رم - لاتزیو؛ نبرد گرگ و عقاب در شهر ابدی

امروز از ساعت ۲۳:۰۰ دو تیم لاتزیو و رم دیدار دربی برگشت خود را در ورزشگاه المپیکو به میزبانی لاتزیویی‌ها برگزار می‌کنند. دیداری که در آن میزبان و میهمان تفاوت چندانی ندارد....

امروز از ساعت ۲۳:۰۰ دو تیم لاتزیو و رم دیدار دربی برگشت خود را در ورزشگاه المپیکو به میزبانی لاتزیویی‌ها برگزار می‌کنند. دیداری که در آن میزبان و میهمان تفاوت چندانی ندارد.

چرا از هم بدشان می‌آید؟ آیا این یک حس همیشگی است؟ آیا آن‌ها این تنفر را یاد گرفته‌اند یا انتخاب کرده‌اند؟
رقابت همیشگی بین این دو باشگاه از سال ۱۹۲۷ و زمانی که باشگاه رم از ۳ تیم تشکیل شد، آغاز گشت. لاتزیویی‌ها در سال ۱۹۰۰ به وسیله تعدادی افسر ارتش تاسیس شد و تا قبل از تاسیس رم، دیدارهای دربی را با تیم ویرتوس برگزار می‌کرد. طرفداران لاتزیو از قشر طبقه متوسط جامعه تشکیل شه‌اند و بیشتر آن‌ها در قسمت شمالی رم زندگی می‌کنند. در سمت دیگر رمی‌ها تیم مردم به حساب می‌آیند.
یکی از مهم‌ترین مناقشات بین این دو تیم لوگو است. شهر رم (که به شهر ابدی معروف است) طبق افسانه‌ها با نجات رموس و رمولوس توسط یک ماده گرگ شکل می‌گیرد و این مسئله در لوگوی رم مشهود است اما جورجیو واکارو، از موسسان لاتزیو استفاده از گرگ در لوگو و پرچم شهر را قبول نمی‌کند و به این ترتیب برای لاتزیویی‌ها سمبل عقاب را برمی‌گزیند. 
 

 

رم - لاتزیو؛ نبرد گرگ و عقاب در شهر ابدی

اولین دربی بین لاتزیو و رم در سال ۱۹۲۹ در حضور ۱۵ هزار تماشاگر برگزار شد که جیالوروسی موفق شد حریف را با نتیجه ۱-۰ شکست دهد و تا ۵ دیدار هم بدون شکست بماند. دلا کاپیتاله بیشتر اوقات به دلیل جنگ‌های بین هواداران دو تیم مطرح شده نه به‌خاطر رقابت‌های فوتبالی. در سال ۱۹۷۹ اولین هوادار کشته شده در جریان این درگیری‌های وینچنزو پاپارلی بود که توسط یک هوادار ۱۸ ساله رم ، به ضرب گلوله کشته شد. طی این سال‌ها بنر‌های توهین آمیز زیادی در ورزشگاه المپیکو به نمایش درآمده و سال ۲۰۰۴ نیز پس از ۵ دقیقه به دلیل کشته شدن یک هوادار توسط پلیس متوقف شد. این خشونت حتی در متن بازی نیز در جریان است و در دربی‌های این دو تیم از سال ۱۹۹۵، ۳۳ نفر در جریان بازی اخراج شده‌اند.
البته همه‌چیز در این بازی غیرفوتبالی نیست و حقایق جالب فوتبالی‌ هم در این دیدار به چشم می‌خورد. تا به حال بیش از ۵ ورزشگاه میزبانی دلا کاپیتاله را بر عهده داشته‌اند که نام آن‌ها روندینلا (میزبان اولین دربی) کمپو تستاکیو (۱۲ بازی) نازیوناله (۴۳ بازی) فلامینیو (۲ بازی) و استادیوم المپیکو  بوده است.

رم - لاتزیو؛ نبرد گرگ و عقاب در شهر ابدی

سرمربی تیم رم در این بازی دی‌فرانچسکو است. پیش از این ۱۰ مربی دیگر رم در این دیدار هم سابقه بازی در دربی را داشته‌اند که مهم‌ترین آن‌ها فابیو کاپلو، برونو کونتی و مونتلا بوده‌اند. این بازی ۱۸۷ امین بازی بین این دو تیم است که ۷۱ برد سهم رم بوده و ۵۲ برد نیز از آن لاتزیو بوده‌است. ۶۴ بازی نیز مساوی شده‌است.
بهترین گلزن دلاکاپیتاله فرانچسکو توتی است که ۱۱ بار در این مصاف گل زده است. رتبه دوم در اختیار داکاستا و رتبه سوم در اختیار مارکو دل‌وکیو است. توتی در این دیدارها علاوه بر گلزنی، شادی‌های پس از گل فوق‌العاده‌ای را هم به نمایش گذاشته که معروف‌ترین آن‌ها عکس با یک گوشی موبایل است.
در ۱۰ دیدار آخر بین این دو تیم، رمی‌ها ۷ بار برنده شده‌اند ۲ بار شکست خوردند و یک بازی هم به تساوی رسیده است.