رفیعی: قدردان برانکو هستیم/ ثبات عامل موفقیت پرسپولیس بوده

سروش رفیعی هافبک بازیساز پرسپولیسی‌ها ثبات طی سال‌های اخیر را عامل اصلی سه قهرمانی متوالی پرسپولیس در لیگ برتر می‌داند....

شاکله اصلی پرسپولیس حفظ شده و این موضوع می‌تواند برای گابریل کالدرون موقعیتی مناسب تلقی شود که تیمی هماهنگ را در اختیار خواهد داشت.

به گزارش مدال، سروش رفیعی در گفت‌وگویی مفصل از وضعیت پرسپولیس پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ و عوامل موفقیت این تیم در سال‌های اخیر گفته است. مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:

-یک هفته‌ای است که دور جدید تمرینات پرسپولیس شروع شده. اوضاع را در این مدت چگونه دیده‌اید؟
خدا را شکر همه چیز به خوبی و طبق برنامه پیش می‌رود. تمرینات را با آقاکریم استارت زدیم و حالا یک هفته‌ای است که آقای کالدرون زمام کار را بر عهده گرفته است. در این مدت تمرینات خوبی داشته‌ایم. بچه‌ها پیش از شروع تمرینات تیم از تمرینات اختصاصی هم غافل نبودند. حالا فردا (امروز) یک بازی تدارکاتی در برنامه داریم که ثمره تمرینات این مدت را تکمیل می‌کند.

-اردوی آماده‌سازی را هم در پیش دارید؟
بله، چهارشنبه (فردا) برای برگزاری اردوی آماده‌سازی پیش‌فصل به ترکیه می‌رویم. امیدوارم و البته مطمئن که اردوی خوب و مفیدی خواهیم داشت. بدن‌ها برای حضور در یک فصل سخت و پُرتراکم در تمرینات بدنسازی به اصطلاح شلاق خواهد خورد، تا به مرز آمادگی کامل برسیم و با شروع بازی‌ها صد در صد مهیای رقابت با سایر تیم‌های حاضر در لیگ‌ نوزدهم بشویم.

-از کار با گابریل کالدرون صحبت می‌کنید؟
خب کالدرون از نظر فنی و دانش روز فوتبال نشان داده مربی توانمندی است. برنامه‌ریزی که برای تمرینات طراحی و اجرا می‌کنند متنوع است. در کل همه‌چیز به خوبی پیش می‌رود و آینده موفقی در انتظار پرسپولیس است.

-در مورد بازیکنان، خود شما باید بگویید. اما برای هواداران جدایی برانکو ایوانکوویچ تلخ بود و خاطرات خوشی که این مربی برای‌شان رقم زده را فراموش نمی کنند؟
با تمام احترامی که برای شخص آقای برانکو و همکاران ایشان قائل هستم، تمام مراتب تشکر و سپاس من و هم تیمی‌هایم برای تلاش‌های ایشان و آموزه‌های فنی و اخلاقی حرفه‌ای که برای ما بازیکنان داشتند و افتخاراتی که برای پرسپولیس رقم زدند را خدمت این معلم بزرگ فوتبالی و اخلاقی‌مان ابلاغ و اظهار می‌کنم. اما پرسپولیس در طول تاریخ حیات پرافتخار خود همیشه شاهد این آمد و شدها بوده و از این به بعد هم خواهد بود. ما فصل جدید را با سرمربی و کادرفنی جدید آغاز خواهیم کرد. تمام هدف و تلاش‌مان سربلندی پرسپولیس و جلب رضایتمندی هواداران عاشقی است که در تهران و شهرستان، در گرما و سرما و در سخت‌ترین شرایط حامی و پشتیبان ما و تیم مورد علاقه‌شان بوده و هستند.

