معتقد است نمایش فنی تیم می‌تواند خیلی بهتر از چیزی باشد که در مقابل سوریه شاهدش بودیم...

رحمان رضایی بازیکن سابق تیم ملی و باشگاه پروجای ایتالیا در گفتگویی با "ورزش سه" به تحلیل دیدار ایران مقابل سوریه در دیدار اول مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی پرداخته است.

*سوریه حریف دست و پا بسته‌ای نبود


حرف‌های رحمان رضایی با نتیجه کسب شده مقابل سوریه آغاز شد و در اینبار گفت:« بازی جان دار و قوی ای بود. تیم سوریه حریف دست و پا بسته ای نبود و یکی دو بار هم خطرناک ظاهر شد، ولی خوشبختانه توانستیم بازی را ببریم. در ۲ بازی رسمی قبلی ( مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه) مساوی گرفته بودیم و از نظر روحی این برای تیم ملی و بردن سوریه کمی کار را سخت کرده بود، ولی توانستیم ببریم و حالا هم روحیه بچه‌ها بالا رفته و هم شرایط خوبی در جدول پیدا کرده‌ایم. این برد برای تیم ملی و کادر فنی بسیار ارزشمند بود.»

*گردش توپ تیم ملی سریع نبود


سرمربی سابق تیم‌‌های ذوب‌آهن، برق شیراز و .. درباره ارزیابی‌اش از شرایط فنی تیم ملی اینطور توضیح داد:« فکر می کنم یک مقدار فقر فنی و تاکتیکی داریم و این می تواند در شرایط مختلف یک مقدار مشکل ساز بشود. مخصوصا نیمه اول بازی با سوریه. تیم سوریه از وسط خوب دفاع می کرد. دفاع‌ها و به طور کلی عملکرد دفاعی این تیم خوب بود، ولی در سوی دیگر سرعت گردش توپ ما ضعیف بود و کافی نبود تا این تیم را از حالت شیفتینگ خوبی که داشتند، دربیاوریم. در این  شرایط باید توپ را به جناحین مختلف برد و اگر این چند بار انجام بشود، بازیکنان ما خلاقیت زیادی دارند تا ایجاد موقعیت کنند.

به عنوا مثال قلی زاده در شرایطی می تواند بازیکن خوبی باشد و ایجاد موقعیت کند که بتواند با حریف تک به  تک بشود، اما سرعت انتقال ما ضعیف بود و این فرصت را به بازیکنان سوریه می داد تا او را دبل کنند؛ به همین دلیل نمی توانست کارایی اش را نشان دهد و از کیفیتی که داشت، نتوانست به خوبی استفاده کند. امیری و جهانبخش هم به همین شکل. با توجه به بازیکنانی که داریم، آنها را باید در موقعیت نفر به نفر قرار بدهیم و سرعت گردش داشته باشیم. ما این کار خوب انجام ندادیم.»

*لمس توپ زیاد از حد داشتیم


او ادامه داد:« ضرب به توپ ما زیاد است و این سرعت بازی ما را می گیرد. تاچ (لمس توپ) زیاد سرعت را می گیرد. مخصوصا زمانی که سمت چپ می رفتیم، چون خوب شیفت می کردند، قلی زاده مجبور می شد توپ را روی پای چپش بیاورد و سانتر کند. این ها باعث شده بود که در مجموع در نیمه اول در بازی به بن بست بخوریم. در نیمه دوم خوشبختانه گل زدیم ولی این تیم جا برای کار زیاد دارد.»

*با اضافه شدن سردار تمرکز حریف به هم می‌خورد


بخش بعدی صحبت‌های رحمان رضایی در رابطه با اهمیت سردار در ترکیب بود که در مقابل سوریه حضور نداشت. رضایی در این مورد اضافه کرد:« این برد برای ما خیلی مهم بود. از نظر روحی و شرایط جدول. ضمن اینکه سردار نبود و طارمی در بحث کارهای ترکیبی تنها شده بود. اگر سردار باشد، تیم از نظر تهاجمی و قدرت خلاقیت های فردی قوی تر می شود. اگر این بازیکن هم اضافه شود و کارهای ترکیبی در عمق انجام دهد، تمرکز تیم حریف چون ۲ بازیکن خوب در بخش تهاجمی خواهیم داشت، به هم خواهد خورد. ضمن اینکه بازیکنان سوریه خیلی خوب به عقب شیفت می کردند و طارمی نمی توانست کارهای ترکیبی انجام دهد. می توانیم در ضدحملات خیلی قوی تر عمل کنیم. این تیم تمام فاکتورها را برای قرار گرفتن در صدر جدول را دارد.»

