رنج نگاه‌هاي نابرابر

پرتو جغتايي/ عكس: گل آرا سجاديان/قانون بانوان به هيچ عنوان صغر سنی ......

پرتو جغتايي/ عكس: گل آرا سجاديان/قانون

بانوان به هيچ عنوان صغر سنی ندارند، سن زنان واليباليست واقعي است

فحش دادن، فرهنگ برخی مردم ایران شده و این ناراحت کننده است

چرا به دعوتنامه هایی که برای بانوان ارسال شده، توجهی نمی شود؟

به گزارش مدال به نقل از قانون- والیبال بانوان ایران، سال ها قبل و بعد از مذاکرات و پیگیری های فدراسیون والیبال و دیگر مسئولان ورزش، مجوز پوشش اسلامی و حضور در رقابت های بین المللی را گرفت و به عنوان یک ورزش تیمی به مسابقات برون مرزی اعزام شد. از آن اتفاق خوب در والیبال و ورزش بانوان، زمانی نزدیک به 10سال می گذرد و حال والیبال بانوان به یکی از حوزه های شناخته شده ورزش، تبدیل شده است.

به موازات رشد موشکی والیبال ایران در سطح جهان و افزایش محبوبیت این رشته در بین مردم، بخش بانوان والیبال نيز رفته رفته بیشتر شناخته شد و محبوبیتش افزايش پيدا كرد. سال گذشته و بعد از درخشش دختران والیبال ایران در آسیا و کسب مقام پنجمی که برای نخستین بار رخ داده بود، بانوان والیبال ایران بیش از پیش زیر ذره بین رفتند و این روزها می توان اذعان داشت که دختران والیبال نيز ورزشکارانی شناخته شده در بین ورزش دوستان محسوب می شوند.

تیم ملی والیبال بانوان ایران اواسط مرداد راهی کشور فیلیپین خواهد شد تا در مسابقات والیبال قهرمانی زنان آسیا شرکت کند. مسابقاتی که معتبرترین نبرد والیبال در آسیا به شمار می رود و دختران والیبال ایران از انگیزه بالایی برای حضور در این مسابقات بهره می برند.

تیم ملی والیبال بانوان بعد از کنار رفتن «مایدا چیچیچ» سرمربی اسلوونیایی خود، با تغییر و تحولات در کادر فنی مواجه شده و تمرینات شان را از سر گرفتند. «شبنم علیخانی» پاسور خوزستانی تیم ملی و «فرزانه زارعی» دریافت کننده تیم والیبال بانوان، میهمان روزنامه قانون بودند تا در گفت وگویی دوستانه از وضعیت و مشکلات موجود در والیبال بانوان بگویند. مشکلاتی که به زعم این دختران ملی پوش بیش از هر چیز از «نگاه نابرابر» مسئولان به ورزش زنان و مردان نشات می گیرد. ماحصل این گپ و گفت را در زیر می خوانید:

در والیبال مردان بحث صغر سنی، زیاد مطرح می شود، این موضوع در والیبال بانوان نيز وجود دارد؟

زارعی: به قطعیت می توانم بگویم که در بانوان به هيچ عنوان صغر سنی نداریم. بانوان نسبت به مردان در ایران دیرتر والیبال را شروع کردند و بازیکنان نيز از نظر سنی مشکلی نداشتند.

یادم می آید برای اعزام تیم ملی نوجوانان به مسابقات قهرمانی آسیا که نخستین بار بود از ایران تیم پایه اعزام می شد، سن من دو ماه بزرگ تر بود و به خاطر همین، دو ماه نتوانستم اعزام بشوم. سن دختران والیبال همه واقعی است.

چرا رشته والیبال را برای زندگی ورزشی خود انتخاب کردید؟

علیخانی: مادر من عضو تیم والیبال صنعت فولاد اصفهان بود و من همیشه با او سر تمرین می رفتم و به این رشته علاقه مند شدم و در کلاس والیبال ثبت نام کردم. در کل، من در یک خانواده کاملا ورزشی بزرگ شدم. پدرم فوتبالیست و مادرم والیبالیست بود. همین رشد کردنم در یک خانواده ورزشی، موجب شد که من هم به سمت ورزش کشیده شوم.

زارعی: من به واسطه خواهران بزرگ ترم به والیبال علاقه مند شدم و از بچگی همراه آن ها به سالن والیبال می رفتم. همین موضوع من را جذب این رشته کرد.

البته آن ها دیگر والیبال را کنار گذاشتند اما برای من به یک علاقه مندی بزرگ تبدیل شد. اهمیت والیبال بانوان در اصفهان بسیار بالاست

. البته والیبال مردان هم در اصفهان خوب است اما تلاش هایی که فریبا صادقی (سرمربی تیم بانوان ذوب آهن و نایب رییس فعلی بانوان فدراسیون والیبال) همیشه برای والیبال بانوان اصفهان انجام می دهد، موجب شده که این شهر، دختران والیبالیست زیادی را به تیم ملی معرفی کند.

از اینکه والیبال را به عنوان رشته تخصصی خود انتخاب کردید، راضی هستید؟

زارعی: من صددرصد راضی هستم. والیبال، عشق و علاقه مهم زندگی من است و بدون شك همیشه انتخاب اصلی من خواهد بود.

علیخانی: در بین رشته های گروهی، انتخاب من همیشه والیبال است اما اگر به عقب برگردم، ترجیح می دهم در یک رشته انفرادی ورزش حرفه ای را دنبال کنم.

رشته های انفرادی برای بانوان ایران، شرایط بهتری از نظر حضور در مسابقات بین المللی دارد و شانس مدال آوری در آن بیشتر است. از طرفی شکست و پیروزی آن به پای خودت است. اما در والیبال، وابستگی وجود دارد. به رشته قایقرانی خیلی علاقه دارم و ترجیح مي دادم قایقران بودم.

تقریبا همه دختران ملی پوش والیبال در صفحات مجازی فعال هستند و تعداد زیادی دنبال کننده دارند. این موضوع برای شما دردسرساز نشده است؟

زارعی: ترجیح من این است که در شبکه اجتماعی در سطح ورزشی فعالیت کنم و بیشتر تصاویری هم که منتشر می کنم، تصاویر ورزشی است. تا کنون یادم نمی آید که مشکل یا دردسری برایم ایجاد شده باشد. البته بعضی اوقات با برخی کامنت های نادرست مواجه می شوم اما خیلی کم پیش آمده است که با مشکلی روبه رو شوم.

علیخانی: بزرگ ترین مشکلی که از فعالیت در شبکه اجتماعی دارم، این است که برخی مردم به ما توهین می کنند و کامنت های بی ادبانه می گذارند. متاسفانه فحش دادن، فرهنگ برخی مردم ایران شده و این ناراحت کننده است.

یک بار یک عکس از مادرم منتشر کردم و برخی ها فحش نوشتند و الفاظ رکیک استفاده کردند که برای من ناراحت کننده بود. البته ما همیشه حامیانی هم داریم که به ما انرژی مثبت می دهند و هوادار واقعی هستند.

مدت ها بود که فدراسیون به دنبال یک گزینه خارجی برای هدایت تیم ملی بانوان می گشت، اما عمر حضور مایدا در ایران کوتاه بود. به نظر شما چرا این مربی در تیم ملی بانوان ایران ماندگار نشد؟

علیخانی: به اعتقاد من مایدا، مربی خوبی بود. البته این مربی تخصصش در تیم های پایه بود و اصلا برای هدایت تیم ملی نوجوانان و فعالیت در زمینه استعدادیابی به ایران آمده بود.

با این حال در تیم بزرگسالان هم بی تاثیر نبود. ازنظر فنی،تفاوت چندانی با مربیان داخلی نداشت اما از لحاظ روان شناسی، مربی متفاوت و موثری بود. تصور من این است که چون تیم ملی نوجوانان با هدایت مایدا در آسیا نتیجه مطلوبی نگرفت، دیگر همکاری اش با ایران ادامه پیدا نکرد.

زارعی: درباره عملکرد فنی مایدا، من نمی توانم اظهار نظر کنم. اظهار نظر درباره شیوه کاری این مربی از بعد فنی بر عهده فدراسیون و کارشناسان است. اما از منظر روانی به اعتقاد من مایدا، مربی خوبی بود. او اعتماد به نفس ما را بسیار بالا برد و تاثیرگذار بود.

برخی تغییرات در کادر فنی تیم ملی بانوان ایجاد شده است و مصطفی شجاعی به عنوان مشاور فنی به تیم بانوان اضافه شد. شرایط با کادر جدید را چگونه ارزیابی می کنید؟

زارعی: حضور یک مشاور مرد که از والیبال، شناختي خوب و بر اساس والیبال روز دنیا دارد، در بخش بانوان بسیار مهم است و قطعا در دراز مدت نتیجه خواهد داد. مدت کوتاهی است که شجاعی به تیم ملی اضافه شده و قضاوت کردن درباره عملکرد این مربی زود است. باید زمان بگذرد تا بتوان درباره این موضوع صحبت کرد. در کل بهتر است مربیان را زود به زود تغییر ندهند و اجازه بدهند ما به شیوه یک مربی و کادرش عادت کنیم.

علیخانی: ما همیشه به تصمیماتی که فدراسیون برای تیم ملی می گیرد، احترام می گذاریم. البته بهتر است که کادر فنی اين قدر زود به زود تغییر نکند تا به یک ثبات برسیم.

قطعا برنامه ریزی طولانی مدت، موثرتر است. بعد از اردوی تدارکاتی در ویتنام و بعد از آن هم حضور در مسابقات قهرمانی آسیا، فیلیپین شرایط را مشخص خواهد کرد.

فکر می کنید مهم ترین کمبود تیم ملی والیبال بانوان در مسیر پیشرفت چیست؟

علیخانی: به عقیده من مهم ترین عامل نتیجه نگرفتن والیبال بانوان، کمبود تجربه است. از لحاظ فنی نیز نیاز به بهتر شدن داریم اما تکنیک والیبال دختران ایران به پختگی لازم رسیده و عامل نتيجه نگرفتن بدون شک نداشتن تجربه کافی است. تیم ملی ایران در مقایسه با تیم های آسیایی دیگر در تورنمنت های کمی بازی می کند.

بازی دوستانه خیلی کم در نظر گرفته می شود. چرا تیم ملی دختران نباید در مسابقات مقدماتی جام جهانی شرکت کند یا چرا به دعوتنامه هایی که برای بانوان ارسال شده، بی توجهی می شود؟

محرومیت سه والیبالیست ایران در مسابقات قهرمانی امیدهای آسیا، سر و صدای زیادی به پا کرد؛ نظر شما درباره این اتفاق چه بود؟

زارعی: ما به درستی نمی دانیم چه اتفاقی رخ داده بود که نیاز به سخت گیری تا این حد وجود داشت. اما بهتر بود رفتاری که این دختران به خاطر آن محروم شدند با لفظ «رفتار غیر اخلاقی» توضیح داده نمی شد. استفاده از این عبارت موجب شده بود ذهن مردم به جاهای بدی کشیده شود.

علیخانی: من هم تصورم این است که نوع بیان این محرومیت درست نبود. بهتر بود جور دیگری برخورد می شد. مدت این محرومیت هم واقعا زیاد بود.

سه سال از عمر ورزشی یک والیبالیست، یعنی خداحافظی برای همیشه از ورزش. ما انتظار داشتیم جور دیگری و با احترام بيشتري برخورد می شد تا وجهه والیبالیست های دختر در ذهن مردم خراب نشود. ما برای اینکه والیبال دختران ایران رشد کند، زحمت کشیدیم.

لیگ برتر والیبال بانوان اوضاع خوبی ندارد و گفته می شود یکی دو تیم هم قصد ندارند برای فصل آینده در بخش بانوان تیم داری کنند. این موضوع را چگونه می بینید؟

علیخانی: راستش را بخواهید لیگ بانوان هیچ وقت اوضاع خوبی نداشته و همیشه رقابت بین یکی دو تیم بوده و کمتر پیش آمده که از دل لیگ بانوان بازیکنی به تیم ملی معرفی بشود. متاسفانه برخی باشگاه ها به لیگ می آیند و حضورشان به یکی دو سال ختم می شود.

نمی دانم مشکل کار کجاست؟ در رشته های گروهی دیگر مانند بسکتبال و فوتسال، شرایط خیلی بهتر است. لیگ بسکتبال ایران که تیم ملی اش حتی یک اعزام برون مرزی ندارد به این شیوه خوب برگزار می شود و حتی چندین و چند بازیکن خارجی درلیگ بسکتبال بانوان هستند.

زارعی: این اتفاق خیلی بدی است. به جای اینکه هر سال به تعداد تیم های حاضر در لیگ اضافه شود همیشه از تعداد تیم ها کم می شود! هر سال کمتر از سال قبل. بعضی تیم ها می آیند و وسط لیگ کناره گیری می کنند.

به اعتقاد من باید لیگ بانوان ایران قوی تر شود. زمانی لیگ خوبی خواهیم داشت که هم اسپانسرها به خوبی حمایت کنند و در بخش بانوان راغب به تیم داری شوند و هم بازیکنان خارجی به لیگ ایران بیایند تا سطح بازیکنان در مواجه با بازیکنان خارجی افزایش پیدا کند. کاش یک قانونی باشد که همه تیم های لیگ مردان موظف به تیم داری در بخش بانوان هم باشند.

یک اتفاق خوب در والیبال بانوان افتاد و آن هم لژیونر شدن دو بازیکن ایرانی بود و این اتفاق می تواند مسیری باشد برای ادامه این روند؟

زارعی: قطعا بی تاثیر نیست. مائده برهانی و زینب گیوه، هر دو از بهترین بازیکنان ایران هستند و به اعتقاد من به آنچه استحقاق داشتند رسیدند و در تیم خود عملکرد خوبی داشتند و تصور می کنم توانستند از حیثیت والیبال بانوان ایران دفاع کنند. امیدوارم که این اتفاق برای دیگر بازیکنان هم رخ بدهد. حضور درلیگ های خارجی می تواند به تجربه بازیکنان کمک کند و در نهایت تاثیر مثبت آن در تیم ملی نمایان می شود.

علیخانی: انتقال این دو بازیکن به بلغارستان یک اتفاق بزرگ و تاریخی بود. مائده و زینب با حضور در یک لیگ اروپایی نشان دادند که پتانسیل والیبال بانوان ایران بالاست و اگر تیم ها با نوع پوشش دختران ایران مشکلی نداشته باشند به طورحتم در ادامه هم می توانیم شاهد ترانسفر دختران ایران به کشورهای خارجی باشیم.

سقف قرارداد دختران والیبال چقدر است؟

علیخانی: سقف قرارداد بانوان 45 میلیون تومان است. من امسال با این مبلغ قرارداد بستم و از مبلغ قرارداد دیگر بازیکنان خبر ندارم. البته بازیکنان ملی پوش قطعا بیشتر از دیگر بازیکنان قرارداد می بندند و این طبیعی است.

زارعی: سقف قرارداد در تیم ذوب آهن 28 میلیون تومان است که من فصل گذشته 26 میلیون قرارداد بستم. البته فصلی هم بوده که اصلا پول نگرفتیم و بازی کردیم.

در بین ورزشکاران دختر دیگر در سایر رشته ها ،کسی بیشتر از والیبالیست ها قرارداد می بندد؟

علیخانی: بعید می دانم. فکر کنم والیبالیست ها در بین دختران ورزشکار بیشتر قرارداد را می بندند. در بسکتبال فکر می کنم فقط یکی دو بازیکن بیشتر از والیبالیست های دختر پول گرفتند.