-این سوأل را از این جهت مطرح کردم که برانکو ارتباط صمیمانه و نزدیکی با بازیکنان و هواداران برقرار کرده بود؟
پرسپولیس تیمی بزرگ و با سابقه‌ای درخشان و پرافتخار است. پرسپولیس چه با ما بازیکنان، چه با برانکو ، چه با نفرات بعد از ما و چه با بزرگانی که پیش از ما بوده‌اند، همیشه به راه خود ادامه داده و خواهد داد و این هواداران هستند که همواره پشتیبان و حامی تیم محبوب‌شان هستند. چون این پرسپولیس است که همیشه و در هر شرایطی اولویت اول و آخر هواداران است.

-با این توضیحات، هواداران به تکرار موفقیت‌های پرسپولیس امیدوار باشند؟
خوشبختانه شاکله اصلی تیم حفظ شده است. همه بازیکنان و عوامل تیم، یکدست و هم‌دل، تمام توان و تلاش خود را متمرکز کرده‌اند تا در فصل پیش‌رو بهترین عملکرد را مثل فصول گذشته و حتی بهتر به نمایش بگذارند تا به این ترتیب بزرگ‌ترین آرزوی‌شان که خوشحالی هواداران است را رقم بزنند. این هواداران لایق بهترین‌ها هستند و مجموعه تیم پرسپولیس تمام تلاش خود را خواهد کرد که این عزیزان را به خواسته‌شان برساند. روز گذشته (یکشنبه) پارچه‌نوشته‌ای در ورزشگاه شهیدکاظمی نصب کرده بودند با این مضمون که « تا ابد هوادارتم، حتی اگر تمام رویاهایم را به باد دهی ». این احساس آنها مسوولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

-از حفظ شاکله اصلی تیم صحبت کردید. این خوب است، اما آیا تیم به نیروی جدید نیاز ندارد؟
به هرحال یکی از عوامل موفقیت پرسپولیس طی سال‌های گذشته، تغییرات کم در لیست بازیکنان بوده است. در این شرایط بوده که تیم سر و شکل بهتر و هماهنگی بیشتری پیدا کرده است. به هرحال یک تعداد نفراتی به تیم اضافه خواهند شد. در این شرایط تلاش برای هماهنگی بازیکنان جدید و قدیم تا شروع بازی‌های فصل جدید در دستور کار کادرفنی قرار خواهد گرفت.

-این شاکله اصلی با تفکرات فنی برانکو هماهنگ بوده‌اند. حالا گابریل کالدرون آمده است. آیا همان هماهنگی گذشته برقرار خواهد ماند؟
این رفت و آمدها در فوتبال حرفه‌ای یک امر نرمال و طبیعی است. بازیکن حرفه‌ای خیلی زود خودش را با تیم و مربی جدید هماهنگ می کند. هدف سرمربی تیم هم این است که بازیکنان خیلی زود با تفکرات و خواسته‌های ایشان هماهنگ شوند.

-در این چند جلسه که از تمرینات پرسپولیس دیده‌ایم این نکته که گابریل کالدرون به جای استفاده از مترجم در حین تمرین، به انتقال صحبت‌ها و خواسته‌های خود به بازیکنان با کمک گرفتن از برخی بازیکنان است که به زبان انگلیسی تسلط دارند؟
آقای کالدرون روز اول در جمع بازیکنان گفت که زبان فوتبال در همه جای دنیا یکسان است. مربی زمانی که می‌خواهد تفکرات و خواسته‌های فنی‌اش را به بازیکنان انتقال بدهد، کار سختی در پیش ندارد. اکثر بازیکنان حال حاضر پرسپولیس به دلیل سال‌ها کار کردن با برانکو ایوانکوویچ و یا تجربیات بین‌المللی که دارند، با زبان انگلیسی آشنایی کامل و خوبی دارند. گابریل کالدرون خواسته‌ها و دستورات فنی‌اش را خیلی ساده و به زبان انگلیسی توضیح می‌دهد و به همین خاطر در جریان تمرین خیلی نیازی نمی‌بیند که از مترجم استفاده کند. چون اکثر بچه‌ها متوجه صحبت‌های ایشان می‌شوند. این موضوع برای ما نیز بسیار مفید است. چون ضمن ارتباط مستقیم با سرمربی، می‌توانیم به دیگر بازیکنان و جوانان هم خواسته‌های آقای کالدرون را انتقال بدهیم.

