رکورد تاریخی برای سرمربی تیم ملی ایران

دراگان اسکوچیچ اولین مربی تاریخ فوتبال ایران است که در در هشت مسابقه ابتدایی موفق به کسب هشت پیروزی شده است....

به گزارش "ورزش سه"، در روزهایی که دراگان اسکوچیچ پس از مارک ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد، انتقادات زیادی به او مطرح می شد و البته هنوز هم برخی ها به انتخاب این مربی کروات اعتراض دارند و معتقدند باید مربی ای با اسم و رسم بیشتری برای هدایت ملی پوشان ایرانی انتخاب می شد؛ با این حال نگاهی سطحی هم به عملکرد این مربی نشان می‌دهد که او کارش را به بهترین نحو انجام داده است.


کار اسکوچیچ با چند بازی دوستانه آغاز شد. تیم ملی ابتدا در مقابل ازبکستان با نتیجه ۲ بر ۱ پیروزی شد و سپس موفق شد تیم بوسنی را از پیش رو بردارد.


 به دلیل بحرانی که ویروس کرونا در سطح جهان ایجاد کرد، خبری از بازی های دوستانه نبود و فروردین ماه ۱۴۰۰ بود که سومین بازی تدارکاتی تیم ملی زیر نظر اسکوچیچ برگزار شد و تیم ملی با سه گل به برتری رسید؛ دیداری که آخرین مصاف دوستانه یوزهای ایرانی پیش از شروع ۴ دیدار مرحله برگشت دور دوم مقدماتی بود.


اهالی فوتبال پیش از شروع بازی های مرحله برگشت، استرس زیادی بابت عدم صعود تیم ملی داشتند، اما شاگردان اسکوچیچ پس از اردوی چند روزه بدون انجام بازی دوستانه به منامه رفتند و نمایش بسیار خوب و مقتدرانه ای در ۴ بازی پیش رو ارائه کردند و نتیجه شد کسب ۴ پیروزی از ۴ مسابقه برابر هنگ‌کنگ، بحرین، کامبوج و سپس عراق؛ نتایجی که تیم ملی را به عنوان صدرنشین به  مرحله نهایی رساند و با تیم های عراق، کره جنوبی، امارات، سوریه و اردن در یک گروه قرار داد.


امروز پس از چند هفته هشتمین دیدار تیم ملی ایران تحت سرمربیگری اسکوچیچ در شرایطی برگزار شد که این مربی کروات به همراه وحید هاشمیان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در کنار تیم حضور نداشتند، اما با تغییر مناسبی بین دو نیمه در چینش نفرات ایجاد کرد، توانست هشتمین پیروزی را برای تیم ملی ایران به ارمغان بیاورد.


این سرمربی کروات از سیستم های مختلفی در هشت بازی اخیر استفاده کرده است؛ گاهی با دفاع سه نفره بازی کرده و گاهی با آرایش ۲-۴-۴ و امروز هم سیستم ۱-۳-۲-۴ را در مقابل سوریه استفاده کرد تا نشان دهد نمایش موفق در دور قبلی بازی ها سبب نمی شود که او در تمام بازی ها با یک آرایش تیمش را وارد زمین کند؛ تصمیماتی که تا اینجا علی رغم تمام بدخلقی ها و انتقادات بعضا تندی که وجود داشته، گره گشا بوده است.


البته که هنوز راه درازی برای رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر داریم، اما اسکوچیچ و ملی پوشان با کسب سه امتیاز حیاتی در اولین گام، بار دیگر شایستگی های خودشان را به نمایش گذاشتند و حالا با انگیزه مضاعفی به قطر خواهند رفت تا مقابل عراق در دومین دیدار مرحله نهایی جام جهانی صف آرایی کنند.


پیش از دراگان اسکوچیچ که حالا هشت پیروزی را در هشت مسابقه با تیم ملی کسب کرده، فرانک اوفارل که سرمربی منچستریونایتد انگلیس بود و از بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) تهران هدایت تیم ملی فوتبال ایران را به عهده داشت، با پیروزی در تمام ۷ دیدار بازی‌های آسیایی، رکورد ۷ پیروزی پیاپی را ثبت کرد و تیم ملی ایران به قهرمانی رساند. ۷ دیداری که به ترتیب مقابل تیم‌های پاکستان، برمه، بحرین، مالزی، کره‌جنوبی، عراق و رژیم صهیونیستی در تهران برگزار شد و حالا در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ و پس از سال ها رکورد او توسط مربی‌ای به مراتب کم نام و نشان تر اما کاربلد شکسته شده است.

تگ ها


تیم ملی ایران دراگان اسکوچیچ