روز تلخ دختر باغیرت کاراته تاتامی به بیمارستان

حمیده عباسعلی که با مصدومیت ۳۸ ثانیه به سختی مبارزه کرد و قبل از آخرین مسابقه قهرمان جهان را نیز از پیش رو برداشت، حالا مشخص شده که آن ۳۸ ثانیه را غیرتمندانه با رباط پاره مسابقه داده است....

به گزارش "ورزش سه"، اگر شیوع ویروس کرونا و تعویق مسابقات المپیک به سال ۲۰۲۱ نبود، قطعا حمیده عباسعلی که ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۸ پارگی رباط صلیبی‌اش تایید شد، نمی توانست در المپیک توکیو حاضر باشد، ولی او از وقفه به وجود آمده نهایت استفاده را برد و خودش را آماده مسابقات کرد.


معمولا رهایی از آسیب دیدگی رباط صلیبی به بازه زمانی بین ۶ تا ۹ ماه زمان نیاز دارد و پس از بهبود کامل نیز تا چندین ماه ورزشکار با ترس در میادین ظاهر می شود؛ ترسی که عباسعلی نیز پس از یک سال و ۵ ماهی که از مصدومیتش می گذرد، دست از سرش برنداشته بود و  در آخرین مسابقه مرحله گروهی که عباسعلی می‌توانست با کسب پیروزی صدرنشین گروهش بشود و مدال برنزش را قطعی کند، گریبان او را گرفت.


بازی با نتیجه ۵ بر ۳ به سود کاراته کا چینی دنبال می شد، که برخوردی میان عباسعلی و حریفش باعث شد که او روی پای چپ‌ خود چرخشی ناگهانی داشته باشد، تا باز هم از همان ناحیه ای با مصدومیت مواجه شود که یک و نیم سال پیش رباط پاره کرده بود؛ با این حال او تا ۲ ثانیه مانده تا پایان این ۳۸ ثانیه که به دلیل مداوای مداوم او چند دقیقه طول کشید، جانانه مبارزه کرد، ولی درنهایت نتوانست به پیروزی برسد و با نتیجه ۸ بر ۴ مسابقه را در شرایطی واگذار کرد که او در ۲ ثانیه پایانی دست از مبارزه کشید و امتیاز آخر مبارز چینی در شرایطی به این ورزشکار داده شد که عباسعلی مبارزه را رها کرده بود.

در دقایق پایانی این مسابقه و پس از مصدومیت، حمیده عباسعلی چند باری به سمت مربی خود بازگشت و حرکات بدن و صورتش به گونه ای بود که انگار بار دیگر با مصدومیتی شدید مواجه شده است؛ او اما بی خیال آسیب دیدگی تا جایی که توان داشت، تلاش کرد. عباسعلی پس از پایان مسابقه نیز لنگ لنگان در کنار مربی خود تاتامی را ترک کرد و حالا ساعاتی پس از این مسابقه خبر می رسد به دلیل درد شدیدی که داشته به بیمارستان اعزام شده تا بررسی دقیق تری روی پای مصدوم او انجام شود.

این تصویری از حمیده عباسعلی در اسفندماه ۱۳۹۸ است که با مصدومیت رباط صلیبی به بیمارستان رفت و حالا دوباره در توکیو بار دیگر این سناریوی دردناک برایش رخ داده است.

این صحنه ای است که حمید عباسعلی روی پای چپ خود چرخید و در ادامه نتوانست مبارزه خود را در سلامت کامل دنبال کند

کاراته کا ایران در طول مسابقه چندین بار پس از مصدومیت توسط پزشکان تحت مداوا قرار گرفت. آنها با بستن قسمت آسیب دیده زانو و اسپری عباسعلی را مهیای ادامه مسابقه می کردند.

عباسعلی پس از اینکه مدال برنزش از کف رفت، اینطور ناراحت در کنار مربی اش لنگ لنگان تاتامی را ترک کرد.

پس از برتری حمیده عباسعلی در دیدار اول خود مقابل لامیا ماتوب از الجزایر، فدراسیون جهانی کاراته با انتشار گزارشی به مصدومیت سنگین نماینده کاراته ایران در سال ۹۸ اشاره کرد و یاداور شد صعود عباسعلی به مرحله بعدی یک دستاورد بزرگ خواهد بود.

ساعاتی پس از این مسابقه یکی از کارشناسان تلویزیونی که در مورد وضعیت سلامتی گنج زاده توضیحاتی می داد، در مورد حمیده عباسعلی هم صحبت کرد و گفت که او با پارگی رباط صلیبی مواجه شده و با این وصف او که به تازگی این مصدومیت سنگین را پشت سر گذاشته، بار دیگر به آن مبتلا شده و باید ماه ها خانه نشین شود. این موضوع پس از اینکه مدال المپیک در روزی که او انواع و اقسام مصدومیت ها را تجربه کرد، خبر بدتری بود که روز غمبار او را تلخ تر هم کرد. البته همچنان باید منتظر نظر قطعی پزشکان در مورد عباسعلی و میزان دوری این ورزشکار از میادین ماند.


ثانیه هایی پیش از اینکه مصدومیت از ناحیه زانوی پای راست سراغ عباسعلی بیاید، او از ناحیه لب بالا نیز دچار خونریزی شد و تحت مداوا قرار گرفت.

دکتر غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی و مسئول کادر پرشکی کاروان، درباره آسیب دیدگی حمیده عباسعلی در مسابقات المپیک توکیو اینطور توضیح داده است:« عباسعلی بلافاصله پس از مصدومیت در کلینیک دهکده مسابقات معاینه شد. معاینات اولیه نشان داد که ACL عباسعلی مشکوک به پارگی است. پای چپ او که پیش‌تر جراحی شده بود، دوباره آسیب دیده و از سوی دیگر غضروف پای این ورزشکار نیز آسیب دیدگی شدیدی پیدا کرده است. عباسعلی هم اکنون با عصا راه می‌رود و به محض بازگشت به تهران معاینات تکمیلی انجام خواهد شد.»

تگ ها


کاراته حمیده عباسعلی المپیک ۲۰۲۰ توکیو