زارعی: دو نفر زیر ۱۵ متر برف گرفتار هستند

رئیس فدراسیون کوهنوردی گفت: رد پاهای زیادی در مسیر بهمن‌گیر کلکچال بوده اما گزارشی از طرف خانواده‌ها ارسال نشده و نمی‌توان پیش‌بینی خاصی داشت....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، با وجود هشدارهای فدراسیون کوهنوردی در روزهای پایانی هفته، تعدادی از کوهنوردان در ارتفاعات تهران گرفتار حادثه شدند. رضا زارعی، رییس فدراسیون کوهنوردی در گفت و گو با رادیو تهران پیرامون آخرین وضعیت حادثه دیدگان به صحبت پرداخته است.


هنوز هم دو نفر در دارآباد گرفتار بهمن هستند
دو نفر هنوز زیر بهمن دارآباد هستند و حجم برف بالغ بر ۱۵ متر است. امیدوارم با وجود حجم برف، پیکر این عزیزان امروز پیدا شود. با توجه به تابش آفتاب، خطر بهمن‌های مجدد وجود دارد. جان امدادگران هم بسیار مهم است و نباید عجله کرد. آمار در روز اول خیلی بالا بود و تماس‌های زیادی گرفته شد. خیلی از عزیزان به منازل خود برگشته بودند و تماسی نگرفتند که این افراد پیدا شده بودند.


ردپاهای زیادی در کلکچال وجود دارد
این حوادث بسیار دردناک بود. طبق آماری که هلال احمر اعلام کرده تاکنون ۱۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند و پیکر دو نفر نیز در زیر بهمن در دارآباد هنوز پیدا نشده است. یک نفر در ایستگاه ۵ هم به بیمارستان منتقل شد که درگذشت. شاید این یک نفر جزو کشته‌ها اعلام نشده باشد. باید صبر کرد. رد پاهای زیادی در مسیر بهمن‌گیر کلکچال بوده اما گزارشی از طرف خانواده‌ها ارسال نشده و نمی‌توان پیش‌بینی خاصی داشت.


تیم پیشگیری به پایین فراخوانده شده بود
چند سال قبل در توچال ۱۵ نفر فوت کردند. با توجه به حضور امداد و نجات، پیشگیری از حوادث بسیار خوب شکل گرفته، اما بی توجهی‌ برخی افراد به هشدارها باعث بروز این مشکلات می‌شود. این موضوع باعث بی‌اعتمادی باشگاه‌ها و عدم همکاری آنها با هیئت تهران شد. در سال‌های گذشته شاهد چنین اتفاقی نبودیم. وقتی روز جمعه طوفان سهمگینی رخ داد، نفرات زیادی از تیم پیشگیری در گردنه بودند. آنها در خطر بودند و به پایین فراخوانده شدند. این افراد منطقه را تخلیه کردند اما نفرات دیگر به خرابی هوا و خروج تیم پیشگیری بی‌توجه بودند و با صعود به ارتفاعات دچار این حادثه شدند.


تلفات می توانست بیشتر هم باشد
تله کابین آن روز تعطیل شده بود. با توجه به باد شدیدی که می‌وزید احتمال داشت کابین‌ها با دکل‌ها برخورد کرده و حادثه آفرین شوند. هرچند اگر مدیریت خوبی در بحث تله کابین نمی‌شد، احتمال داشت تلفات بیشتر هم شود. به هر حال بعد از طوفانی که آمد، تله کابین افراد را به پایین انتقال داد.

بیشتر بخوانید:

فرمان ایست به کوهنوردان؛ ارتفاعات تهران قربانی می گیرد!

آخرین خبرها از افراد مفقود و قربانیان ارتفاعات توچال/ ویدیو

 

 

تگ ها


سنگ نوردی کوهنوردی