رونمایی از چهره جدید تیم ملی فوتبال/ اسکوچیچ در نخستین آزمون مهم

تیم ملی فوتبال ایران پس از ماه‌ها دوری از مسابقات در دیداری تدارکاتی برابر تیم ملی ازبکستان به میدان خواهد رفت تا هم بازیکنان و هم سرمربی جدید این تیم محک جدی بخورند....

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی فوتبال ایران ساعت ۱۶:۳۰ امروز پنجشنبه با تیم ملی ازبکستان در تاشکند بازی تدارکاتی خود را در حالی برگزار می کند که دراگان اسکوچیچ پس از گذشت ماه‌ها از امضای قراردادش با فدراسیون فوتبال برای نخستین بار روی نیمکت این تیم می نشیند.

جایگزین مربی منحوس تیم ملی!

سرمربی کروات تیم ملی فوتبال ایران در حالی انتخاب شد که مارک ویلموتس در دور رفت بازی های مرحله گروهی مقدماتی راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نتوانست انتظارات را برآورده کند. سرمربی بلژیکی که با قراردادی عجیب در دوران ریاست مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال هدایت ملی پوشان را بر عهده گرفت پس از تحمل شکست مقابل بحرین و عراق تصمیم به ترک ایران و سپس شکایت از فدراسیون بابت عدم دریافت مطالبات خود گرفت تا مبلغی بالغ بر ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو با شکایت به فیفا از فدراسیون فوتبال طلب کند.

دراگان اسکوچیچ پس از اینکه مارک ویلموتس ۲۴ آبان ماه سال گذشته از تیم ملی رفت فکرش را هم نمی‌کرد روزی جانشین او شود اما سرمربی فصل گذشته صنعت نفت آبادان ناگهان از بین اسامی نظیر امیر قلعه نویی، علی دایی، وحید هاشمیان و چند خارجی دیگر به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد. قراردادی که ۱۷ بهمن ماه ۹۸ بین اسکوچیچ و فدراسیون فوتبال منعقد شد تا او هدایت این تیم را بر عهده گرفته و تیم ملی را در دور برگشت بازی های مرحله گروهی هدایت کند.

فرصت کرونا برای اسکوچیچ

شیوع جهانی بیماری کرونا باعث شد فیفا تصمیم به تعویق بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ گرفته و دراگان اسکوچیچ فرصت شناخت کافی از بازیکنان داخلی و لژیونرها را پیدا کند. اسکوچیچ قصد داشت اردوهای کوتاه مدتی را برای تیم ملی برگزار کند اما تغییر برنامه سازمان لیگ و حضور چهار نماینده فوتبال باشگاهی در لیگ قهرمانان آسیا مانع از برگزاری آن شد.

بهار تیم ملی در پاییز تاشکند و آنتالیا

با این حال تیم ملی فوتبال ایران پس از کش و قوس های فراوان و از دست دادن پنج بازی در فیفادی، توانست برنامه ای را برای بازی تدارکاتی با تیم ملی ازبکستان در تاشکند و دیدار با مالی در آنتالیای ترکیه فراهم کرده تا سرمربی کروات بالاخره فرصت نشستن روی نیمکت را پیدا کند. اردویی که در شرایطی کاملا متفاوت برای فوتبال ایران برگزار می شود تا شاید فصل جدیدی از این تیم را در پاییز شاهد باشیم.

لیست جوان در نبود باتجربه ها

سرمربی تیم ملی برای بازی با ازبکستان و مالی لیست ۲۳ نفره ای را ارئه داد که در آن خبری از بازیکنان باتجربه نبود. اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، علیرضا جهانبخش، مرتضی پورعلی گنجی، کریم انصاریفرد، علیرضا بیرانوند، امید ابراهیمی و … از غایبان این لیست هستند. بازیکنانی که در جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت های ۲۰۱۹ آسیا ارکان اصلی تیم را در دوران مربیگری کارلوس کی روش تشکیل دادند.

البته پس از گذشت چند روز از اردوی تیم ملی، فدراسیون فوتبال دلیل عدم دعوت از جهانبخش، بیرانوند و پورعلی گنجی را مصدومیت آنها عنوان کرد اما نامی از سایر بازیکنان نبرد تا نشان دهد اسکوچیچ به فکر تغییر اسامی ملی پوشان فوتبال ایران است.

ترکیب غیرقابل پیش بینی

لیست بازیکنان تیم ملی کار را برای کارشناسان فوتبال ملی مبنی بر تشخیص یازده بازیکن اصلی در بازی های تدارکاتی مقابل ازبکستان و مالی سخت کرده است. عملکرد درخشان امیر عابدزاده در ماریتیمو پرتغال می تواند او را امیدوار به حضور در چارچوب دروازه به عنوان جانشین علیرضا بیرانوند کند. جایگاهی که رشید مظاهری و پیام نیازمند برای آن می جنگند.

شجاع خلیل زاده نیز پس از مدت ها به تیم ملی دعوت شد تا شانس خود را برای بازی در جمع ملی پوشان پس از درخشش با پیراهن پرسپولیس بسنجد. صادق محرمی، میلاد محمدی، حسین کنعانی زادگان، عارف غلامی، مجید حسینی، سیامک نعمتی و مجتبی نجاریان نیز گزینه های حضور در خط دفاعی هستند.

احمد نورالهی، علی کریمی، وحید امیری، ساسان انصاری، سامان قدوس، احسان حاج صفی، امید نورافکن و علی قلی زاده نیز انتخاب های اسکوچیچ برای حضور در خط هافبک هستند.

مهدی قائدی نیز به عنوان مهاجم جوان در کنار سردار آزمون، مهدی طارمی و کاوه رضایی برای گلزنی در بازی با ازبکستان و مالی تلاش خواهد کرد.

رختکن برای اسکوچیچ می شود؟

یکی از دغدغه های مخالفان حضور اسکوچیچ که در راس تیم ملی حضور پیدا کرد شخصیت او برای فرمانبرداری بازیکنان بود. تیمی که ستاره های زیادی دارد و برای شنیدن صحبت های فنی سرمربی کروات خود نیاز به قدرت فنی و کلامی بالای اسکوچیچ دارد. چالشی جدی برای او که می خواهد رویای صعود با تیم ملی به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را برآورده کند.

تگ ها


تیم ملی فوتبال ایران تیم ملی فوتبال ازبکستان بازی تدارکاتی اردوی تدارکاتی مارک ویلموتس دراگان اسکوچیچ