رقابت ایران با تایلند و کویت برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا

با انصراف ترکمنستان از میزبانی مسابقات فوتسال جام ملت‌های آسیا، حالا سه کشور ایران، تایلند و کویت درخواست خود را برای میزبانی این رقابت‌ها به صورت جدی دنبال می‌کنند....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، مسابقات فوتسال جام ملت های ۲۰۲۰ آسیا ابتدا قرار بود اسفندماه سال ۱۳۹۸ به میزبانی ترکمنستان برگزار شود که با تصمیم مسئولان AFC در پی شیوع ویروس کرونا این بازی ها ابتدا به مرداد و سپس به آبان ۹۹ موکول شد.

ترکمنستان که از همان ابتدا نشان داد به دلیل ترس از آلودگی این کشور به کرونا تمایل زیادی به برگزاری مسابقات ندارد، کشورهای دیگر از جمله ایران و تایلند را به این فکر انداخت تا برای گرفتن میزبانی به فکر بیافتند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا هفته پیش ضمن اعلام تاریخ رسمی برگزاری مسابقات فوتسال جام ملت های آسیا، از ترکمنستان به عنوان میزبان نام برد اما در روزهای گذشته خبرهای غیر رسمی حکایت از انصراف قطعی این کشور دارد. 

ایران و تایلند که از قضا در این دوره از مسابقات با هم همگروه هم هستند، درخواست خود را برای میزبانی با قدرت بیشتری پیگیری کردند اما در این میان استعلام AFC از کشور کویت، سرنوشت میزبانی را تا حد زیادی دستخوش تغییر کرد.

روز چهارشنبه گذشته بود که رسانه های کویتی اعلام کردند کنفدراسیون فوتبال آسیا از اتحادیه فوتبال کویت سئوال کرده است که آیا این کشور تمایلی به میزبانی مسابقات فوتسال جام ملت های آسیا دارد یا خیر.

حساب کاربری «هیدو» در توییتر که خبرهای ورزشی کویت را منتشر می کند مدعی شد کویتی ها پاسخ مثبتی به درخواست AFC داده اند و این کشور در آستانه میزبانی جام ملت های آسیا قرار دارد.

اعطای میزبانی این رقابت ها به کشور جدید از چند منظر قابل بررسی است. 

نخست اینکه بعید است به خاطر شیوع مجدد ویروس کرونا در ایران و آمارهایی که روزانه اعلام می شود در کنار بعضی دیگر از مشکلات، AFC میزبانی را به کشور ایران بدهد. بنابراین شانس کشورمان برای جایگزینی ترکمنستان اندک است.

موضوع دوم انتخاب بین یکی از دو کشور کویت و تایلند است. بدون شک میزبانی کویت می تواند خبر بهتری برای فوتسال ایران باشد و شانس تیم کشورمان را برای کسب نتایج مناسبتر، بیشتر می کند.

همانطور که در این گزارش اشاره شد، ایران و تایلند در این دوره از مسابقات با هم همگروه هستند و اگر قرعه کشی مجددی برای بازی ها صورت نگیرد (که احتمالش اندک است) در صورت میزبانی تایلند، تیم کشورمان متضرر خواهد شد. همچنین بُعد مسافت تا تایلند و شرایط آب و هوایی و غذایی متفاوت این کشور می تواند برای تیم کشورمان مشکل ساز باشد.

از سوی دیگر باتوجه به حمایت کشورهای عربی صاحب نفوذ در کنفدراسیون فوتبال آسیا از کشور کویت از جمله عربستان، بحرین، امارات و احتمالا قطر، احتمالا کویت را به سوی میزبانی قطعی سوق می دهد.

 البته همه این موارد به این بستگی دارد که AFC گزینه دیگری برای میزبانی نداشته باشد و دوباره با یک تصمیم جدید، معادلات را تغییر ندهد. 

بیشتر بخوانید:
مساعد شدن شرایط اردویی کمانداران با افتتاح خوابگاه آزادی
تعطیلی کرونایی و آینده‌ای مبهم برای کشتی/ چاره‌ای جز صبر نیست 

تگ ها


فوتسال جام ملتهای آسیا تیم ملی فوتسال ایران فوتسال کویت جام ملت های فوتسال آسیا ۲۰۲۰ منهای فوتبال