رضایی: دوبنده تیم‌ملی باید به قهرمان انتخابی برسد

نایب قهرمان کشتی آزاد المپیک ۲۰۰۴ آتن گفت: اصلا متوجه اینکه می‌گویند مربی روی یک کشتی‌گیر نظر دارد، نمی‌شوم، این معضل کشتی ما از گذشته تاکنون بوده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، وی ادامه داد: یکی از بزرگ ترین برنامه‌های فدراسیون در حال حاضر می‌تواند همین موضوع باشد، چیزی که دغدغه بزرگ کشتی گیران، مربیان، هیئت‌های کشتی و کل جامعه کشتی است.

دارنده مدال برنز سال ۲۰۰۳ سنگین وزن جهان در مورد چهره‌هایی که سال گذشته به جمع مدعیان اوزان بالا اضافه شدند، خاطرنشان کرد: خیلی هم خوب است که نفراتی مثل محمدیان و زارع توانستند در تورنمنت‌ها بدرخشند، اما اینها حریف داخلی دارند و با یکی دو مسابقه نمی‌شود روی یکی نظر پیدا کرد. نظر شخصی من است که اصلا متوجه اینکه می‌گویند مربی روی یک کشتی گیر نظر دارد، نمی‌شوم. این معضل کشتی ما از گذشته تاکنون بوده است. کشتی فوتبال و والیبال نیست که برای هافبک و پاسور روی یک نفر مربی نظر داشته باشد، کشتی ورزش انفرادی و رقابتی است. این فرهنگ باید از کشتی بیرون برود. اصلا هم به شخص خاصی در هیچ دوره‌ای کاری ندارم، این را به صورت کلی می‌گویم چون زمان کشتی گرفتن ما هم این مسئله وجود داشت که مربی روی یک کشتی گیر نظر داشت و او را انتخاب می‌کرد.

سرمربی سابق تیم ملی کشتی امید افزود: یعنی که چی یک کشتی گیر در انتخابی همه را می‌برد و بعد او را کنار می‌گذارند و می‌گویند سنش زیاد است و یک جوان که شاید داخل ایران جزو ۶ نفر هم نباشد را به اسم جوانگرایی ملی‌پوش می‌کنند. برای همین دیدگاه است که طی ۷۰-۸۰ سال شاید اندازه یک المپیک روس‌ها هم طلای المپیک نگرفته‌ایم. نیم قرن شاید از یک مسابقه گذشته باشد اما هنوز از دهان خیلی از پیشکسوتان می‌شنویم که حسرت یک مسابقه را می‌خورند که سرمربی نظرش روی یک نفر دیگر بوده است. وقتی کشتی گیر شایستگی‌اش را در مسابقه انتخابی نشان می‌دهد، باید ملی‌پوش شود. اگر مسئله انتخابی تیم ملی حل شود، خیلی از مشکلات کشتی ما حل خواهد شد و فدراسیون کشتی جلوی خیلی از اتفاقات و دردسرها را می‌گیرد. هرکسی تا امروز به خاطر دیدش روی یک کشتی گیر، یکی دیگر را کنار گذاشته، به کشتی و کشتی‌گیر ظلم کرده است. ما حتما کارمان ایراد دارد که با این همه استعداد کل طلاهای المپیک مان در این ۷۰-۸۰ سال، با احتساب طلای سال ۲۰۱۲ کمیل قاسمی تنها به ۱۰ می‌رسد.

رضایی در مورد تعویق یک ساله المپیک نیز گفت: ما اگر دنبال برنامه و کار کردن مداوم باشیم و محور کارمان هم برگزاری مسابقه انتخابی تیم ملی باشد که به یک معضل برای کشتی تبدیل شده، در کشتی حرکت ایجاد می‌شود اما اگر برنامه‌ای در این زمینه نداشته باشیم، چه المپیک امروز برگزار شود، چه ۶ ماه دیگر و چه ۴ سال بعد، وضعیت‌مان هیچ تغییری ندارد. مهم ترین موضوع برنامه محور بودن است. البته در خصوص این مسائل صحبت کردن، خیلی فایده‌ای ندارد، عمل کردنش مهم است.

بیشتر بخوانید:
حذف پلی‌آف لیگ برتر فوتسال شتاب‌زده بود 
شیوع کرونا؛ مانع نصب تندیس سیامند رحمان
استخدام ۲۳ قهرمان در وزارت ورزش و جوانان 

تگ ها


کشتی علیرضا رضایی منهای فوتبال کشتی