Banner

روزی که بارسلونا اپیدمی را به شوخی گرفت

۱۰۲ سال پیش باشگاه بارسلونا در اوج اپیدمی آنفولانزای اسپانیایی در یک مسابقه فوتبال و با حضور هزاران هوادار خود به میدان رفت....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، روز گذشته جوزپ ماریا بارتومئو رئیس باشگاه بارسلونا خبر از تعطیلی موقت تمرینات تیم اول باشگاه و نیز فعالیت تیم های پایه به دلیل شیوع کرونا داد. در اسپانیا همچنین وضعیت قرمز اعلام شده و امروز نخست وزیر این کشور منع عبور و مرور را در شهرهای این کشور امضا کرد اما ۱۰۲ سال پیش، خوان گامپر رئیس وقت باشگاه بارسلونا در اوج اپیدمی آنفولانزای اسپانیایی با تصمیم فرماندار کاتالونیا مخالفت کرد. تمرینات بارسلونا نه تنها تعطیل نشد که این تیم در پانزدهمین دوره جام فوتبال کاتالونیا برابر اتلتیک سابادل به میدان نیز رفت.

اکتبر ۱۹۱۸ بود که جام کاتالونیا با حضور شش تیم بارسلونا، اتلتیک سابادل، سابادل، اسپانیا و اینترناسیونال به انجام رسید. دقیقا در مقطعی که آنفولانزای اسپانیایی(به اشتباه به این نام لقب گرفت چرا که منشا آن آمریکا، فرانسه و چین بود) جان هزاران نفر را می گرفت. اپیدمی ای که در نهایت باعث مرگ ۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا شد.

اسپانیا مثل دیگر نقاط دنیا در قرنطینه عمومی رفته بود و بسیاری از فعالیت های اجتماعی نیز متوقف شده بودند.

رویدادهای عمومی در سراسر اسپانیا به تعویق افتاده بودند و سینماها و تئاترها و تمام فعالیت های مربوط مکان های سرپوشیده، به زمانی دیگر موکول شدند، اما جام کاتالونیا به انجام رسید.

طبق اطلاعات درج شده در رسانه های آن زمان، روز ۱۷ اکتبر فقط در کاتالونیا ۲۰۷ نفر به خاطر آنفولانزا جان خود را از دست دادند و فردای همان روز این تعداد به ۲۸۹ نفر افزایش یافت.

در نتیجه ی رشد مرگ و میر بود که فرماندار کاتالونیا به توصیه کمیته بهداشت ایالتی دستور به لغو تمام فعالیت های ورزشی داد. از مسابقات شنا، بسکتبال، تنیس، والیبال و دومیدانی گرفته تا فوتبال.

به این ترتیب جام کاتالونیا نیز باید لغو می شد اما خوان گامپر که در آن زمان هم بازیکن و هم رئیس بارسلونا بود، در مشورت با بویکس(بازیکن تیم اسپانیا) با تصمیم فرماندار مخالفت کردند. دلیل آنها این بود که برگزاری این مسابقه در فضای باز نمی توانسته سلامت کسی را به خطر بیندازد.

در نهایت کمیته بهداشت متقاعد شد که جام کاتالونیا به تعویق نیفتد و در زمان مقرر برگزار شود. تورنمنتی که با قهرمانی بارسلونا نیز پایان یافت. عجیب اینکه افتتاحیه بازی در روزی برگزار شد که صدها کاتالان بر اثر آنفولانزای اسپانیایی جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید:
احتمال اهدای جام قهرمانی به لیورپول
شبکه‌های پخش فوتبال، پول مشتریان را پس نمی‌دهند

تگ ها


فوتبال جهان بارسلونا آنفولانزا کرونا بارسلونا لالیگا فوتبال