رقابت سایه به سایه تیم‌ها در آغاز دور برگشت/ جای هیچ اشتباهی نیست

هفته نخست دور برگشت سوپر لیگ والیبال در حالی برگزار شد که تیم های مدعی قهرمانی رقابت نزدیکی را در بالای جدول رقم زدند...

به گزارش مدال و به نقل از مهر، دور برگشت سی و پنجمین دوره رقابت‌های لیگ برتر والیبال روزهای چهارشنبه، جمعه و یکشنبه برگزار شد. مسابقات به صورت متمرکز و به میزبانی تهران برگزار می‌شود. بر اساس اعلام کمیته رویدادها و مسابقات استراحت ۱۴ روزه رقابت‌ها به ۶ روز کاهش پیدا کرده است و فشردگی مسابقات لیگ برتر نسبت به دور رفت افزایش یافته است.

با آغاز دور برگشت تیم‌ها با چهره‌ی جدید و جذب بازیکنان خارجی تنور لیگ برتر را داغ کردند و رقابت جذاب و تماشایی بین تیم‌های بالای جدول حاکم است به طوری که جایی برای اشتباه برای هیچ تیمی وجود ندارد و در صورت غفلت، حریفان گوی سبقت را خواهند ربود.

صدر جدول در تسخیر شاگردان با انگیزه پیمان اکبری
تیم شهرداری ارومیه با هدایت پیمان اکبری با جذب ستاره‌هایی مانند پوریا فیاضی، پوریا یلی، مرتضی شریفی و میثم صالحی، بازیکن جوان و آینده دار والیبال ایران با هدف قهرمانی گام در مسابقات گذاشت اما در ابتدای فصل نمایش خوبی نداشت. شاگردان پیمان اکبری رفته رفته به هماهنگی بهتری رسیدند و با نمایش خیره کننده در هفته نخست مرحله برگشت صدر جدول را به تسخیر خود در آوردند. شریفی جوان نیز در نیم فصل از تیم شهرداری جدا شد و قاسم کارخانه از تیم سایپا به تیم ملحق شد. شهرداری هر سه بازی هفته اول را با پیروزی پشت سر گذاشت. دو پیروزی ۳ بر صفر مقابل تیم‌های خاتم اردکان و آذرباتری و یک پیروزی ۳ بر دو مقابل تیم مدعی سایپا تهران سهم شهرداری ارومیه در هفته اول بود.

سپاهان زخم خورده سالن خانه والیبال
تیم سپاهان اصفهان با هدایت مربی جوان و خوش فکر خود موفق شد با پیروزی در هر دو بازی خود جایگاه دوم را به دست آورد. شاگردان رحمان محمدی راد با برتری ۳ بر صفر مقابل شهرداری ورامین و ۳ بر یک برابر شهرداری گنبد ۶ امتیاز شیرین کسب کردند تا مانند نیم فصل نخست همچنان پرقدرت ظاهر شوند. سپاهان یکی از تیم‌های زخم خورده سالن لغزنده خانه والیبال تهران بود که مجتبی میرزاچانپور را از دست تا آرش کمالوند را جایگزین کند. کمالوند در هفته اول به هماهنگی با تیم نرسید و در ادامه باید دید خرید جدید چقدر می‌تواند جای خالی میرزاجانپور را برای سپاهان پر کند.

کار جوانمردانه هرازی‌ها / صعود یک پله‌ای
تیم هراز آمل که با خرید فرهاد قائمی، بمب نقل و انتقالات در نیم فصل را زد موفق نشد از این بازیکن در هفته نخست به طور کامل استفاده کند چرا که قائمی همراه با غلامی و علیزاده مشکوک به کرونا بودند و با تصمیم عطایی و در یک حرکت جوانمردانه از این بازیکنان استفاده نشد. تیم هراز آمل هر سه بازی خود را با پیروزی پشت سر گذاشت و با صعود یک پله‌ای به مکان سوم جدول رسید.

