روز باشکوه اراک؛ یک فلز جدید لیگ برتری شد!

تیم فوتبال آلومینیوم اراک در حالی مقابل داماش به برتری رسید و در رقابتی نزدیک با مس کرمان برای اولین بار در تاریخش به لیگ برتر رسید، که اتفاقات جالب توجهی در این صعود ماندگار رقم خورد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، پیروزی آلومینیوم مقابل مس در هفته ماقبل پایانی، به یکباره و در شرایطی که مسی‌ها خودشان را با توجه به دو شکست پیاپی شاگردان رسول خطیبی بیش از هر تیمی به کسب سهیمه لیگ برتر نزدیک می‌دیدند، ورق را برگرداند و هفته پایانی در شرایطی آغاز شد که شانس آلومینیوم برای رسیدن به لیگ برتر بیشتر شده بود.


شاگردان خطیبی در مقابل داماش گیلان با یک گل پیروز شدند و پیروزی سه گله مس کرمان در تبریز، اگرچه نفس را برای چند دقیقه‌ای در سینه حاضران در ورزشگاه امام خمینی اراک حبس کرد ولی با تمام شدن انتظار برای شنیدن سوت پایان در هر دو بازی، این آلومینیوم بود که خوشحال بود و به لیگ برتر رسید.


این البته کلیتی بود از دیدار آلومینیوم در استادیوم خانگی‌اش که از قاب تلویزیون هم قابل مشاهده و ردیابی بود ولی نکات جالب توجهی را نیز در حاشیه این دیدار مشاهده کردیم....  ورودی‌های ورزشگاه امام خمینی که در قسمت مناسبی از شهر اراک افتتاح شده و شرایط خوبی برای برگزاری بازی‌های لیگ برتری دارد، بسته شده بود و علیرغم اینکه تماشاگران حق حضور در استادیوم را به دلیل شیوع ویروس کرونا نداشتند، ولی با موتور، دوچرخه یا پای پیاده خودشان را به ورزشگاه امام خمینی رسانده بودند و شعارهایی در حمایت از لیگ برتری شدن تیمشان سر می‌دادند؛ موضوعی که کار یگان ویژه و همینطور مسئولان برگزاری مسابقه را برای صدور اجازه ورود به افرادی که مجوز حضور در مسابقه را دریافت کرده بودند، بسیار سخت کرده بود. در همین حین بود که برای شوخی با ماموران یگان ویژه، از حضور استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه امام خمینی اراک  گفتیم و از اینکه کارشان سال آینده خیلی سخت‌تر از این خواهد شد.


پارکی بزرگ و طویل، مقابل ورزشگاه امام خمینی اراک، فضای مناسبی در اطراف این استادیوم ایجاد کرده و برای رسیدن به در ورودیِ اصلی، باید از میان این پارک عبور کرد. در این قسمت و از در ورودی بعدی بود که عده ای قصد ورود به استادیوم را داشتند، ولی بدون مجوز این امکان وجود نداشت و سختی هماهنگی با دبیر هیات فوتبال اراک برای دریافت مجوز ورود،  شرایط سختی را ایجاد کرده بود و به چند درگیری فیزیکی هم منجر شد.


این ها سوت پایان بازی که در استادیوم امام خمینی پس از وقت اضافه ۶ دقیقه‌ای به صدا درآمد، تیم فوتبال مس کرمان تلاش برای زدن گل چهارم یعنی گل صعود را با توجه به دبل شروین بزرگ طی چند دقیقه پایانی بازی مقابل علم و ادب، آغاز کرده بود. در ورزشگاه امام خمینی همه گیج بودند و به این سو و آن سو برای گرفتن خبر می‌رفتند و از هم در مورد نتیجه نهایی بازی می‌پرسیدند.


