رفیعی: خواسته فیفا حضور زنان در تمام مسابقات فوتبال است

وکیل بین المللی ورزش گفت: هیچ گونه تبعیض غیر موجهی براساس جنس را روا نمی داند....

به گزارش مدال، وکیل بین المللی ورزش گفت: براساس اساسنامه مصوبه سال ۲۰۱۸ فیفا، بدون هرگونه تبعیض، زنان باید در تمام مسابقات فوتبال کشور ها اجازه حضور در ورزشگاه ها را داشته باشند.
غلامرضا رفیعی در خصوص نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران در خصوص حضور زنان در ورزشگاه ها، گفت: در نامه رییس فیفا به فدراسیون فوتبال ایران و مطالبی که در آن نوشته شده باید بگویم این اتفاق با تصمیم شخصی رییس فدراسیون جهانی صورت نگرفته بلکه آنچه را که او نوشته است اجرای تکالیف مندرج در اساسنامه سال ۲۰۱۸ فیفا است. این اساسنامه جدید همه فدراسیون های ملی را مکلف کرده تا زمینه مشارکت مساوی آقایان و زنان در ورزش فوتبال را فراهم کنند و هیچ گونه تبعیض غیر موجهی براساس جنس را روا نمی داند.
وی ادامه داد: برخی اظهار نظر های نادرست در این باره صورت گرفته که متاسفانه براساس مصالح خود ساخته بیان شده است و سیگنال بسیار زشتی را به فوتبال جهان و فیفا مخابره خواهد کرد. این صحبت ها به شکلی مطرح شده که نشان می دهد ما فقط اگر الزام و زور بالای سر فوتبال مان باشد حاضر به اجرای اساسنامه فیفا هستیم درحالی که در گذشته هم اعلام کردم حضور زنان در ورزشگاه های فوتبال و مدیریت این موضوع توسط دولت جمهوری اسلامی ایران بسیار کار ساده ای است و به راحتی می توان با اتخاذ تدابیری حضور زنان در ورزشگاه ها را مدیریت کرد.
وکیل بین المللی ورزش گفت: اظهار نظر برخی مسئولان به شکلی بود که به نظر می رسد فیفا خواهان حضور زنان در بازی های ملی شده اما در واقعیت این موضوع صحت ندارد. تصدیق می کنم که حضور زنان در ورزشگاه چه در بازی های ملی و چه مسابقات داخلی باید همراه با اتخاذ تدابیر باشد که خیلی از این تدابیر نیاز به هزینه دارد و دولت محترم برای تامین امنیت و تفکیک صندلی های زنان و مردان باید بودجه ای اختصاص دهد و تدابیر فنی را اتخاذ کند.
وی تاکید کرد: مطمئن باشید برای فیفا حفظ امنیت زنان و مردان در ورزشگاه ها بسیار مهم است و همین حالا هم اگر به خاطر برخی مشکلات مشکلی برای هواداران آقا در ورزشگاه ها ایجاد شود به آن ورود و برخورد های لازم را با فوتبال ایران می کند.
رفیعی در پاسخ به این سوال که اگر ورزشگاهی شرایط میزبانی از زنان را نداشته باشد بازهم فیفا تاکید به حضور آنها در ورزشگاه دارد، اظهار داشت: بازهم تاکید می کنم حضور زنان در ورزشگاه ها فقط مربوط به بازی های ملی نیست و آنها خواهان حضور زنان در تمام مسابقات فوتبال هستند. اما در خصوص سئوال شما باید بگوم فیفا آنقدر منطقی هست که اگر ورزشگاهی در یکی از شهرستان های ما تا زمان آغاز مسابقات آماده حضور زنان نشود این موضوع درک و برای مهیا شدن شرایط به ما فرصت دهد. البته برای این کار باید توضیحات منطقی به فیفا ارایه دهیم.
وی تاکید کرد: از تمام مسئولان می خواهم نامه رییس فیفا را تفسیر نکنند زیرا صحبت های او مطابق قوانین فیفا است.
شروع نکردن لیگ برتر تصمیم شجاعانه فدراسیون فوتبال است
وکیل بین المللی فیفا با حمایت از تصمیم رییس فدراسیون فوتبال در شروع نکردن مسابقات لیگ گفت: تاج شجاعانه در مقابل برگزار نکردن لیگ ایستاده و تصمیم او قابل تحسین است. برای آغاز مسابقات لیگ باید مشکلات ورزشگاه ها برطرف شود و سپس به سراغ شروع بازی ها برویم. اگر قرار است از ورزش برای شادابی مردم استفاده کنیم باید هزینه آن را هم پرداخت کنیم و امیدوارم مسئولان فدراسیون فوتبال همچنان به پافشاری خود در این راستا ادامه دهند.
فدراسیون فوتبال به تعهدات خود مقابل فیفا عمل نکرده است
رفیعی در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون فوتبال اساسنامه های خود را با اساسنامه سال ۲۰۱۸ فیفا هماهنگ کرده است، اظهار داشت: آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال با الزامات بین المللی همراه است اما آیین نامه اخلاق و خود اساسنامه فدراسیون فوتبال هنوز تغییر نکرده و فدراسیون ما در حال حاضر به تعهدات خود مقابل فیفا عمل نکرده و آنها نیز بابت این مساله از ما ایراد گرفته اند.

بیشتر بخوانید:

آیت الله مکارم: جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست

 

 

تگ ها


ورود بانوان به استادیوم ورود بانوان به ورزشگاه غلامرضا رفیعی قوانین جدید فیفا لیگ برتر خلیج فارس فوتبال