سقوط چهار پله‌ای قهرمان نیم فصل / جایی برای اشتباه نیست
شاگردان محمدرضا تندروان در تیم فولاد سیرجان پس از قهرمانی در نیم فصل نخست شروع نا امید کننده‌ای در دور برگشت داشتند. هرچند که تندروان مدعی است که به بابت صدرنشینی کاپی دریافت نمی‌شود و مهم نتیجه پایان فصل است. سیرجانی‌ها از دو بازی هفته اول متحمل یک شکست ۳ بر یک مقابل شهداب و یک پیروزی ۳ بر صفر برابر شهرداری قزوین شدند. تیم فولاد سیرجان با نتایج هفته اول از صدر جدول به مکان چهارم نزول پیدا کرد. سقوط سیرجان نشان داد جایی برای اشتباه برای هیچ تیمی وجود ندارد و در صورت یک غفلت تمام برنامه‌های یک تیم برای قهرمانی دود خواهد شد چرا که حریفان قدرتمندی در لیگ وجود دارند که فرصت اشتباه نخواهند داد.

تیم متحول شده سایپا در نیم فصل دوم
نارنجی پوشان سایپا که در اواخر دور رفت با استعفای مصطفی کارخانه مواجه شدند سکان هدایت را به ناصر شهنازی سپردند. مربی که فصل گذشته نتایج خوبی برای تیم کسب کرده بود. با حضور شهنازی، امیر حسینی، رضا صفایی، قاسم کارخانه و امیر فلاحت خواه از تیم جدا شدند. با جدایی امیر حسینی، بهزاد حیدرشاهی، پاسور تیم شهرداری ورامین جایگزین شد. تیم متحول شده سایپا در سه بازی هفته اول موفق شد دو پیروزی مقابل تیم‌های خاتم اردکان و آذرباتری کسب کند و در جدی ترین بازی خود مغلوب تیم شهرداری ارومیه شد. هر چند شاگردان شهنازی نمایش خوبی مقابل ارومیه داشتند اما باید دید در ادامه در مواجه با حریفان قدرتمند خود چه خواهد کرد. این تیم که با هدف قهرمانی بسته شد در ادامه دستخوش تغییراتی شد و در حال حاضر نیز جایگاه پنجم جدول رده بندی را در اختیار دارد. سایپا برای قهرمانی کار سختی در پیش خواهد داشت.

تیم کرونا زده و شگفتی ساز شهداب یزد
شاگردان محمد عمده غیاثی در تیم شهداب با شگفتی سازی دور برگشت را آغاز کردند. تیم شهداب که ۹ بازیکن این تیم اسیر کرونا شده بود و به تازگی ۷ بازیکن به بهبودی رسیده است، موفق شد در گام نخست با نتیجه ۳ بر یک تیم سیرجان، قهرمان نیم فصل را شکست دهد تا برای حریفان خط و نشان بکشد. شهدابی ها تیم شهرداری قزوین را نیز با نتیجه ۳ بر صفر شکست دادند. با توجه به استراحت هفته هجدهم شهداب، شاگردان عمده غیاثی در جایگاه ششم جدول قرار دارند.

روزهای بحران زده تیم مدعی قهرمان
تیم مدعی قهرمانی شهرداری ورامین که بهزاد حیدرشاهی، پاسور خود را در نیم فصل نقل و انتقالات به سایپا فرستاد، دور برگشت را نیز با شکست آغاز کرد. شاگردان مجید تابش نژاد دو شکست ۳ بر صفر برابر تیم‌های سپاهان و شهرداری گنبد داشتند و همچنان در جایگاه هفتم جدول قرار دارند. شهرداری ورامین که در سال‌های اخیر عنوان قهرمانی در ایران و آسیا را کسب کرده است هنوز نتوانسته در حد و اندازه نام خود ظاهر شود و باید منتظر ماند و دید این تیم چه خواهد کرد. هرچند احسن الله شیرکوند، کاپیتان مطرح تیم با محرومیت از سوی فدراسیون مواجه شده است و چند بازیکن اصلی تیم نیز در بند مصدومیت هستند و بدشانسی نیز بر روی تیم مدعی قهرمانی سایه افکنده است.

