رهبری‌فرد: با حضور برخی پیشکسوتان، پرسپولیس به عقب برمی‌گردد!

بهروز رهبری‌فرد پیشکسوت باشگاه پرسپولیس در مورد تغییرات مدیریتی در این باشگاه و حضور گابریل کالدرون روی نیمکت سرخپوشان صحبت کرد...

به گزارش مدال، حقیقت این است که بهروز رهبری‌فرد برای مدتی به یکباره غیبش زد! اصلاً معلوم نبود کجاست، با او مصاحبه انجام دادیم؛ بهروز هم مثل همیشه حرف‌های جنجالی به زبان آورد که می‌خوانید. 
*چرا همراه با کاروان پیشکسوتان به ماهشهر نرفتی؟ 
دلیل نداشت آن‌ها را همراهی کنم. البته از علی پروین تعجب می‌کنم. نصف دوران زندگی من همراه با پروین بود. او همیشه به ما می‌گفت: «شما بازیکن پرسپولیس هستید، همه ایران شما را می‌شناسند. خودتان را برای ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان خراب نکنید، به هر جشن و مراسمی نروید، بابت یک یا دو سکه طلا، وارد هر جمعی نشوید»، اما خودش خلاف این حرف‌ها را انجام می‌دهد. ۶، ۷ نفر را دور خودش جمع کرده، از این شهر به آن شهر می‌رود و شنیدم که بابت هر سفر، سکه هم می‌گیرد. علی‌آقا آدمی بود که از سفر با هواپیما هم می‌ترسید، اما حالا به خاطر یکی، دو تا سکه، در این هوای گرم از تهران به بندر ماهشهر هم می‌رود! 
*یعنی به تو تعارف هم نزدند که همراه‌شان باشی؟ 
نه ولی با مجتبی محرمی تماس گرفتند. مجتبی گفته بود هدیه‌ای هم می‌دهند که یک نفر جواب داد بله، سکه می‌دهند. مجتبی هم گفته بود بیایید خودم به همه شما سکه می‌دهم ولی در این گرما به ماهشهر نروید؛ برای نام پرسپولیس زشت است! این حرف را کسی به زبان آورده که شاید به همان یک سکه هم احتیاج داشته باشد، اما روحش بزرگ بود و نمی‌خواهد خودش را خراب کند. 
*بگذریم؛ شنیده‌ای که احتمال دارد مدیرعامل پرسپولیس را تغییر دهند؟ 
چرا از شنیدن این خبر، هول کرده‌اید! این همه مدیر بزرگ‎تر از ایرج عرب آمدند و رفتند، آب هم از آب تکان نخورد. مدیریت پرسپولیس مثل یک هدیه می‌ماند. هر وقت بخواهند یک مدیر را از جایی برکنار کنند به طوری که ناراحت نشود، به او صندلی مدیریت پرسپولیس را هدیه می‌دهند. طرف یک‌سال و چند ماه اینجا می‌ماند و بعد با فحش و شعار‌های اعتراضی فرار می‌کند و می‌رود. این ماجرا برای ده‌ها مدیر قبل از عرب بوده و بعد از عرب نیز برای همه پیش می‌آید. به عقیده من، بعد از امیر عابدینی که بدون شک می‌توانستیم نام «مدیر» را کنار نامش بنویسیم، بقیه فقط آمدند و رفتند تا چند روزی، عکس و مصاحبه‌شان در روزنامه‌ها باشد. این‌ها از رویانیان که بزرگ‌تر نیستند؛ به او گفتند این هدیه (مدیریت پرسپولیس) را بگیر و از ستاد سوخت برو! زشت است دست خالی از اینجا بروی! رویانیان وقتی مدیرعامل پرسپولیس شد، در عرض دو روز، به چنان محبوبیت و شهرتی رسید که در عرض ۶۰ سال نرسیده بود! 
*ولی بحث ثبات مدیریتی هم در میان است! 
کدام ثبات؟ پرسپولیس سه فصل قهرمان شد، هر بار یک نفر به عنوان مدیرعامل کنار جام ایستاد و عکس گرفت. همین آقای عرب مگر قبل از حضور در پرسپولیس، مدیر باشگاه بوده؟ من حاضرم ۵ نفر از پیشکسوتان پرسپولیس را به دیدار ایشان ببرم، اگر این ۵ نفر را شناخت، به همه خبرنگاران خبرورزشی یک روز هم ناهار بدهم و هم شام! وقتی از ثبات حرف می‌زنید، باید به پیشینه طرف نیز نگاه کنید؛ عرب به زودی از پرسپولیس می‌رود، آب هم از آب تکان نمی‌خورد. بود و نبود این مدل مدیران، هیچ تأثیری بر عملکرد پرسپولیس ندارد. قسم می‌خورم در یک جلسه با رویانیان، مجتبی محرمی هم حضور داشت. رویانیان از من خواست پیشکسوتانی که در جلسه هستند را معرفی کنیم، در نهایت اسم آقامجتبی را آوردیم، رویانیان گفت: «ایشان هوادار پرسپولیس هستند؟» گفتم: «اگر قابل بدانید، کاپیتان تیم ملی و پرسپولیس بودند!» مدیرانی که به باشگاه می‌آیند، از طیف فوتبال نیستند که بابت اخراج یا استعفای آنها، نگران شویم. تازه رویانیان که خودش می‌گفت اهل فوتبال نیست، آن مسائل را به وجود آورد، وای به حال بقیه. هوادار پرسپولیس باید یاد بگیرد که کمتر حرص بخورد. 
*می‌گویند یکی از گزینه‌ها برای جانشینی ایرج عرب، محمدحسن انصاری‌فرد است. شما چه شناختی از مدل مدیریتی انصاری‌فرد داری؟ 
واقعاً؟! واقعاً تعجب‌برانگیز است. شاید باورتان نشود ولی نیمی از بدهی‌های کنونی پرسپولیس به دوران مدیریت او در باشگاه برمی‌گردد. ما که نفهمیدیم انصاری‌فرد واقعاً درس مدیریت خوانده یا به صورت خودجوش، مدیر بوده؟ شما هر شبکه تلویزیونی را ببینید، انصاری‌فرد مشغول صحبت است. یک بار انصاری‌فرد چکی به من داد که متعلق به فردی به نام «تمدن یزدی» بود. دنبال چک را گرفتم و تا یزد رفتم، آن‌ها می‌گفتند چک را به صورت امانت به انصاری‌فرد دادند و حق نداشت این چک را خرج کند. به آن شکل مدیریت کرد که پرسپولیس به خاک سیاه نشست و هنوز هم بدهکار کلی بازیکن و مربی است. آدم خجالت می‌کشد روی چنین افرادی نام «مدیر» را بگذارد. من هیچ عناد شخصی با انصاری‌فرد ندارم، اما از کسانی که با ایشان کار کرده‌اند بپرسید چطور مدیریت می‌کند. می‌دانید اصل بحث چیست؟ 
*خودت بگویی بهتر است! 
علی پروین چند نفر را جمع کرده و یک تیم به نام پیشکسوتان درست کرده، حالا هم می‌خواهد باشگاه را در اختیار بگیرد. همین امروز (روز گذشته) مصاحبه کرده و از همه ایراد گرفته که چرا مدیریت پرسپولیس را به او و دار و دسته اش نمی‌دهند. نام انصاری‌فرد هم از همان سمت دار و دسته پروین سر زبان‌ها افتاده، اما پروین؛ اگر می‌خواهد پرسپولیس رو به جلو برود، اجازه بدهد خودش با همین امثال عرب و طاهری و این آدم‌ها پیشرفت کند. با حضور برخی پیشکسوتان، اتفاقاً پرسپولیس رو به عقب برمی‌گردد! بعضی از آن‌ها مدام پشت سر هم حرف می‌زنند، اما وقتی پای صد هزار تومان پول وسط باشد، با هم رفیق می‌شوند! اتفاقاً شنیده‌ام تمرین پیشکسوتان به خاطر حضور یک طلبکار همراه با مأمور در محل تمرین، برای همیشه لغو شد. این آدم‌ها می‌توانند باشگاه بزرگ پرسپولیس را مدیریت کنند؟ 
*باز هم بگذریم! گابریل کالدرون را چطور می‌بینی؟ 
گابریل شبیه پسر عموی من است! حاضرم عکس پسرعمویم را برای خبرورزشی بفرستم تا شباهت‌شان را ببینید! در بحث فنی که نمی‌شود فعلاً در موردش قضاوت کرد. برانکو فوتبال ایران را می‌شناخت و از روز اول، از همه مربیان خارجی شاغل در ایران جلوتر بود، اما کار برای کالدرون سخت است. نمی‌دانم او می‌خواهد هجومی بازی کند یا دفاعی ولی دعا می‌کنم در کارش موفق باشد، چون هم هواداران شاد می‌شوند و هم خودش فحش نمی‌خورد! بالاخره فوتبال ایران با همه جای دنیا فرق دارد، اینجا برای نتیجه گرفتن باید کار‌هایی بلد باشی که اصلاً ربطی به فوتبال ندارد!

بیشتر بخوانید:

تغییر مجدد محل تمرین پرسپولیس

تگ ها


پرسپولیس بهروز‌ـــ‌رهبری‌ـــ‌فرد گابریل کالدرون ایرج عرب مدیر عامل پرسپولیس علی پروین لیگ برتر فوتبال ایران پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال