رکورد تاریخی «علی دایی» تا چه زمانی دست‌نخورده می‌ماند؟

ابرآقاي گل به گزا ......

ابرآقاي گل

به گزارش مدال به نقل از شرق-«علی دایی» با ۱۰۹ گل ملی، بهترین گل زن ملی در تاریخ محسوب می شود. درست است که در فوتبال رکوردهای انفرادی چندان برجسته نمی شود؛ اما دایی با این تعداد گل سال هاست که بخشی از تاریخ فوتبال جهان را به خودش و ایران اختصاص داده است. دایی در آخرین روزهای سال ۲۰۰۳ با زدن یک گل به لبنان به ۸۵ گل ملی رسید و با شکستن رکورد ۸۴ گل ملی فرانس پوشکاش افسانه ای به بهترین گل زن ملی تاریخ تبدیل شد. دایی به آن رکورد بسنده نکرد و با اضافه کردن گل های ملی اش به ۱۰۹ رکوردی از خود به جا گذاشته که شکسته شدنش مأموریتی غیرممکن به نظر می رسد. در این ١٤ سال رکورد دایی دست نخورده باقی ماند و بازیکنی حتی فرصت نزدیک شدن به آن را پیدا نکرد. در ١٤ سال گذشته تمامی ١٠ گل زن برتر ملی جهان بازیکنان بازنشسته بودند و هیچ خطری کاپیتان سابق تیم ملی ایران را تهدید نمی کرد. رونالدو پرتغالی اما چند ماه پیش خود را وارد فهرست ١٠ گل زن برتر ملی جهان کرد و به پیشروی خود در جدول برترین گل زنان ملی جهان ادامه می دهد. آیا زنگ خطر برای دایی به صدا درآمده است؟ درحال حاضر از بین مهاجمان کنونی تیم های ملی ١١ بازیکن هستند که حداقل ۵۰ گل ملی دارند. آیا این ١١ بازیکن می توانند به رکورد تاریخی دایی برسند؟
رونالدو- ٧٥ گل
رونالدو ٣٢ساله در جام کنفدراسیون ها ٧٥گله شد و به هفتمین گل زن ملی دنیا تبدیل شد. رونالدو این ٧٥ گل را در ١٤٣ بازی به ثمر رساند. روی کاغذ رونالدو برای شکستن رکورد دایی شانس دارد، شانسش کم هم نیست. رونالدو ١٥ سال است پیراهن پرتغال را بر تن می کند در بعضی سال ها او در گل زنی بسیار ناموفق بوده؛ اما چند سالی است که در زدن گل ملی موفق عمل می کند و در سال ۲۰۱۶، ۱۳ گل زد، امسال هم بسیار خوب کار کرد و در ٧ بازی هفت بار موفق به گل زنی شد. در واقع رونالدو در ٢٠ بازی ملی اخیر خود ٢٠ گل زده و با همین گل ها خود را وارد جدول ١٠ گل زن برتر ملی تاریخ کرد. بین ١٠ گل زن برتر ملی او تنها بازیکنی است که هنوز بازی می کند و باید گفت تنها رقیب جدی دایی محسوب می شود. فراموش نکنیم که رونالدو به کسب رکوردهای انفرادی خیلی علاقه دارد. رونالدو برای شکست رکورد دایی یک راه دارد؛ این بازیکن ۳٢ساله باید پنج، شش سال دیگر برای پرتغال بازی کند و در هر سال هم هفت، هشت گل برای این تیم بزند. با این فرمول در سال ٢٠٢٢ می تواند به رکورد دایی برسد. رونالدو با چند نفر بالای سر خود فاصله زیادی ندارد؛ او هم اکنون هفتمین گل زن ملی جهان است و با دو گل دیگر به ٧٧ گل پله می رسد و در پله ششم قرار می گیرد. برای قرارگرفتن در رتبه سوم، به پنج گل و برای رسیدن به رده دوم به ١٠ گل دیگر نیاز دارد. احتمالا حدود یک سال بعد رونالدو خود را پشت سر دایی رسانده است و باید تلاش کند فاصله زیادش با ١٠٩ گل علی دایی را پر کند.
لیونل مسی- ۵٨ گل
این یک واقعیت است که مسی در تیم ملی آرژانتین آن گل زن تمام عیار بارسا نیست، بااین حال آمارش قابل دفاع است؛ ۵٨ گل در ١١٨ بازی ملی. بهترین گل زن ملی آرژانتین که موفق شد از رکورد گابریل باتیستوتا عبور کند، حدود نیم گل در هر بازی ملی به ثمر رسانده است. ستاره بارسا اگر قرار باشد با همین نرخ، گل زنی را ادامه دهد و هر یکی، دو سال هم حرف از خداحافظی بزند، نمی تواند حتی به رسیدن به ١٠ گل زن برتر ملی امیدوار باشد، چه برسد به علی دایی ۱۰۹ گله. بااین حال هیچ وقت نباید مسی را نادیده گرفت، او فقط ٣٠ سال دارد، شاید یک دهه دیگر برای آرژانتین بازی کند و خیلی هم گل بزند. سال هایی بوده که مسی در یک سال بیش از ۱۰ گل ملی داشته است و این بازیکن هم شانس رسیدن به دایی را دارد ولی خیلی کم.  مسی اگر پس از جام جهانی ٢٠١٨ دوباره تصمیم به خداحافظی نگیرد و به بازی ملی ادامه دهد، حداقل می تواند به ٧٠ گل برسد.