درخشش تیم تازه وارد هورسان
شاگردان عارف باقرزاده که با قهرمانی در مسابقات دسته یک، نخستین سال حضور در سوپر لیگ را تجربه می‌کنند نتایج در خور شانی کسب کردند. هورسان پس از درخشش در نیم فصل نخست با شروع دور برگشت نیز نمایش خوبی ایفا کرد. در بازی نخست خود تیم پر مهره هراز آمل را با چالش جدی مواجه کرد و در دیداری نفسگیر با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب حریف شد. در بازی مقابل پیکان نیز در رقابتی نزدیک هر سه ست را با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ واگذار کرد و شاید اگر تیم تجربه بیش‌تری داشت پیروز میدان بود. در بازی آخر نیز با نتیجه ۳ بر ۲ تیم راه یاب ملل را مغلوب کرد. هورسان با کسب ۶ پیروزی و ۱۹ امتیاز بالاتر از پیکان در جایگاه هشتم قرار دارد و اگر همین رویه را ادامه دهد یکی از تیم‌های حاضر در پلی آف خواهد بود.

پیکان متحول شده به امید قهرمانی
تیم پیکان، پرافتخارترین تیم مسابقات پس از کسب نتایج ضعیف و دور از انتظار در مرحله رفت تغییرات زیادی در بدنه تیم ایجاد کرد. مدیرعامل باشگاه از تیم قهرمانی می‌خواهد و به همین دلیل در نیم فصل دوم علیرضا طلوع کیان از تیم جدا شد چرا که قول قهرمانی نداد. هدایت تیم به مرتضی عهدی سپرده شد و امیر حسینی، پاسور کهنه کار و مطرح والیبال ایران از سایپا به پیکان انتقال داده شد. رضا صفایی، پشت خط زن اسبق تیم ملی نیز پس از جدایی از سایپا در میان پیشنهاداتی که از قطر و ترکیه داشت در نهایت پیکان را انتخاب کرد. دو بازیکن خارجی نیز به تیم منتقل شدند. پیکان شروع خوبی در هفته نخست داشت و ۲ پیروزی مقابل تیم‌های هورسان و راه یاب ملل به دست آورد و در بازی مقابل هراز مغلوب شد. «خسوس» بازیکن خارجی پیکان نیز بازیکن زهرداری نشان داد و باید دید پیکان با تجربه امیر حسینی، انگیزه صفایی و زهر خسوس در ادامه چه خواهد کرد. شاگردان عهدی با دو پله صعود به جایگاه نهم رسیدند.

پنج تیم پایین جدول
تیم‌های شهرداری گنبد، خاتم اردکان، شهرداری قزوین، راه یاب ملل کردستان و آذرباتری ارومیه نیز پنج تیم پایین جدول هستند که شرایط خوبی ندارند. شاگردان جوان و با انگیزه عظیم جزیده در تیم شهرداری گنبد برای دفاع از والیبال گنبد تلاش خود را خواهند کرد. تیم خاتم اردکان نیز با خدمت گرفتن علیرضا طلوع کیان در تلاش است شرایطش را بهبود ببخشد. تیم شهرداری قزوین نیز که دقیقه نود و با خرید امتیاز جواز حضور در سوپر لیگ را کسب کرده است در قعر جدول تلاش می‌کند و با خرید دو بازیکن خارجی به آینده امید دارد. شاگردان بومی و جوان آرش صادقیانی نیز با گذشت زمان نمایش بهتری در هر بازی نشان می‌دهند که به گفته سرمربی، تیم پیشرفت خوبی دارد. تیم آذرباتری نیز که به عنوان تیم دوم مسابقات دسته یک جواز حضور در سوپر لیگ را کسب کرده است با یک پیروزی و چهار امتیاز دور رفت همچنان در مکان آخر قرار دارد. البته این تیم در نیم فصل دوم تغییرات بسیاری در تیم ایجاد کرده است و از حالت بومی گرایی خارج شده است.

جدول رده بندی مسابقات در پایان هفته نخست متمرکز دور برگشت؛

بیشتر بخوانید:

نفرزاده: در ست نخست شانس پیروزی داشتیم/ بازی جوانمردانه بود

رقابت نفس‌گیر تیم‌های بالای جدول/ هورسان جای پیکان را گرفت

 

 

تگ ها


لیگ برتر والیبال والیبال لیگ برتر والیبال کشور والیبال