هر دوی شما زمان انتخابات از حسن روحانی حمایت کردید. نگران نبودید که با حمایت از یک کاندیدای خاص، برخی هواداران خود را از دست بدهید؟

علیخانی: این دیدگاه درستی نیست که به خاطر از دست دادن هواداران، واقعیت باورهای خودمان را کتمان کنیم.

ما هم مانند هر شهروند عادی دیگر حق انتخاب داشتیم و می خواستیم برای آینده کشورمان تصمیم گیری کنیم. هر کس یک نظر و عقیده ای دارد.

زارعی: من هم با شبنم موافقم. اینکه من درباره آینده کشورم، خودم تصمیم می گیرم اتفاق مهم و بزرگی است و برای من حمایت از حسن روحانی به یک اعتقاد شخصی و تصمیم برمی گشت که در گرفتن آن به عنوان یک ایرانی، فارغ از اینکه ورزشکار هستم، آزاد بودم. خیلی هم خوشحال شدم از اینکه آقای روحانی بار دیگر رییس جمهور ایران شد.

شما هر کدام تان طرفدار یکی از تیم های فوتبال پایتخت هستید. عملکرد تیم محبوب تان را با توجه به یارگیری که تا حالا داشتند، چطور ارزیابی می کنید؟

علیخانی:پرسپولیس همیشه تیم خوبی است و همیشه عالی است. تصور من این است که جدایی خیلی از بازیکنان، تاثیری بر روند تیم پرسپولیس نداشته باشد چون همدلی زیادی در این تیم وجود داد. البته مدافعان و مهاجمان خوبی هم جذب کرده است. از طرفی مدیریت خوب برانکو بدون شک، نقطه قوت تیم پرسپولیس خواهد بود. البته پرسپولیسی ها کار سختی برای حفظ قهرمانی دارند.

زراعی: منصوریان خیلی جوانگرایی کرده است و تصور می کنم به دنبال این است که سبک جدیدی را در استقلال پیاده کند. البته هنوز نمی توان درباره عملکرد این تیم در فصل آینده اظهار نظر کرد. شاید در نیم فصل بتوان گفت که استقلال در پایان فصل شانس قهرمانی دارد یا نه.

به نظر شما مهم ترین راهکار برای رشد والیبال بانوان و در مجموع رشد ورزش زنان در ایران چیست؟

زارعی: من فکر می کنم ورزش بانوان بیش از هرچیز از نگاه نا برابری که وجود دارد رنج می برد. متاسفانه امکاناتی که در ورزش آقایان وجود دارد با امکانات ورزش بانوان قابل قیاس نیست. ورزش بانوان در سال های اخیر نشان داده است که پتانسیل رشد در سطح جهان را دارد.

با وجود اینکه دختران ورزشکار ایران به دلیل استفاده از حجاب ،کار سخت تری دارند باز هم تلاش خودشان را می کنند. به طورحتم اگر توجه به ورزش بانوان بیشتر شود و از لحاظ امکانات ورزش، زنان و مردان در سطح یکسانی باشند، نتایج بهتری را هم شاهد خواهیم بود.

علیخانی: به نظر من هم این نگاه نابرابر که فرزانه به آن اشاره کرد معضل مهمی است. من فکر می کنم حتی همین که توقع مسئولان ورزش از ورزشکاران دختر کم است خودش اثرات منفی دارد. چرا نباید دختران ورزشکار ایران را مجاب کنند که حتما دست پر از میدان های برون مرزی برگردند؟

همیشه از ما می خواهند که برویم و سفیر دختران مسلمان ایرانی باشیم. این درست است که یک بانوی ورزشکار ایرانی بیش از هرچیز باید حافظ فرهنگ کشورش باشد اما به همان اندازه هم باید از آن ها توقع کسب مقام داشت. این به ما شخصیت می دهد و به طورحتم از نظر روانی تاثیرگذار است.

 

تگ ها


اخبار روز والیبال