رودری؛ سایه‌ای روی سر بوسکتس

بارسلونا و اتلتیکو مادرید امشب در حالی مقابل هم قرار میگیرند که بارسا صدرنشین لالیگاست و اتلتی در رده سوم جای گرفته ......

بارسلونا و اتلتیکو مادرید امشب در حالی مقابل هم قرار می‌گیرند که بارسا صدرنشین لالیگاست و اتلتی در رده سوم جای گرفته. این چیدمان جدول کاملا طبیعی جلوه می‌کند. آنچه در این میان نرمال نیست اما قرار گرفتن سویا، به جای رئال مادرید در رده دوم است. شروع وحشتناک رئال با جولن لوپتگی که در نهایت منجر به اخراج او و انتخاب سانتی سولاری شد، کمک زیادی به بارسا و اتلتی در این فصل کرده تا با تمام مشکلاتی که داشته‌اند، در جایگاهی دور از انتظار قرار نگیرند. آمار قابل‌انتظار از این دو تیم در این فصل قدرت خط‌حمله بارسا و استحکام خط دفاعی اتلتی بوده. بارسا 10 گل بیشتر از هر تیم دیگری در لا لیگا زده و اتلتی، به عنوان بهترین خط دفاعی لیگ، با تنها هشت گل خورده است. 10‌گل کمتر از بارسا دروازه‌اش باز شده. مشکل بزرگ دو تیم در بعد دیگر بازی‌شان است. بارسا در حال حاضر 10 بازی پیاپی بدون کلین شیت را پشت سر می‌گذارد و آمار خط دفاعی‌اش فقط بهتر از پنج تیم دیگر لیگ است. در نقطه مقابل اتلتی در این فصل فقط 16گل زده، یعنی شش تیم دیگر لیگ از نظر عملکرد هجومی دست بالا را نسبت به شاگردان دیگو سیمئونه داشته‌اند.

جدا از مصدومیت ساموئل اومتیتی، فرم افت کرده سرخیو بوسکتس یکی از عوامل مهم تزلزل خط دفاعی بارسا بوده. میانگین تکل‌ها و قطع توپ‌های بوسکتس در این فصل نسبت به فصل گذشته پایین آمده و درصد پاس‌ها سالم او با اینکه همچنان چشمگیر است (88.5) پایین‌ترین آمارش از سال 2009 تا امروز را به ثبت رسانده. بوسکتس این فصل دو بار در بازی‌های لیگ نیمکت‌نشین شد، اتفاقی که دقیقا به همین اندازه در مجموع سه فصل گذشته روی هم برایش رخ داد.

ظهور پدیده‌ای به نام آرتور که آینده بارسا در خط میانی به حساب می‌آید کم کم جایگاه بوسکتس را در تیم به خطر انداخته. اما مشکل بوسکتس اینجاست که جایگاه او در تیم ملی هم تحت تهدیدی جدی قرار گرفته. بوسکتس امشب در سوی دیگر زمین رودری را می‌بیند، هافبک 22 ساله‌ای که فصل پیش با درخشش در ترکیب ویارئال مورد توجه سیمئونه قرار گرفت و در این تابستان راهی پایتخت شد.

رودری هافبکی از جنس خود بوسکتس است، هافبک دفاعی‌ای مستحکم با تخصص توپگیری از حریف، محافظت از خط دفاعی و به جریان انداختن بازی با پاس‌هایی با دقت و هدفمند. او این فصل میانگین بالای 3.8 تکل در هر بازی را از خودش به جا گذاشته، با 91.8 درصد پاس سالم، آماری که بین تمام بازیکنان اتلتی بالاترین است.

بدین ترتیب می‌توان تصور کرد جدال امشب بارسا و اتلتی معنایی ویژه برای لوئیس انریکه هم داشته باشد، جایی که بوسکتس قصد دارد به انریکه و البته ارنستو والورده ثابت کند هنوز دورانش به پایان نرسیده و در سوی دیگر رودری در تلاش است خودش را به عنوان بهترین هافبک دفاعی اسپانیا به اثبات برساند.

 

تگ ها


فوتبال