زلف استقلال و تراکتور به هم گره خورد!

در فاصله چند ساعت تا آخرین مسابقات باقی مانده از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب، تنها شش حالت برای مرحله حذفی باقی‌ ‌مانده‌اند....

به گزارش "ورزش سه"، لیگ قهرمانان آسیا در مرحله گروهی در حالی به پایان خود نزدیک می‌شود که صعود چهار تیم پرسپولیس، الوحده، الشارجه و النصر به مرحله بعدی قطعی شده و ۷ تیم باقی مانده شامل نماینده ایران، برای پر کردن ۴ سهمیه دیگر تلاش خواهند کرد.

اکنون در جدول بهترین تیم‌های دوم، به جز الوحده که صعودش به مرحله بعدی را قطعی کرده، تراکتور با ۱۰ امتیاز و تفاضل +۳ شرایط بهتری نسبت به السد قطر دارد. اما الهلال عربستان/استقلال تاجیکستان در صورت یک تساوی شاگردان خطیبی را پشت سر می‌گذارند و استقلال/الدحیل/الاهلی هم با یک پیروزی موفق به این کار می‌شوند؛ بنابراین راه صعود تراکتور این است که یکی از این دو اتفاق رخ ندهد.

برای بررسی حالات مرحله حذفی باید به جدول معادلات پیچیده ای اف سی توجه کرد. صعود الوحده، باعث می‌شود تا چهار حالتی که صعود تیم دوم گروه E در آن نیست، حذف شوند. از شش حالت باقی مانده، برای تنها نماینده ایران که صعودش قطعی شده، ۳۳% احتمال تقابل با تیم‌های ایرانی وجود دارد و سه حالت دیگر هم تقابل با الدحیل، الشارجه و استقلال تاجیکستان است (بر اساس جدول فعلی).

ستون های سبز: حالات ممکن / ستون های قرمز: حالات غیرممکن

برای آسان تر شدن کار، بخش‌های غیرممکن جدول کنار گذاشته می‌شوند. اگر چهار بازی امشب طوری رقم بخورند که جدول بدون تغییر بماند، پرسپولیس با استقلال تاجیکستان در تهران دیدار می‌کند. تراکتور در عربستان میهمان النصر می‌شود، استقلال باید میزبان الهلال عربستان باشد و الشارجه و الوحده هم دیدار دو تیم اماراتی را به انجام می‌رسانند.

سلول‌های بنفش: تیم‌‌هایی که قطعا صعود کرده‌اند.

حالت رویایی برای فوتبال، صعود هر سه تیم است که در این حالت، فوتبال ایران بیشترین تعداد نماینده را در مرحله حذفی خواهد داشت. باتوجه به جدول فعلی، ۵۰% احتمال دارد که چنین اتفاقی رخ دهد. احتمال تقابل استقلال با تراکتور غیرممکن است اما در صورتی که استقلال تاجیکستان یا الهلال بازی خود را پرگل ببازند و استقلال الشرطه را شکست دهد و الدحیل و الاهلی مساوی شوند، پرسپولیس - تراکتور تقابل دو تیم ایرانی را رقم می‎‌‌زنند.

ستون بنفش: حالت هایی که هر سه تیم ایران به مرحله بعدی می‌روند (با فرض صدرنشینی استقلال مثل پرسپولیس)

از دربی آسیایی همچنان نباید غافل شد؛ اگرچه با صعود الوحده، احتمال تقابل پرسپولیس و استقلال به شدت کاهش یافته اما همچنین یک حالت برای این تقابل وجود دارد:

صدرنشینی استقلال، صعود تیم دوم گروه A و C (فعلا الهلال و الدحیل). البته یک حالت استثنایی هم در صورت دومی استقلال موجود بود که باتوجه به تفاضل بهتر تراکتور نسبت به السد، دیگر ممکن نخواهد بود. حالتی که در آن استقلال به همراه تیم دوم گروه D (فعلا السد) صعود کند.

ستون بنفش: تنها احتمال دربی

شما طبق جدول باقی مانده، چهار بازی مرحله حذفی را می‌توانید در قسمت نظرات بچینید و نظر خود را بنویسید.

تگ ها


تراکتور استقلال تهران لیگ قهرمانان آسیا