بلند شدن صدای آژیر آمبولانس و شروع آتش‌‌بازی در استادیوم، به فریادهای عده کمی که خبر از پایان بازی در تبریز با همان نتیجه می‌دادند، رسمیت بخشید ولی این خبر خیلی زود با هوشیاری چند بازیکن تیم آلومینیوم اراک و مسئولان این تیم تکذیب شد و کار به تکرار اتفاقاتی که در فوتبال ایران به نام جمعه سیاه ملقب شده، نکشید.


پس از چند دقیقه نفس‌‌گیر، درنهایت خبری که اراکی‌ها باورش نداشتند ولی منتظرش بودند، از راه رسید. سوت پیروزی مس با ۳ گل به صدا درآمده بود و اراکی‌ها حسرت توپ‌هایی که در دقایق پایانی از دست دادند، نخوردند و پیروزی یک گله برای لیگ برتری شدن آنها کافی شد. اراک حالا در لیگ برتر صاحب نماینده شده بود و بازیکنان و هواداران این تیم و به خصوص قدیمی‌ها، که ۱۸ سال در انتظار این اتفاق برای اراک بودند، از ته دل خندیدند و هیجان زده شدند.


رسول خطیبی چهره مورد توجه بود و همه به دنبال عکس یادگاری و شادی در کنار او در حالی بودند که مشخص بود، شرایط جسمانی مناسبی هم ندارد و رنگ از رخسارش پریده بود. او ثانیه هایی برای فرار از این فشار، مجبور شد خودش را به آمبولانس مستقر در ورزشگاه برساند و چند دقیقه‌ای به قول فوتبالی‌ها نفس تازه کرد.


حالا خانواده‌های اراکی هم پس از ۱۰، ۱۵ دقیقه‌ای که از پایان بازی سپری شده بود، روی سکوهای ورزشگاه دیده می‌شدند و با حضورشان نشان دادند حضور آلومینیوم در لیگ برتر دلیلی شده برای دور هم جمع شدن و شادی دسته جمعی آنها.


در حالی که نورافکن‌های ورزشگاه امام خمینی آرام آرام خاموش می‌شد، خروج هوادارانی که روی چمن بودند و خانواده هایی که روی سکوها حضور داشتند، حرکت اتوبوس بازیکنان به سمت هتل امیرکبیر را دشوار کرده بود و این ترافیک، در فاصله ورزشگاه تا محل استقرار اعضای آلومینیوم هم با شور و شوق خاصی در خیابان‌های اراک ادامه داشت.

مردم اراک شب گذشته نشان دادند یک تیم پرهوادار دیگر به جمع تیم‌های لیگ برتری پرهوادار نظیر نساجی مازندران، فولاد خوزستان، سپاهان و ... اضافه شده و این اتفاق در استانی رخ داده که پیش از این  با سهمیه صبای قم در مسابقات شرکت می کرد ولی داستان آلومینیوم متفاوت از این تیم است و آنها ریشه در شهر اراک دارند؛ اما در عین حال مسئولیت سختی پیش پای مسئولان ورزشی استان نظیر هیئت فوتبال که تجربه‌ای در سطح لیگ برتر ندارند و همینطور مدیران باشگاه و شرکت آلومینیوم قرار گرفته است. آنها خیلی زود باید به فکر ساز و کار مناسب برای ادامه این موفقیت با حفظ تیم در لیگ برتر باشند وگرنه این شادی خیلی زود رنگ می‌بازد؛ حالا اما پیش روی اراکی‌ها و مردم شهرهای اطرافش، یک فصل داغ و پرتب و تاب قرار دارد که دوست دارند راجع به آن مدت‌ها حرف بزنند و تیم شهرشان را به رخ حریفانی بکشند که تا همین دیروز، اینکه آنها را از نزدیک و در شهر خودشان ببینند، در حد یک رویا بود.

عکس: محمد عباسی

بیشتر ببینید:

مصاحبه با خانواده‌های اراکی پس از لیگ برتری شدن آلومینیوم

جشن صعود اراکی‌ها در ورزشگاه امام خمینی

 

 

تگ ها


دسته یک آلومینیوم اراک فوتبال