کلینت دمپسی-۵٦ گل
این مهاجم کهنه کار آمریکایی در ١٣٤ بازی ملی ٥٦ گل به ثمر رسانده. درست است که دمپسی ٣٤ساله همچنان برای آمریکا گل می زند؛ اما او تقریبا در آخر سال های بازی اش قرار دارد و از جانب او هیچ خطری دایی را تهدید نخواهد کرد.
سانیل چهتری- ٥٤ گل
یک آسیایی دیگر با بیش از ۵۰ گل. این گل زن هندی در ٩٤ بازی ملی این ٥٤ گل زده است. چهتری ۳۲ساله است و در نهایت بتواند خود را به مرز ۷۰ یا حداکثر ٨٠ گل برساند. هند در منطقه خود حریفان آسانی دارد و فرصت گل زنی برای سانیل مهیاست.
وین رونی- ۵۳ گل
رونی هم یک گل زن ملی موفق بوده است. او نیز مثل رونالدو و مسی، بهترین گل زن تیم ملی کشورش است. شرایط فعلی رونی نشان نمی دهد که او سال های زیادی در تیم ملی پیشِ رو داشته باشد و بتواند حتی به ۶۰ گل برسد. رونی ۳٢ساله ۱۱۹ بازی ملی دارد اما به آخرین اردوی تیم ملی دعوت نشد.
علی اشفق- ۵۲ گل
شاید باورش سخت باشد که یک مهاجم مالدیوی ۵۲ گل ملی داشته باشد. اشفق ۳۱ساله در ۷۷ بازی ملی این ۵۲ گل را به ثمر رسانده است. با توجه به رقبای ضعیف مالدیو در منطقه، قطعا این مهاجم می تواند به پیشروی خود ادامه دهد. برای رسیدن به دایی شانس دارد؟ هرگز.
نیمار- ۵۰ گل
به جز رونالدو، نیمار تنها بازیکنی است که می تواند دایی را تهدید کند. بیشتر بازیکنان بالای پنج گل ملی، بالای ٣٠ سال دارند و در واقع در آخرین سال های بازی ملی شان قرار دارند؛ اما نیمار در ٢٥سالگی ٥٢ گل ملی دارد. او این ٥٢ گل را در شش سال و در ٧٧ بازی ملی به ثمر رسانده است. نیمار اگر تا ۳۰سالگی برای برزیل بازی کند و با همین روند هم گل بزند، قطعا به مرز صد گل می رسد و با عبور از پله، بهترین گل زن ملی برزیل می شود. کاپیتان برزیل را باید یک تهدید مهم برای دایی دانست. اگر نیمار به گل زنی های خود در پیراهن ملی ادامه دهد، در سال ۲۰۲۳، ۲۰۲۴ می تواند رکورد علی دایی را بشکند. بااین حال، هیچ تضمینی وجود ندارد این بازیکن بتواند فرم مطلوب فعلی اش را در آینده هم حفظ کند.
بدر أحمد المطوع-کویت- ۵١ گل
این ملی پوش کویتی در ١٥٨ بازی ملی، ٥١ گل زده است. او در سن ٣٢سالگي، می تواند خود را به حدود ٧٠ گل برساند.
ادین ژکو- بوسنی و هرزگوین- ٥٠ گل
در تیم ملی بوسنی، رسیدن به ٥٠ گل واقعا هنر می خواهد. ژکو تنها در ٨٥ بازی ملی، ٥٠ گل زده است. این بازیکن ٣١ساله، برای زدن گل های بیشتر کار سختی دارد؛ چراکه تیم ملی کشورش بازی های ملی زیادی انجام نمی دهد.
شینجی اوکازاکی-ژاپن- ٥٠ گل
مهاجم لسترسیتی هم به تازگی ٥٠گله شد؛ ٥٠ گل در ١٠٨ بازی ملی. اوکازاکی هم ٣١ساله است و در نهایت به ٨٠ گل خواهد رسید.
آسوما جیان- غنا ٥٠ گل
پس از ١٥ سال بازی در تیم ملی غنا، به ١٠٣ بازی ملی و ٥٠ گل رسید. او هم هیچ خطری برای علی دایی نیست.
گل زنان برتر ملی؛
۱. علی دایی (ایران) ۱۰۹ گل در ۱۴۰ بازی ملی
۲. فرانس پوشکاش (مجارستان/ اسپانیا) ۸۴ گل در ۸۹ بازی
۳. کونیشیگه کاماموتو (ژاپن) ۸۰ گل در ۸۴ بازی
۴. گودفری چیتالو (زامبیا) ۷٩ گل در ١١١ بازی
۵. حسین سعید (عراق) ۷۸ گل در ۱۳۷ بازی
۶. پله (برزیل) ۷۷ گل در ۹۱ بازی
۷. ساندور کوچیس (مجارستان) ۷۵ گل در ۶۸ بازی
٨. بشار عبداله (کویت) ۷٥ گل در ۱۳۳ بازی ملی
٩. کریستیانو رونالدو (پرتغال) ۷٥ گل در ١٤٢ بازی ملی

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال