ریشه یابی دلایل افت استقلال/ متوسط ها زیاد ، جام‌داران و جنگجوها کم!

اختصاصی مدال/ استقلال هنوز وسط بحران نیست اما به نظر می رسد با این دست فرمان دقیقا در حال سقوط به بحران است و اگر نتواند طی دو یا سه بازی آینده مسیر را عوض کند و بهتر نتیجه بگیرد قاعدتا مسیر به سمت تغییرات بیشتر و بیشتر میل می کند آن هم در حالی که از نظر مالی هم استقلال روزهای خوبی ندارد و تغییرات بیشتر در صورت عدم نتیجه گیری می تواند بحران ها را بیشتر و بیشتر کند ......


اختصاصی مدال/ استقلال هنوز وسط بحران نیست اما به نظر می رسد با این دست فرمان دقیقا در حال سقوط به بحران است و اگر نتواند طی دو یا سه بازی آینده مسیر را عوض کند و بهتر نتیجه بگیرد قاعدتا مسیر به سمت تغییرات بیشتر و بیشتر میل می کند آن هم در حالی که از نظر مالی هم استقلال روزهای خوبی ندارد و تغییرات بیشتر در صورت عدم نتیجه گیری می تواند بحران ها را بیشتر و بیشتر کند.
این روزها خیلی از کارشناسان برای استقلال نسخه می پیچند و برخی دلال ها هم به سمت منافع خودشان حرکت کرده و با برهم زدن تمرکز مدیران باشگاه اجازه ریشه یابی مسائل را نمی دهند و مسیر را تنها به این سمت می برند که راه درمان استقلال تغییرات نفر به نفر از روی نیمکت تا درون زمین است اما شاید این تیم راه های دیگری هم داشته باشد که هنوز نرفته است. به نقل و انتقالات استقلال نگاه می کنیم جایی که نقطه آغاز مسیر های استقلال در فصل جاری است.

خرید هایی که با جام بیگانه اند
مرتضی آقاخان، وینگر- مهاجم تیم پیکان یکی از خرید های استقلال بود پیکان در لیگ برتر به مقام ششم رسید و آقاخان هم در این مسیر کمک حال تیمش بود.
فرشاد محمدی‌مهر، مدافع راست و پدیده فصل قبل پارس جنوبی جم خرید بعدی بود او در حالی به این تیم اضافه شد که وریا غفوری و خسرو حیدری در استقلال بودند. او با پارس جنوبی جم در لیگ برتر سال قبل پنجم شد.

استقلال با روح‌الله باقری، مهاجم خونه به خونه بابل هم قرارداد بست که با وجود جنجال های بسیار زیاد اما خونه به خونه دسته اولی به لیگ برتر صعود نکرد.
محمد دانشگر، مدافع میانی سایپا هم گزینه بعدی بود که در لیگ برتر با سایپا چهارم شده بود.

الحاجی گرو خرید بعدی بود او در تمام لیگ سال قبل، فقط ۳ گل زد و ۲ گل ساخت و گلزنان اول تیمش، قدوس و دایر بودند. سال ۲۰۱۷، اوضاع بدتر شد و او با دو گل زده در لیگ سوئد هشتمین گلزن اوسترشوندس بود. در واقع الحاجی بیچاره کلا گلزن نبوده اما در استقلال از او گل زنی می خواهند آن هم در حال مقایسه با تیام!
دوباره به خرید های استقلال نگاه کنید، همه خرید ها در تیم های حد پنجم و ششم لیگ بوده اند و دسته اول. الحاجی که در حد دسته اول ایران هم نبوده است و همین حالا به نظر می رسد روح الله باقری که از دسته اول به استقلال آمده از او بهتر است.
البته استقلال مرتضی تبریزی را هم گرفته که از تیم دوم جدول رده بندی به استقلال آمده است اما به جای آنکه او دیگران را به شور و حرارت و جاه طلبی تشویق کند خودش هم شده یک بازیکن در حد تیم پنجم و ششم لیگ برتر!
پرسش حالا اینست: آیا قرار است شما بازیکنانی از رده های پنجم و ششم بخرید اما آنها تیمتان را قهرمان کنند آن هم در حالی که بازیکنان بزرگی که استقلال را در صدر جداول نگه می داشته اند همگی از این تیم رفته اند؟


فرمانده های جنگجو رفتند و جایگزین نشدند
امید ابراهیمی، سید مجید حسینی، نورافکن ، تیام و جباروف رفتند تا تیم خالی از بازیکنانی بشود که خواهندگی و کارنامه اشان در حد تیم ملی بوده و جاه طلب بوده اند.
از همه آن بازیکنان خسرو حیدری و منتظری مانده اند که بیشتر مشتری کلینیک هستند و حتی در تمرینات استقلال هم نیستند و یک مهدی رحمتی که نتوانسته فرمانده همه بازیکنان باشد و فرمانده بخشی از بازیکنان شده است.
در سوی دیگر روی نیمکت استقلال هم هیچ اسطوره ای وجود ندارد که جاه طلبی را به بازیکنان تیم تزریق کند. بازیکنانی مثل کریم باقری درپرسپولیس! بازیکنانی مثل مجیدی و یا جباری و ...


کادر فنی خالی از اسطوره
نیمکت استقلال پیر است و در باقی موارد هم کم اثر از خود شفر گرفته تا حاجیلو مسن هستند و نمی توانند بازی برد برد را با بازیکنان انجام دهند. آنها روح جنگندگی و روح بردن را نمی توانند به جوان تر ها منتقل کنند و در باقی موارد هم در کنار شفر مربیانی وجود ندارند که خیلی اهل بردن و جنگیدن باشند.
در واقع روح استقلال به چهارمی و پنجمی قفل شده است و این بدترین اتفاق ممکن برای تیم است که امثال حجازی ها، پورحیدری ها، غلامحسین مظلومی ها و غیره را در کنار خود داشته که در ایران و آسیا و جهان اهل جنگ و پیروزی بوده اند.
امروز اما بازیکنان استقلال متوسط بوده اند و متوسط هم هستند. در کنار آنها بازیکن و مربی وجود ندارد که تیم را به جلو هول بدهد.
مدیرانی بدون جام، جام می گیرند؟
حتی در بعد مدیریت هم امیر حسین فتحی به عنوان سرپرست استقلال پیش از این در بهمن مدیریت کرده و در شهرداری! او هم جام دار نیست که روح جامداری را از بالا به پایین القا کند. روزی روزگاری در استقلال فتح الله زاده و مظلومی یا قلعه نوعی سر قول قهرمانی دادن با هم بحث می کردند آن روزها انتقاداتی مطرح می شد به این نوع طرز فکر اما واقعیت اینست که در آن جنگ و ستیز بازیکن و هوادار و مربی می فهمیدند که جایشان بالای جدول است و قرار نیست بروند و پنجم و ششم لیگ شوند! چیزی که امروز در استقلال دیده نمی شود و برخی بازیکنان می آیند و تمرین می کنند و مسابقه می دعهند در حالی که منتظر سوت پایانند جهت رفتن به اینستا گرام و گپ و گفت با فالوور ها و ممبرهایشان!
ذهنی که متمرکز نیست نمی تواند توفیقی را رقم بزند. در واقع در کنار شفر یک پورحیدری یا حجازی یا طباطبایی یا مجیدی یا ... لازم است یا اینکه مدیری باید به اینجا بیاید که هم قد این باشگاه باشد و پر از خواستن و مملو از پیروزی و جام!

محمد سررشته داری

تگ ها


محمد سررشته‌داری استقلال فوتبال