روی جدید پرسپولیس؛ تدافعی با دو هافبک دفاعی

برانکو سومین پیروزی خود را در دربی تهران نیز بدست آورد تا پس از آنکه یکی از مقاطع حساس فصل را که با بازی های پی در پی در سه جام برای این تیم همراه بود به پایان برساند ......

برانکو سومین پیروزی خود را در دربی تهران نیز بدست آورد تا پس از آنکه یکی از مقاطع حساس فصل را که با بازی های پی در پی در سه جام برای این تیم همراه بود به پایان برساند.

برانکو که دربی قبل را با غافلگیر شدن تیمش از سوی استقلال باخته بود در این دربی سیستم بازی تیمش را به گونه ای انتخاب کرد که دیگر همانند دربی قبل مجبور نباشد یک نیمه برای زدن دو گل با دفاع چند لایه استقلال مواجه شود. بر این اساس حساسیت دربی تاثیرش را بر روی سبک بازی پرسپولیس گذاشت تا تیمی که در هشت دیدار قبلی خود در لیگ بیشتر از رقیبانش صاحب توپ بود، این بار به بازی محافظه کارانه روی آورد و در پایان بازی مالکیت توپ را ۴۸ به ۵۲ و با اختلاف کم به استقلال واگذار کند.

البته این موضوع تا حدود زیادی طبیعی به نظر می رسد. دربی جدالی فراتر از تمام بازی های لیگ است و نمی توان انتظار داشت تیمی که عقب افتاده برای جبران گل خورده خود را به آب و آتش نزند. بنابراین جریان بازی در نیمه دوم تا حدود زیادی طبیعی بود و در اکثر دربی های قبل نیز تیم عقب افتاده بی توجه به فاصله تیم ها در جدول با دوندگی و تلاش زیاد سعی خود را برای زدن گل مساوی انجام می داد. کمتر جدالی بین این دو تیم را می توان به یاد آورد که در آن بازی کاملا یک طرفه بوده یا تیمی که پیش افتاده پیاپی حمله کند.

پرسپولیس فصل قبل قادر بود حتی در زمان هایی که حریفش نیاز به گل زدن داست، با پاسکاری های زیاد توپ را در اختیار داشته باشد که این اتفاق در بازی دیروز نیفتاد چرا که پرسپولیس همانند فصل قبل و با سیستم جدیدی که برانکو انتخاب کرده قادر به ارائه یک تیکی تاکای ایرانیزه شده نیست. اما در بازی دیروز به نظر می رسید که پرسپولیس عامدانه و برای جلوگیری از تکرار نتیجه دربی قبل، در نیمه زمین خودی با بازیکنان بیشتری دفاع کرد تا بتواند از گل زده خود محافظت کند. برانکو سیستم تیمش در نیمه دوم را بر پایه ضدحمله گذاشته بود.

دو بازیکن تکنیکی و پا به توپ مثل رسن و امیری قادر بودند به هنگام صاحب توپ شدن چندین متر توپ را در زمین استقلال پیش ببرند و بدین ترتیب ضمن مجبور کردن استقلالی ها به بازگشتن، اجازه ندهند استقلال بتواند حملات پی در پی روی دروازه پرسپولیس تدارک ببیند. این دو بازیکن آگاهانه از بردن بازی به کناره ها اجتناب کردند  و همانند بازی با نفت از کناره ها به عمق می زدند که تکرار این حرکات در دو بازی نفت و استقلال نشان می دهد که بر اساس دستورات برانکو انجام می شود، به خصوص اینکه امیری را بازیکنی دیده بودیم که اغلب تمایل به بازی در کناره ها دارد اما در سیستم جدید پرسپولیس او موظف شده تا از کناره ها فاصله گرفته و آن منطقه را به مدافعان کناری واگذار کند.

کم کم باید پذیرفت که پرسپولیس لیگ هفدهم از نظر سبک بازی با پرسپولیس لیگ شانزدهم تفاوت دارد. محرومیت ها و مصدومیت های بازیکنان کلیدی برانکو از ابتدای فصل باعث شده تا او بهترین سیستم را با توجه به داشته هایش انتخاب کند. در شرایطی که کامیابی نیا آن هافبک دفاعی قابل اعتماد فصل پیش نیست، ریسک بازی کردن با یک هافبک دفاعی برای پرسپولیس بالا رفته و مصدومیت احمدزاده و محرومیت طارمی که باعث شده برانکو در فاز هجومی دست بسته تر از قبل شود، او را مجاب به کاستن یکی از تعداد بازیکنان هجومی و اضافه کردن یک بازیکن دفاعی کرده است.

انتظار تکرار بازی های فصل قبل از سوی پرسپولیس با داشته های فعلی این تیم چندان همخوانی ندارد. در شرایطی که پرسپولیس یک فصل را با یک سیستم مشخص بازی کرده، تیم های رقیب با آنالیز بازی این تیم راه های ضربه زدن به پرسپولیس را فهمیده و راهکارهایی برای نتیجه گرفتن در مقابل این تیم اندیشیده اند. در این شرایط برانکو مجبور شده تا برای جبران معایب، سیستم بازی تیمش را تغییری هر چند جزیی بدهد که نتیجه اش کم شدن تعداد حملات این تیم و در عوض محکم تر شدن کمربند دفاعی اش است.

در این میان انتقادات یا متلک هایی از جنس آنچه عادل فردوسی پور در گزارش دربی به دلیل بازی کردن ربیع خواه نثار برانکو کرد نشان از عدم پذیرش سبک جدید بازی پرسپولیس دارد. فردوسی پور تلاش کرد تا ربیع خواه را جایگزین مسلمان معرفی کند در حالی که بازی کردن مسلمان به جای ربیع خواه به معنای تغییر سیستم بازی پرسپولیس است.

سیستمی که برانکو آگاهانه و با علم به محدودیت های تیمش آن را برای بازی های اخیر تیمش انتخاب کرده و چه بسا اگر برخی محدودیت ها از جمله محرومیت و مصدومیت بازیکنان کلیدی و یا افت فنی برخی بازیکنان ادامه داشته باشد تبدیل به سیستم اصلی این فصل پرسپولیس شود. به خصوص آنکه با بازگشت نوراللهی دست برانکو برای انتخاب دو هافبک دفاعی در این سیستم جدید بازتر نیز می شود.

حجت شفیعی

 

 

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال