ریاض ماحرز؛ قهرمان سفید آفریقا

فصل رویایی ریاض ماحرز با قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا به پایان رسید؛ فصلی که ستاره الجزایری 5قهرمانی در آن به دست آورد....

سال گذشته بود که ریاض ماحرز با گذاشتن پستی عجیب در فیس‌بوک همه را غافلگیر کرد: « با توجه به گفته‌های پزشکم دیگر دوران فوتبالم به پایان رسیده و نمی‌توانم ادامه بدهم. از همه کسانی که در این مدت من را حمایت کردند، تشکر می‌کنم.» با اینکه بعدها ستاره الجزایری توجیه کرد که فیس‌بوک او را هک کرده بودند، اما همه می‌دانستند رابطه او با مدیران لسترسیتی به خاطر مخالفت با جدایی ماحرز و رفتنش به منچسترسیتی تیره‌وتار شده است. انگار ریاض ماحرز می‌دانست اگر در لستر بماند، کارش تمام می‌شود و ترجیح می‌داد به جای سقوط کردن همراه نسل طلایی لسترسیتی که قهرمان لیگ جزیره شدند، یا به سیتی برود، یا خداحافظی کند.

هرچند ریاض ماحرز در نهایت توانست به من سیتی منتقل شود، اما رقابت با لیست بلندبالای مهاجمان تیم پپ گواردیولا کار آسانی نبود. ریاض ماحرز به نیمکت تبعید شد؛ تبعیدی که خود ماحرز آن را خواسته بود. اما ستاره الجزایری هر وقت در ترکیب اصلی سیتی بازی کرد، درخشید؛ آمار او بهترین راوی است؛ هفت حضور در ترکیب اصلی و 6گل زده. آخرین گل را هم در دیدار آخر این تیم برابر برایتون زد تا در جشن قهرمانی تیم حضور پررنگی داشته باشد. ریاض ماحرز یکسال پیش بعد از مشاجره با مدیران لستر لباس سیتیزن‌ها را پوشید و در این یکسال به تمام جام‌های ممکن رسید. قهرمانی در لیگ جزیره، لیگ کاپ، جام حذفی، جام خیریه و دیشب جام ملت‌های آفریقا. بردن 5جام برای بازیکنی که سال گذشته به دنبال خداحافظی از دنیای فوتبال بود، شبیه تعبیر شدن رویاست. همین چندماه قبل در دیدار دوستانه الجزایر و تیم ملی ایران، هنگام تعویض شدن به سرمربی تیم اعتراض کرد تا رسانه‌ها و مردم الجزیر به او حمله کنند که تعصب و انگیزه لازم را برای بازی در لباس تیم کشورش ندارد. اما ریاض ماحرز از تمام این مصائب عبور کرد. لباس سیتی را پوشید، گل رسیدن به فینال را برابر نیجریه سختکوش زد و در نهایت همراه روباههای صحرا بعد از سه دهه قهرمان آفریقا شد تا ستاره فوتبال جهان در تابستان 2019 لقب بگیرد.

بیشتر بخوانید:

توهین سرمربی الجزایر به مصری‌ها

تگ ها


جام ملتهای آفریقا الجزایر ریاض محرز یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی UEFA Champions League فوتبال