-یکی از موضوعاتی که هواداران در مقایسه شرایط پرسپولیس با دیگر تیم‌ها مورد بحث قرار می‌دهند، پرونده نقل و انتقالات تقریبا ساکن و آرام پرسپولیس نسبت به دیگر تیم‌های مدعی است؟
یکی از دلایل موفقیت پرسپولیس در سال‌های اخیر همین امر بوده که با حفظ شاکله اصلی تیم به ثبات خوبی رسیده و تغییرات کمتر کمک کرده که افتخارات بزرگی به نام این تیم به ثبت برسد. از نظر ما این یک نقطه مثبت بزرگ برای تیم است. در هر فصل نقل و انتقالات می‌شود ۱۰ نفر بروند و ۱۰ نفر جدید بیایند. اما با توجه به شرایطی که ما داریم، کار سرمربی تیم راحت‌تر است. این که تیم بازیکن جدید نیاز داشته باشد، موضوعی است که سرمربی تیم و یا شخص مدیرعامل باید در مورد آن تصمیم‌گیری کنند. اگر نیاز به جذب بازیکن جدید باشد که این امر اتفاق خواهد افتاد. اما باز تکرار می‌کنم؛ دلیل این که ۳ سال پیاپی قهرمان لیگ‌برتر، ۳ سوپرجام و یک جام‌حذفی شدیم و به فینال لیگ‌ قهرمانان‌آسیا رسیدیم، همین ثبات در ترکیب و حفظ شاکله اصلی تیم بوده است.

-لیست جدید تیم‌ملی اعلام شد. قهرمان ۳ دروه متوالی لیگ‌برتر آیا نباید نفرات بیشتری نسبت به لیست‌های قبل، بازیکن در تیم‌ملی داشته باشد؟
نظر دادن در مورد تیم‌ملی و لیست مدعوین و نفرات مد نظر سرمربی محترم تیم‌ملی نه در حیطه کاری و نه و جزو وظایف من است. تنها می‌دانم همه ما باید به نظر و سلیقه سرمربی تیم‌ملی احترام بگذاریم. سرمربی تیم‌ملی پاسخگوی نتایج و تصمیمات خود خواهد بود. بنابراین ایشان هستند که تشخیص می‌دهند چه بازیکنی همراه تیم‌ملی باید و چه بازیکنی نباشد. تمام بازیکنانی که در پرسپولیس و در لیگ‌برتر حضور دارند، آرزوی‌شان بازی برای تیم‌ملی ایران است. من هم مانند همه آنها و دیگر بازیکنان پرسپولیس اگر این فرصت را به دست بیاوریم که پیراهن مقدس تیم‌ملی کشورمان را بپوشیم، با تمام وجود برای موفقیت و سربلندی نام ایران و فوتبال ملی‌مان تلاش خواهیم کرد. در غیر این‌صورت مانند تمام ایرانیان عزیز و عاشقان تیم‌ملی برای موفقیت و سربلندی تیم‌ملی دعا و آرزوی موفقیت می‌کنیم.

اخبار مرتبط:
پرسپولیس2 - 0 نیروی زمینی/ نخستین پیروزی سرخ‌ها با کالدرون
مصدومیت ماهینی در بازی دوستانه پرسپولیس
خرید‌‌های بحث‌برانگیز پرسپولیس/ بازیکنان با نظر چه کسی جذب شدند؟

تگ ها


سروش رفیعی پرسپولیس بازیکنان پرسپولیس پسا برانکو گابریل کالدرون پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال