زمان آبادی: برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها منتظر دستور از بالاییم!

غلامحسین زمانآبادی د درباره فعالیتهای فرهنگی فدراسیون فوتبال در راستای کاهش تنش روی سکوهای ورزشگاهها اظهار کرد: برای حل معضلی که در ورزشگاهها به وجود آمده دو راهکار وجود دارد ......

غلامحسین زمان‌آبادی د درباره فعالیت‌های فرهنگی فدراسیون فوتبال در راستای کاهش تنش روی سکوهای ورزشگاه‌ها اظهار کرد: برای حل معضلی که در ورزشگاه‌ها به وجود آمده دو راهکار وجود دارد. یک راه این است که بخشنامه‌ای حاکمیتی صادر کرده و از نیروی انتظامی استفاده کنیم. این راه به این دلیل اجرایی نیست که مردم ما از لحاظ فرهنگی پیشرفت کرده‌اند و همچنین آن قدر باهوش هستند که اگر مساله‌ای باب میلشان نباشد بتوانند آن را به راحتی دور بزنند.

مشاور فرهنگی و اجتماعی فدراسیون فوتبال افزود: راه دوم این است که به جای برخورد حاکمیتی، از خود مردم یعنی از خود لیدر و هوادار استفاده کنیم. نگاهی که من در بحث فرهنگی دارم این است که باید کار سازماندهی هواداران را به خود هواداران بسپریم. من تاکید دارم که ۹۶ درصد مردمی که به استادیوم می‌آیند می‌خواهند تیمشان را تشویق کنند و از فضای استرس مثبت که وجود دارد، به خوبی استفاده کنند.

* قرار نیست برای تک تک آدم‌ها مامور بگذاریم

او ادامه داد: چهار درصد از تماشاگران ممکن است توجیه نباشند که ۹۶ درصد باید این چهار درصد را توجیه کنند. قرار نیست ما برای تک تک آدم‌ها مامور بگذاریم. این کار در محیط ورزشی درست نیست و دنیا به این مساله رسیده که مامور برای بیرون از ورزشگاه است. ما جلسات فرهنگی با حضور لیدرها و جمعیت حامیان هوادار برگزار کردیم و برنامه‌ای قدم به قدم ترتیب دادیم.

* پدران، فرزندانشان را به جایگاه خانواده بیاورند

در طول دو هفته گذشته، بحث ایجاد جایگاه‌های خانواده برای حضور پدران و فرزندان در ورزشگاه آزادی در محافل فوتبالی وجود دارد. زمان‌آبادی درباره جزئیات این جایگاه‌ها توضیح داد: ما جایگاه‌های ۵، ۶ و ۷ ورزشگاه آزادی را نه به عنوان جایگاه خانواده بلکه به عنوان جایگاه ویژه در نظر گرفته‌ایم. توصیه ما این است که اگر پدری با فرزندش می‌خواهد به ورزشگاه بیاید، به این سه جایگاه مراجعه کند. ما باید برای این سه جایگاه برنامه‌ریزی کنیم. اولا این سه جایگاه باید شماره‌گذاری شوند تا بتوانیم بلیت‌فروشی الکترونیکی انجام دهیم. همچنین برای این جایگاه‌ها یکسری کارهای تشویقی درنظر خواهیم گرفت. مثلا این که هرکس بداند جایگاهش کجاست و بلیت که می‌خرد بتواند ۱۰ دقیقه قبل از بازی و بدون استرس به ورزشگاه بیاید.

* تور تهران‌گردی،‌ ناهار و بلیت بازی در یک بسته تشویقی

مشاور فرهنگی و اجتماعی فدراسیون فوتبال در ادامه گفت‌وگویش با ایسنا گفت: در قدم دوم با شهرداری صحبت‌هایی انجام داده‌ایم و شهرداری اعلام آمادگی کرده که تورهای یک روزه بازدید از مسابقات برگزار کند. این تورها از میادین اصلی شهر و احتمالا به مرکزیت پارک طالقانی و آب‌وآتش برگزار خواهد شد. در این تورها یک بلیت بازی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. همچنین در این تور امکانات دیگری در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. برای مثال ناهار افراد فراهم می‌شود و همچنین از جاهایی مانند کمپ تیم‌ ‌ملی بازدید می‌کنند. همچنین با هماهنگی یگان ویژه‌ با اتوبوس به نزدیکی جایگاهشان می‌روند تا به راحتی روی صندلی‌های شماره‌گذاری‌شده بنشینند تا بازی را تماشا کنند. پس از مسابقه هم با همان اتوبوس‌ها به مبدأ بازگردانده می‌شوند. برای این کار در تلاش هستیم  که برای تامین غذا اسپانسری پیدا کنیم و همچنین برنامه‌ای هم داریم که پیراهن تیم مورد علاقه‌شان را در این تورها به آنها بدهیم.

* دختران زیر ۹ سال قاعدتا مشکلی برای حضور ندارند

او در پاسخ به این سوال که آیا پدران تنها با فرزند پسر خود می‌توانند به جایگاه‌های ویژه بیایند یا فرزندان دختر هم اجازه حضور در ورزشگاه‌ را دارند، توضیح داد: اگر دختر زیر ۹ سال باشد، قاعدتا مشکلی برای حضور او در ورزشگاه وجود ندارد اما تصمیم نهایی با مسئولان مربوطه است. توصیه ما این است که پدران به همراه فرزندانشان در سه جایگاه ویژه‌ای که در نظر گرفته خواهد شد، حضور پیدا کنند.

مشاور فرهنگی اجتماعی فدراسیون فوتبال افزود: ما تا الان دو جلسه درباره جایگاه‌های ویژه‌ داشتیم و شنبه نیز جلسه سوم آن برگزار خواهد شد. تقریبا یک اراده ملی برای حل مشکل ورزشگاه‌ها به وجود آمده و ان‌شاء‌الله در همین فصل اتفاقاتی مثبت رخ خواهد داد. در حال‌ حاضر نیز شهرداری عباس آباد اعلام آمادگی کرده که تورهای گردشگری را فعال کند. خود مجموعه آزادی هم در حال تلاش است تا بتواند جایگاه ها را آماده کند. وزارت ورزش و جوانان هم در حال‌ تدوین آیین‌نامه‌ و تامین بودجه برای این کار است و ان‌شاء‌الله بتوانیم مکان امنی برای مردم ایجاد کنیم. ما به محض این که زیر ساخت‌ها آماده شود، کار را آغاز می‌کنیم.

* برای اعتراض به داور شعار مناسب تولید کرده‌ایم

او در ادامه درباره اقداماتی دیگری که در راستای کاهش تنش در سکوهای ورزشگاه‌ها انجام شده، بیان کرد: ما به ۲۰۰ نفر  آموزش آتش نشانی و کمک‌های اولیه داده‌ایم که به عنوان لیدر هستند. این افراد غالبا مدرک لیسانس به بالا دارند و تحت "جمعیت حامیان هوادار" به ریاست حاج آقا تهرانی قرار گرفته‌اند. این افراد دوره آموزشی‌شان را گذرانده‌اند و آماده به کار هستند. همچنین لیدرهای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس هم به کار ‌اضافه شده‌اند تا آنها هم همکاری داشته باشند. از آن طرف اقدام دیگری نیز انجام داده‌ایم و یک شاعر به نام "خانم یادگاری" و آهنگ‌سازی به نام "میرمحمدی" به ما کمک می‌کنند تا شعارهای کوتاه ۳۰ ثانیه‌ای آماده کنند. این شعارها در زمان تشویق تیم‌ها استفاده خواهد شد. حتی اعتراض را هم به رسمیت شناختیم و اگر جایی قصد اعتراض به داور دارند شعار متناسب برای تذکر به داور، ساخته شده تا آنها استفاده کنند.

* متخلف‌ها بازی را از پاسگاه تماشا کنند

غلامحسین زمان‌آبادی در پاسخ به این سوال که چه اقدامات بازدارنده‌ای برای تماشاگرنماها قرار است انجام شود، تصریح کرد: برای بازدارندگی در ورزشگاه دوربین‌هایی نصب می‌شود و اگر کسی حرکتی غیر از حرکت متناسب با ورزشگاه انجام دهد، از سوی کمیته‌ اخلاق به جریمه‌ای مانند محرومیت سه ماه از حضور در ورزشگاه محکوم می‌شود. این فرد موظف است خودش را در این مدت به یک دفتر انتظامی معرفی کند و در طول بازی نیز در این مرکز حضور داشته باشد و پس از بازی آنجا را ترک کند. محمدرضا داورزنی، معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان پیش از این به این کار اشاره کرده بود. این اقداماتی است که برای ایجاد جایگاه‌های ویژه‌ در ورزشگاه انجام خواهد شد و در آینده اگر مسئولان تصمیم بگیرند تا خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها حضور پیدا کنند زیر ساخت‌های آن آماده خواهد بود.

 جیانی اینفانتینو رئیس فیفا در سفری که پارسال به ایران داشت، به دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور ایران رفت و در این دیدار به لزوم حضور بانوان در ورزشگاه اشاره شد. زمان‌آبادی در پاسخ به این سوال که آیا اقدامی در جهت فراهم کردن زیرساخت‌های حضور بانوان در ورزشگاه‌ها انجام شده، توضیح داد: من شنیدم  که رییس جمهور به وزیر کشور دستور داده تا زیر ساخت‌ها برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها آماده شود. نیروهای نظارتی، نیروهای وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال باید به جمع بندی درباره موضوع برسند. ما دیروز (دوشنبه) یک جلسه هم اندیشی داشتیم و درباره این موضوع نیز بحث شد. ما زیر ساخت‌ها را آماده کرده‌ایم تا به محض این که مسئولان بالادستی اجازه حضور بانوان را بدهند، آنها بتوانند در ورزشگاه حضور پیدا کنند.

* AFC پیگیر حضور بانوان در ورزشگاه‌هاست

او با تاکید بر این که AFC به فدراسیون فوتبال ایران درباره لزوم حضور بانوان اخطار داده است گفت: تذکر AFC جدی است. آنها به خاطر این که تبلیغات بدی درباره نظام ایران درباره حضور یا عدم حضور بانوان در ورزشگاه‌ها می‌شود تصورات بدی دارند. برای حرمت خود بانوان است که افراد، کمی درباره ورود آنها به ورزشگاه حساسیت دارند. باید امنیت آنها در ورزشگاه تامین شود.

تگ ها


لیگ برتر خلیج فارس فوتبال