*در حالت دفاعی باید جمع‌تر بازی کنیم


از رحمان رضایی  در رابطه با عملکرد شجاع خلیل زاده و کنعانی زادگان پرسیدیم که ۲ مدافع میانی ثابت تیم ملی در زمان اسکوچیچ به شمار می روند و او در این مورد عنوان کرد:« نیمه دوم خوب بودند. موقعی که حریف توپ دارد، باید  جمع تر بازی کنند و وینگرها هم اضافه شوند. در حالت دفاعی وینگرها و هافبک ها باید بیایند تا پوشش فراهم شود. باید بیشتر کار بشود، تا این نقص‌های جزیی و ریز را درست کنیم.»

*باید راه‌های زیادی برای ایجاد موقعیت درست کنیم


سوال بعدی از رحمان رضایی در مورد عملکرد فنی تیم بود و او با تاکید بر این نکته که تیم ملی باید تمرین بیشتری برای رفع نقاط ضعفش داشته باشد، توضیح  داد:« از هر لحاظ  تیم باید قوی تر باشد. ایران یک حریف قدرتمند برای بقیه تیم ها است. مطمئنا بقیه تیم ها هم مثل سوریه عقب می روند. سانتر از جناحین، نفوذ از عمق، قرار دادن بازیکنان در موقعیت تک به تک، انجام کارهای ترکیبی و ... بسیار اهمیت دارد تا در شرایط بازی یکی از آنها به کمک تیم بیاید. ما بازیکن سرزن داریم، دریبل زدن داریم، سرعتی داریم و ... کیفیت فردی بازیکنان ما فوق العاده است و اگر استفاده نکنیم به مشکل خواهیم خورد. باید در شرایط مختلف بدانیم چطور می خواهیم از خلاقیت بازیکنان و شرایط تیمی استفاده کنیم. باید بهتر بهتر بشویم. مطمئنا با تیمی که این توان را دارد، باید بیشتر کار کنیم. ضمن اینکه اگر ما گل بزنیم، تیم های حریف از لاک دفاعی بیرون می آیند، این منجر می شود که گل‌های بیشتری هم بزنیم.»

*نباید مقابل عراق ترسو بازی کنیم


از مدافع سابق پروجای ایتالیا که باسابقه ترین بازیکنان ایران در فوتبال ایتالیا نیز به شمار می رود، در رابطه با دیدار برابر عراق پرسیدیم و او در واکنش به این سوال بیان کرد:« من فکر می کنم عراق حریف قدری است. در کشور کره جنوبی مساوی گرفتن کار هر تیمی نیست. عراق برای ما همیشه حریف قدری بوده است، ولی در دوره های مختلف به استثنای دوره  ای که در جام ملت ها با کی روش مقابل این تیم حذف شدیم، مشکی نداشته ایم. باز تاکید می کنم که عراق حریف فوق العاده قدری است ولی ایران همیشه مقابل این تیم نتایج خوبی گرفته، مگر ایران بخواهد ترسو بازی کند.»

*نیاز به کار و هماهنگی بیشتر داریم


بخش پایانی صحبت های رحمان رضایی نیز توصیه هایی فنی برای بازی های پیش رو بود و گفت:« مربیان به نقاط ضعف و قوت تیم آشنا شده‌اند. یک تغییراتی از نظر مهره ای داشتیم که باز می توانند به هر نحوی که صلاح می دانند، انجام دهند. اما چیزی که وجود دارد نیاز به کار و هماهنگی بیشتر است تا تیم ما در بازی های بعدی قدرتمندانه‌تر ظاهر شود.»

تگ ها


رحمان رضایی فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال